predplatne
 

Radšej zlý vzťah ako žiaden? TOTO by ste o láske mali vedieť

11.07.2018

Zaľúbenie je skutočný balzam na dušu. Čo však, keď sa to začne kaziť? Poznáte najčastejšie dôvody na rozchod? A oplatí sa hľadať šťastie inde?

Zamilovanosť povzbudí srdce a cievy.

Zamilovanosť povzbudí srdce a cievy. Autor: Shutterstock

Ak nemáte práve po boku žiadneho partnera, využite leto a rýchlo sa po nejakom poobzerajte. Naozaj sa to oplatí! Pevný partnerský zväzok vám dokonca zabezpečí lepšie zdravie! Vedci to potvrdzujú už celé desaťročia. Zamilovanosť je pre srdcovo-cievny systém osožnejšia ako pobyt v kúpeloch. Najmä pri prvých schôdzkach výrazne stúpa produkcia hormónov šťastia. Veľká zamilovanosť sa rovná zaslepenosti a podľa vedcov trvá šesť mesiacov a potom si začnete všímať, dôvody na rozchod. 

To je dôvod na rozchod!

Nevera, alkoholizmus, domáce násilie a neschopnosť komunikovať sú štyri najbežnejšie dôvody rozpadu partnerských vzťahov. Ale poznáte aj piaty? Pozor, je naozaj závažný! Predstavte si, že máte psa a váš partner či partnerka alergiu naň. Nie fyzickú, psychickú. Neznáša ho a vy to beriete osobne, lebo ak miluje vás, musí aj vašu mačku, rybičky, fretku, škrečka či papagája. Prítulne oddanú nemú tvár milujúci majiteľ nikdy nevymení za človeka. Radšej vymení človeka.

RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí

Tri kilá k rozchodu

Koľko ste pribrali od prvého rande? Pre lásku k jedlu môžete prísť o vzťah. Už tri kilá nalepené na ženských partiách pôsobia na mužské libido odpudzujúco. Dlhodobá nadváha naruší milostný život natoľko, že rozchod sa uskutoční skôr. Ženy sú tolerantnejšie. Tri kilá navyše považujú na partnerovi za príťažlivé. Dlhodobú nadváhu však neznesú. Žeby to bola príčina nešťastných, nefunkčných a krachujúcich vzťahov?

Neurobte zo seba hádavú polovičku!

Na infarkt

City zo začiatku vzťahu si treba uchovať čo najdlhšie. Vedci potvrdili, že ľudia, ktorí považovali svoje manželstvo za neuspokojivé, mali zvýšené riziko srdcovocievnych ochorení. Lenže prišli i na to, že stresové zaťaženie u ľudí bez vzťahu je oveľa vyššie a práve so stresom súvisí mnoho civilizačných chorôb. S miernym nadhľadom možno povedať, že vedci tvrdia, že aj zlý vzťah je lepší ako žiaden. „Poznám tento výskum i vedecké závery, ale nesúhlasím s nimi,“ hovorí psychoterapeutka PhDr. Alica Terková. Myslí si, že chorý vzťah treba liečiť a ak sa nedá, treba ho ukončiť. „Zlý vzťah, ktorý vám neustále vytvára stres je ako chronické ochorie, pomaličky vás oberá o radosť zo života, zdravie i život sám,“ konštatuje odborníčka. 

Počet detí ovplyvňuje, ako dlho budete žiť

Rýchlejšia liečba

Doktorka Terková radí, aby ste sa nebáli odísť zo zlého vzťahu a skúsili šťastie nanovo. „V dobrom vzťahu sú ľudia skutočne šťastnejší a zdravší. Pre milovanú osobu urobíte čokoľvek, zahodíte cigaretu, zmeníte jedálny lístok, začnete športovať. Všetko z lásky,“ myslí si terapeutka. Jej slová potvrdzuje aj zaujímavý výskum z univerzity v americkom Ohiu. Zistili, že ľuďom, ktorí žijú vo vyrovnanom vzťahu, nevyhľadávajú konflikty a veci riešia konštruktívne, sa zranenia liečili rýchlejšie ako ich hašterivým spolupacientom.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

Pre tých, ktorí v práci nehovoria NIE: Ako nevyhorieť a stanoviť si limity

19.09.2018
Ste perfekcionista? Neviete nadriadenému či kolegom povedať nie? Zmeňte to. Aspoň raz za čas. Čítať viac
 
Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

18.09.2018
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

16.09.2018
Herca z Liptova chytila Nitra za srdce. No keď sa mu začalo nebezpečne zväčšovať, museli Martina Nahálku (38) vziať do parády lekári.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Radšej zlý vzťah ako žiaden? TOTO by ste o láske mali vedieť
Lenka Štefánková