predplatne
 

Rozhovor: Plastický chirurg Martin Boháč to povedal naplno! Slovenky majú najkrajšie črty

12.12.2019

Estetický a rekonštrukčný chirurg docent Martin Boháč bol prvý na Slovensku, kto opakovane upozorňoval na to, že ženám po odstránení prsníka pri onkologickom ochorení hradí rekonštrukciu prsníka poisťovňa. Teraz to už ženy našťastie vedia. Prečo si myslí, že Slovenky nepotrebujú toľko úprav ako ženy v iných krajinách a aké novinky už priniesol na Slovensko?

Docenta MUDr. Martina Boháča, PhD., MPH, MHA, FEBOPRAS ste mohli vidieť v relácii Extrémne
premeny.

Docenta MUDr. Martina Boháča, PhD., MPH, MHA, FEBOPRAS ste mohli vidieť v relácii Extrémne premeny.Autor: Jakub Klimo

Máte pracovné skúsenosti z rôznych štátov. Je kultúra krásy v arabských krajinách či v Ázii iná ako u nás?

V arabských krajinách je spektrum estetických výkonov v porovnaní s Európou podobné, aj počtom. Len to nie je také viditeľné, najmä u žien. Arabi si veľmi potrpia na kvalitu a na luxus, a to sa týka aj estetickej chirurgie. V Japonsku som si zase opakovane uvedomil, že rozdielna fyzická konštitúcia tváre a tela ich predurčuje na rozdielne estetické výkony. Majú neporovnateľne menej zákrokov, ako je liposukcia či úprava brucha po schudnutí alebo zmenšenie hypertrofických prsníkov. U nás ich, naopak, vykonávame často. Na druhej strane podstupujú oveľa viac tvárových operácií ako posuny čelustí, augmentačné rinoplastiky – operácie nosa, blefaroplastiky – korekcie poklesu mihalníc…

V ktorej krajine má plastický chirurg najviac práce?

Dovolím si tvrdiť, že Slovenky majú najkrajšie črty. Nepotrebujú toľko úprav ako v iných krajinách. V zahraničí sa snažia dosiahnuť ideál krásy, my na Slovensku využívame služby plastických chirurgov skôr na drobné alebo „nevyhnutné“ úpravy.


V roku 2008 ukončil odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského s červeným diplomom.​ Foto: Jakub Klimo

Prečo ste sa rozhodli pre špecializáciu plastického a rekonštrukčného chirurga?

Pre mňa je estetická chirurgia najmä hľadanie harmónie ľudského tela. Od malička sme doma vnímali nahotu a kult ľudského tela ako niečo veľmi prirodzené. V detskej izbe sme mali s bratom nad posteľou plagát nahej Samanthy Fox. Vnímal som ľudské telo ako harmonické, úplné a krásne. Otec mi zas vytvoril vzťah ku krivkám ľudského tela prostredníctvom umenia. Často sme navštevovali galérie a čítali knižky o umení. Od malička som chcel byť lekárom. Moju plastickochirurgickú kariéru najviac ovplyvnil profesor Edwin Turkoff z Viedne. Stretol som sa s ním vo Viedni na odporúčanie môjho vtedajšieho primára. Približne štyri roky sme intenzívne spolupracovali. Ukázal mi, ako možno spojiť kariéru úspešného privátneho estetického chirurga s prácou akademika a zároveň rekonštrukčného chirurga pôsobiaceho vo verejnom sektore.

Boli sme pri tom, keď docent Boháč operoval ► 
FOTO: Operácia Mommy makeover vracia ženám telo spred pôrodu. Už aj na Slovensku!

Vaša najnáročnejšia operácia?

Replantácia amputovanej ruky u manuálne pracujúceho muža. Ruka prežila.

Aké zákroky z celého spektra vykonávate najčastejšie?

Liposukcie, operácie nosa, očných viečok či operácie pŕs. Najradšej ich kombinujem v rámci jednej anestézie. Má to pre pacienta hneď niekoľko výhod: podstupuje len jednu anestéziu, následná rekonvalescencia a práceneschopnosť sú výrazne skrátená vzhľadom na paralelné hojace procesy jednotlivých oblastí. Výhodou je aj finančná úspora, pretože pacient si nemusí hradiť opakované anestézie a hospitalizácie.

Únik moču vie skomplikovať život aj po 40-tke. Katke pomohol špeciálny zákrok

Pýtate sa pacienta pred operáciou aj na jeho pohnútky? Zaujíma vás, prečo žena túži napríklad po zväčšení prsníkov, zákroku na tvári či na tele?

Je to podobné, ako keby chcel maliar namaľovať taký obraz, aby sa zákazníkovi páčil. Potrebujem poznať, po čom pacient túži, čo sa mu páči, čo od zákroku očakáva, aby som ho vedel nasmerovať. Porozprávam o svojich možnostiach a spolu hľadáme prienik. Verím, že dobre informovaný pacient rovná sa spokojný pacient. To je mojím cieľom.


Svoje prsia do jeho rúk vložila aj Nikola Weiterová. Boli sme pri tom!  Foto: Robo Hubáč

Prečítajte si ►►► Nikola Weiterová má nové prsia. Neuveríte, čo si s implantátmi vytrpela

Stáva sa, že pacientka chce podstúpiť zákrok preto, lebo si to praje jej partner?

Áno, stáva sa to. Prvá možnosť je, že partnerka si to uvedomuje a s partnerom sa dohodnú. Ide teda o ich spoločné rozhodnutie. Alebo si to neuvedomuje, vtedy sa jej snažím vysvetliť, že ide o jej telo, jej rozhodnutie, jej názor. Jej pohľad a pocit sú veľmi dôležité. Často prichádzajú na konzultáciu aj pacientky s mamou. Ide o podobný prípad ako pri partnerovi. Dochádza však aj k opačnému garde: príde partner a chce sa vylepšiť, pretože s ním jeho partnerka nie je spokojná. Má strach, že ju stratí. Vtedy je opäť dôležitý rozhovor. Vždy vyjadrím svoj názor. Zaujíma ma, čo si želá on či ona, nie ich okolie. Ide o jeho, jej zdravie a telo. Ak sám nevidím dôvod, tak to robiť nebudem.

VIDEO: Plastický chirurg prezradí, o koľko sa naozaj dajú zväčšiť prsia tukom

Ako lekár, manžel, otec, milovník umenia – keď zjednotíte všetky svoje mužské pohľady, je výzor skutočne taký kľúčový?

Človek sa rád pozrie na niečo, čo je pekné. To je prirodzené Preto je prirodzená aj potreba z toho vyplývajúca. Každý človek o sebe vytvára obraz aj vizážou či imidžom. Pri určitej, subjektívne vnímanej, odchýlke môže človek cítiť, že sa nemôže plnohodnotne vyjadriť, lebo už je posudzovaný. To môže značne ovplyvniť psychiku a prípadný úspech v práci či vo vzťahoch.

„Krása je harmónia vyžarujúca najmä zvnútra.
Ako sme naladení, aké máme hodnoty, myšlienky,
postoje, to všetko pôsobí na naše
vnímanie seba samých.“


Nikola Weiterová si vybrala odľahčené implantáty! Foto: Robo Hubáč

Prečítajte si ►►► Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

Čo je krása podľa vás?

Krása je harmónia vyžarujúca najmä zvnútra. Ako sme naladení, aké máme hodnoty, myšlienky, postoje, to všetko pôsobí na naše vnímanie seba samých. To, ako sa vnímame my sami, vnímajú aj ostatní. Venujete aj sa modelovaniu prsníkov pre ženy po rakovine.

Je to komplikovaný zákrok?

Rekonštrukcia prsníka je veľmi individualizovaný zákrok, doslova šitý na mieru každej žene, ide predsa o symbol ženskosti. Je veľmi veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú rekonštrukčný proces prsníka. Zväčša na dosiahnutie najlepšieho estetického výsledku treba tento zákrok rozdeliť na viacero fáz.


Boli sme pri tom, keď Martin Boháč operoval malú Bianku. Foto: Robo Hubač

Prečítajte si ► Váš príbeh: Bianka sa trápila pre veľké uši. Pri operácii ju neuspali

Na plastické operácie chodia aj muži. Akí sú klienti a aké zákroky u nich vykonávate najčastejšie?

U mužov ide najčastejšie o liposukciu, operáciu očných viečok, operáciu nosa či operáciu gynekomastie. Ak s nimi komunikujem citlivo, ostych opadne.

Dnes sa zdá takmer neuveriteľné, že pred 4 rokmi sa to nevedelo!
V roku 2015 pre časopis Zdravie Martin Boháč povedal to,
čo zmenilo mnohým ženám život ►►►

 „Pracujeme na tom, aby k nám onkológovia posielali pacientky automaticky.
Ženy majú právo vedieť, že možnosti existujú
a že rekonštrukciu v plnej miere hradí zdravotná poisťovňa,“

prezradil vtedy plastický chirurg
MUDr. Martin Boháč, ktorý na Slovensku začal
s osvetou. Celý článok čítajte TU!

 

Lekári nám kážu dostatočne spať a zdravo jesť. Vy to dodržiavate?

Spánok je pre mňa veľmi dôležitý. Z času na čas sa snažím „vyspať sa do zásoby“. Priemerne však spím sedem až osem hodín. Ráno musím mať liter a pol bylinkového čaju, müsli s jogurtom a ovocím. Na obed mám rád domácu kvalitnú stravu. Keď ju nemám, volím aspoň kvalitné jedlo v reštaurácii. Po obede silné espresso. Na večeru obľubujem domácu nátierku – avokádovú, cesnakovú, cícerovú, tuniakovú a veľa zeleniny. Po siedmej hodine sa snažím nejesť. K príjemnému večeru patrí u nás aj pohár vína.


Niekoľko rokov Martin Boháč pravidelne svojou účasťou podporuje AVON Pochod. Bol prvý na Slovensku, kto upozornil na to, že ženám po odstránení prsníka pri onkologickom ochorení hradí rekonštrukciu prsníka poisťovňa. A zasadil sa o to, aby ženy nemuseli na rekonštrukciu čakať rok až dva, ale drvivej väčšine žien je teraz prsník zrekonštruovaný ihneď po jeho odstránení. Foto: Archív M. B.

Dokážete si nájsť čas aj na koníčky?

Je to neustále stanovovanie priorít a prehodnocovanie. Ale keď človek chce, čas si dokáže nájsť na všetko. Zaznamenávam si udalosti do telefónu. Tie dôležité mám však v hlave.

Kto je M. Boháč?

V roku 2008 ukončil odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského s červeným diplomom. Zahraničné študijné pobyty absolvoval na klinikách v Rakúsku, vo Švajčiarsku, v Nemecku, Japonsku, USA, Maďarsku, Taliansku, Česku a v Taiwane. Pracuje ako plastický chirurg vo viacerých zdravotných zariadeniach i na svojej vlastnej klinike. V súčasnosti je súdnym znalcom pre plastickú chirurgiu vymenovaný ministerstvom spravodlivosti. Je tiež zakladajúci člen tímu Slovenskej spoločnosti pre regeneratívnu medicínu a pedagóg na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Martin Boháč je zároveň dlhoročným spolupracovníkom časopisu Zdravie.

Ešte viac fotiek nájdete v našej galérii. Foto: Robo Hubač

Autor: Júlia Mekyňová, lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Opúchajú vám večer nohy?  Či je to vážne, ukáže predlaktie

Opúchajú vám večer nohy? Či je to vážne, ukáže predlaktie

včera
Aj vám sa cestou z práce vylievajú nohy z topánok, hoci vám ráno ešte sedeli ako uliate? Nie je to normálne. Čítať viac
 
Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

Bunkám prospeje premyslený hlad. Jedna zmena v strave proti tlaku, rakovine i nadváhe

17.01.2020
Tri muchy jednou ranou. Zdravotnú kondičku môže o stoosemdesiat stupňov k lepšiemu otočiť naozaj málo. A nemusíte si ani príliš odopierať.... Čítať viac
 
Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

Jeden z najúspešnejších testov na našom webe. Pamätáte si ho?

16.01.2020
Vyberte si svoj strom. Povie vám, aký ste človek. Jednoduchý psychologický test vám prezradí, ako pozeráte na svet a ako okolie vníma... Čítať viac
 
Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

Nevinné flirtovanie na pracovisku zmierňuje stres a posilňuje sebavedomie

15.01.2020
Chcete sa na pracovisku cítiť príjemnejšie, zvládať lepšie stres a menej sa rozčuľovať? Podľa odborníkov atmosféru zlepší troška... Čítať viac
 
Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

Čo pomáha proti bolesti lepšie ako lieky? Výskumníkov ich objav zaskočil

14.01.2020
Existuje neuveriteľne jednoduchý spôsob, ktorý zabezpečí, že budete ľahšie znášať bolesť. Ako akútnu, tak chronickú. Lieky pri... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rozhovor: Plastický chirurg Martin Boháč to povedal naplno! Slovenky majú najkrajšie črty
Júlia Mekyňová
lsd