Nadávajúci čudáci? Škandál v známom českom programe preslávil Tourettov syndróm

17.05.2017

Prejsť bez povšimnutia cez rozum štábu médií, tak to je trúfalosť, no keď to upozorní na prehliadaný problém, je to zdá sa, tá najúčinnejšia cesta. O Tourettovom syndróme sa konečne hovorí. Aj keď vďaka manipulácii.

Extrémny zjav a bizarné správanie Karola pritiahli pozornosť celkom cielene. Ani televízny štáb nič netušil.

Extrémny zjav a bizarné správanie Karola pritiahli pozornosť celkom cielene. Ani televízny štáb nič netušil. Autor: Prima

Toto ochorenie je dnes, vďaka iniciatíve internetového zabávača Kamila Bartošku alias Kazmu Kazmitcha, neznáme len málokomu. Sledovanosť sa vyšvihla do výšin a médiá majú stále o čom písať. Ako hovoria sami Česi: Kto umí, ten umí. A v tomto prípade išlo o výzvu s vážnou pointou. 

1:1000, zriedkavé ochorenie

Po odvysielaní ďalšieho dielu jeho ONE MAN SHOW, sa bude na postihnutých bizarnými prejavmi Tourettovho syndrómu pozerať opovrhujúco o podstatne menej ľudí. Trpí ním približne jeden človek z tisícich. Tiky, drsné nadávky, vyplazovanie jazyka, vykrikovanie, grimasy, šklbanie telom. Okolie ich často viní zo závislosti na drogách. Za svoje správanie pritom vôbec nemôžu, hanbia sa a stránia sa preto sociálnemu kontaktu.

Pritiahnuť pozornosť, prvý cieľ splnený

Divákom s istou dávkou kritického myslenia sa obsadenie programu Prostřeno nepozdávalo, a podozrievali televízny štáb z dosadeného herca do role súťažiaceho. Informatik, v skutočnosti herec Karel Ondrka s diagnózou Tourettov syndróm, bol poriadnym extrémom. Okrem uvedených prejavov, mal naozaj odstrašujúce zvyklosti a záujmy, ktoré mali pritiahnuť ešte viac pozornosti a rozpútať diskusiu aj u tých, ktorí nepatria medzi fanúšikov tohto programu. Podarilo sa! Je však potrebné povedať, že ľudia s týmto syndrómom sú milí a často veľmi inteligentní a nadaní!

Pravdu mali len z časti. Dosadený bol, no nie samotnou televíziou, ale tímom Kazmu, o čom české médium nemalo ani potuchy. A taktiež ani o tom, že je ich práca ostro sledovaná a zmanipulovaná. To všetko s jediným cieľom, ktorý vysvetlil Kazma v závere najnovšieho dielu. 

Prečo to robili? Tu je vysvetlenie

S Tourettovým syndrómom žije i člen jeho tímu, Marek. Všetko pripravovali šesť mesiacov v spolupráci s občianskym združením ATOS, ktoré sa snaží byť pre ľudí s týmto zriedkavým ochotením nápomocné. „Aj vďaka Marekovi nás toto celé napadlo. Chceli sme mu s jeho hendikepom vždy nejak pomôcť.  Len sme dlho nemohli prísť na to, ako. A presne pred pol rokom sme sa to snažili zistiť aj u odborníkov,“ vysvetlil Kazma.


Marek s Tourettovým syndrómom (vľavo) a Kazma (vpravo). Zdroj: ONE MAN SHOW

Netrpia pre syndróm, ale nevedomosť okolia!

„Ukázalo sa, že najväčším problémom tohto ochorenia je prekvapivo to, že o ňom väčšina ľudí nevie, čím ich veľmi často stavajú do nepríjemných situácií. Keď niekto nastúpi do električky a začne so sebou šlbať a nadáva pritom, každý si ho všimne. Časť ľudí si myslí, že je opitý, časť, že je sfetovaný, časť, že je blázon. Bývajú preto terčom posmechu či šikany v škole, a to je ten najväčší problém, s ktorým sa u syndrómu stretávame,“ hovorí MUDr. Ondřej Fiala, predseda združenia ATOS.  

Stačí miliónový nápad

Doktor Fiala vnukol tvorcom reality šou nápad pre zvýšenie povedomia o Tourettovom syndróme. Povedal im, že v rámci pomoci ľuďom s týmto ochorením by bola najúčinnejšia reklama, ktorá by sa aspoň týždeň vysielala v hlavnom čase veľkých televízií so zdrojovaním v ďalších médiách. Natočiť ju, by stálo milióny. Pre neziskovú organizáciu je to hotové sci-fi!

Čo by nikomu ani na um nezišlo, sa vďaka OMS stalo realitou. Tourettov syndróm sa v marci, počas vysielania programu Prostřeno, stal najvyhľadávanejším heslom na českom internete. „Nepotrebujete totiž milióny, keď máte miliónový nápad. Ďakujeme, že ste sa pozerali. Stali ste sa súčasťou dobrej veci,“ uzavrel Kazma.

Nenormálny metabolizmus

Ide o neurologicko-psychologické ochorenie, pomenované po francúzskom lekárovi Gilles de la Tourettovi. Príčina zatiaľ nie je úplne jasná. „Jedna hovorí o poškodených zhlukoch neurónov pod mozgovou kôrou. Práve tie zohrávajú dôležitú úlohu v pohybových aktivitách,“ vysvetlila neurofyziologička docentka MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Najpravdepodobnejšou príčinou je abnormálny metabolizmus dopamínu a serotonínu, ktoré prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami. Lekári ho považujú za dedičný.

Chlapci sú na poruchu troj- až štvornásobne náchylnejší. Vo väčšine prípadov sa začína prejavovať v detstve, a to najrôznejšími zmenami reči a tikmi v pohyboch. Tieto tiky sa u každého prejavujú v inej miere, no v každom prípade výrazne narúšajú spoločenský život. Postupne sa pridružujú i psychické problémy. Prejavy zhoršuje stres. Spôsobuje ho postihnutie hlbokých častí mozgu. Inteligenciu však nijakým spôsobom nezasiahne. Dokonca mu čelili mimoriadne nadané osobnosti. Syndróm bol spájaný so spisovateľmi Hansom Christanom Andersenom, Emile Zolom, Charlesom Dickensom či dokonca s Mozartom

Pochopenie je to, čo potrebujú!

Je to celoživotná diagnóza. Lieky iba pomáhajú potláčať tiky. Pocit chápavého okolia a podpora najbližších, je pre nich to najdôležitejšie. U detí je mimoriadne dôležitá spolupráca pedagógov, psychológov a rodičov.  90 percentám tiky do konca života nezmiznú, no v dospelosti sú miernejšie.

100 ľudí, 100 prejavov: Viac o syndróme čítajte TU: Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov

V tomto článku sa zaoberáme Zriedkavé choroby ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Strážite si výšku krvného tlaku? 7 činností, ktoré ho ženú hore

Strážite si výšku krvného tlaku? 7 činností, ktoré ho ženú hore

dnes
Krvný tlak vám nedvíhajú len slané a mastné jedlá. Vyletieť do závratných výšin môže aj pri celkom bežných činnostiach. Toto sú tie... Čítať viac
 
Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!

Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!

včera
Mnohé diagnózy, ktoré si spájame len s nami ľuďmi, ohrozujú aj domácich miláčikov. Cukrovka sa týka najmä sučiek a zistíte ju rýchlo,... Čítať viac
 
Chystáte sa do Mexika? Neobíďte obchodníkov s kobylkami!

Chystáte sa do Mexika? Neobíďte obchodníkov s kobylkami!

včera
Chcete ochutnať niečo, čo zaručene nepoznáte? V mexickom Oaxace sa vám tento sen splní. Len sa netreba báť, lebo v ponuke je aj hmyz či... Čítať viac
 
Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

17.11.2017
Páni o tom neradi hovoria, hoci pyšný problém sa týka aj ich. Buďte pozorné! Čím dlhšie budú odkladať návštevu u lekára, tým horšie.... Čítať viac
 
Máte chuť na netradičnú jeseň? Okúpte sa v pive či vo víne

Máte chuť na netradičnú jeseň? Okúpte sa v pive či vo víne

16.11.2017
Hrozno ocení aj vaša pokožka. Partnera zase pivný kúpeľ. Lahodné nápoje nemusíte len piť. Ako si osviežiť kúpeľ doma? Čítať viac
 
 

wanda.sk