Nadávajúci čudáci? Škandál v známom českom programe preslávil Tourettov syndróm

17.05.2017

Prejsť bez povšimnutia cez rozum štábu médií, tak to je trúfalosť, no keď to upozorní na prehliadaný problém, je to zdá sa, tá najúčinnejšia cesta. O Tourettovom syndróme sa konečne hovorí. Aj keď vďaka manipulácii.

Extrémny zjav a bizarné správanie Karola pritiahli pozornosť celkom cielene. Ani televízny štáb nič netušil.

Extrémny zjav a bizarné správanie Karola pritiahli pozornosť celkom cielene. Ani televízny štáb nič netušil. Autor: Prima

Toto ochorenie je dnes, vďaka iniciatíve internetového zabávača Kamila Bartošku alias Kazmu Kazmitcha, neznáme len málokomu. Sledovanosť sa vyšvihla do výšin a médiá majú stále o čom písať. Ako hovoria sami Česi: Kto umí, ten umí. A v tomto prípade išlo o výzvu s vážnou pointou. 

1:1000, zriedkavé ochorenie

Po odvysielaní ďalšieho dielu jeho ONE MAN SHOW, sa bude na postihnutých bizarnými prejavmi Tourettovho syndrómu pozerať opovrhujúco o podstatne menej ľudí. Trpí ním približne jeden človek z tisícich. Tiky, drsné nadávky, vyplazovanie jazyka, vykrikovanie, grimasy, šklbanie telom. Okolie ich často viní zo závislosti na drogách. Za svoje správanie pritom vôbec nemôžu, hanbia sa a stránia sa preto sociálnemu kontaktu.

Pritiahnuť pozornosť, prvý cieľ splnený

Divákom s istou dávkou kritického myslenia sa obsadenie programu Prostřeno nepozdávalo, a podozrievali televízny štáb z dosadeného herca do role súťažiaceho. Informatik, v skutočnosti herec Karel Ondrka s diagnózou Tourettov syndróm, bol poriadnym extrémom. Okrem uvedených prejavov, mal naozaj odstrašujúce zvyklosti a záujmy, ktoré mali pritiahnuť ešte viac pozornosti a rozpútať diskusiu aj u tých, ktorí nepatria medzi fanúšikov tohto programu. Podarilo sa! Je však potrebné povedať, že ľudia s týmto syndrómom sú milí a často veľmi inteligentní a nadaní!

Pravdu mali len z časti. Dosadený bol, no nie samotnou televíziou, ale tímom Kazmu, o čom české médium nemalo ani potuchy. A taktiež ani o tom, že je ich práca ostro sledovaná a zmanipulovaná. To všetko s jediným cieľom, ktorý vysvetlil Kazma v závere najnovšieho dielu. 

Prečo to robili? Tu je vysvetlenie

S Tourettovým syndrómom žije i člen jeho tímu, Marek. Všetko pripravovali šesť mesiacov v spolupráci s občianskym združením ATOS, ktoré sa snaží byť pre ľudí s týmto zriedkavým ochotením nápomocné. „Aj vďaka Marekovi nás toto celé napadlo. Chceli sme mu s jeho hendikepom vždy nejak pomôcť.  Len sme dlho nemohli prísť na to, ako. A presne pred pol rokom sme sa to snažili zistiť aj u odborníkov,“ vysvetlil Kazma.


Marek s Tourettovým syndrómom (vľavo) a Kazma (vpravo). Zdroj: ONE MAN SHOW

Netrpia pre syndróm, ale nevedomosť okolia!

„Ukázalo sa, že najväčším problémom tohto ochorenia je prekvapivo to, že o ňom väčšina ľudí nevie, čím ich veľmi často stavajú do nepríjemných situácií. Keď niekto nastúpi do električky a začne so sebou šlbať a nadáva pritom, každý si ho všimne. Časť ľudí si myslí, že je opitý, časť, že je sfetovaný, časť, že je blázon. Bývajú preto terčom posmechu či šikany v škole, a to je ten najväčší problém, s ktorým sa u syndrómu stretávame,“ hovorí MUDr. Ondřej Fiala, predseda združenia ATOS.  

Stačí miliónový nápad

Doktor Fiala vnukol tvorcom reality šou nápad pre zvýšenie povedomia o Tourettovom syndróme. Povedal im, že v rámci pomoci ľuďom s týmto ochorením by bola najúčinnejšia reklama, ktorá by sa aspoň týždeň vysielala v hlavnom čase veľkých televízií so zdrojovaním v ďalších médiách. Natočiť ju, by stálo milióny. Pre neziskovú organizáciu je to hotové sci-fi!

Čo by nikomu ani na um nezišlo, sa vďaka OMS stalo realitou. Tourettov syndróm sa v marci, počas vysielania programu Prostřeno, stal najvyhľadávanejším heslom na českom internete. „Nepotrebujete totiž milióny, keď máte miliónový nápad. Ďakujeme, že ste sa pozerali. Stali ste sa súčasťou dobrej veci,“ uzavrel Kazma.

Nenormálny metabolizmus

Ide o neurologicko-psychologické ochorenie, pomenované po francúzskom lekárovi Gilles de la Tourettovi. Príčina zatiaľ nie je úplne jasná. „Jedna hovorí o poškodených zhlukoch neurónov pod mozgovou kôrou. Práve tie zohrávajú dôležitú úlohu v pohybových aktivitách,“ vysvetlila neurofyziologička docentka MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Najpravdepodobnejšou príčinou je abnormálny metabolizmus dopamínu a serotonínu, ktoré prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami. Lekári ho považujú za dedičný.

Chlapci sú na poruchu troj- až štvornásobne náchylnejší. Vo väčšine prípadov sa začína prejavovať v detstve, a to najrôznejšími zmenami reči a tikmi v pohyboch. Tieto tiky sa u každého prejavujú v inej miere, no v každom prípade výrazne narúšajú spoločenský život. Postupne sa pridružujú i psychické problémy. Prejavy zhoršuje stres. Spôsobuje ho postihnutie hlbokých častí mozgu. Inteligenciu však nijakým spôsobom nezasiahne. Dokonca mu čelili mimoriadne nadané osobnosti. Syndróm bol spájaný so spisovateľmi Hansom Christanom Andersenom, Emile Zolom, Charlesom Dickensom či dokonca s Mozartom

Pochopenie je to, čo potrebujú!

Je to celoživotná diagnóza. Lieky iba pomáhajú potláčať tiky. Pocit chápavého okolia a podpora najbližších, je pre nich to najdôležitejšie. U detí je mimoriadne dôležitá spolupráca pedagógov, psychológov a rodičov.  90 percentám tiky do konca života nezmiznú, no v dospelosti sú miernejšie.

100 ľudí, 100 prejavov: Viac o syndróme čítajte TU: Tourettov syndróm: Diagnóza neslušných slov

V tomto článku sa zaoberáme Zriedkavé choroby ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Jačmeň sa ohlási bolesťou a opuchom viečka. Zbavte sa ho skôr, než stvrdne

Jačmeň sa ohlási bolesťou a opuchom viečka. Zbavte sa ho skôr, než stvrdne

dnes
Jačmeň alebo vlčie zrno vznikne upchaním mazovej žliazky na okraji mihalnice. Celé viečko je na dotyk veľmi citlivé a opuchnuté, napriek... Čítať viac
 
Aj vy si pri milovanej cyklistike ničíte chrbticu?

Aj vy si pri milovanej cyklistike ničíte chrbticu?

dnes
Bolesti kĺbov, svalov a chrbtice vedia byť priam neznesiteľné. Aj vy ich riešite tak, ako väčšina Slovákov? A neškodíte si práve aktivitou,... Čítať viac
 
Trpíte aviofóbiou? 8 tipov, ako ovládnuť strach z lietania

Trpíte aviofóbiou? 8 tipov, ako ovládnuť strach z lietania

včera
Vaša dlho očakávaná a vysnívaná dovolenka je tu čo nevidieť a vás úplne pohltil strach z cestovania lietadlom? Fóbia z lietania sa dá... Čítať viac
 
Ste sladko závislí? Tento TEST odhalí, či vám cukor ničí život

Ste sladko závislí? Tento TEST odhalí, či vám cukor ničí život

včera
Hľadáte pocit šťastia v sladučkom pokušení? Varíte si na vážny zdravotný problém! Čítať viac
 
Geniálny kúpeľ z ovsenej slamy! Ocení ho pokožka, kĺby aj mozog

Geniálny kúpeľ z ovsenej slamy! Ocení ho pokožka, kĺby aj mozog

včera
Postačí 20 minút vo vani a bude vám lepšie. Ak nemáte svoje pole a nepestujete ovos, nezúfajte. Ovsenú slamu kúpite aj v bioobchode,... Čítať viac
 
 

wanda.sk