predplatne
 

Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší

04.04.2020

V Bratislave sa popri ploštici posteľnej začala rozťahovať aj agresívnejšia ploštica tropická. Prvé kusy sem prišli v batožine cestovateľov, no teraz sa v našich bytoch úspešne udomácňuje a množí.

V bratislavských bytoch sa začala rozťahovať dovezená ploštica tropická. V Petrohrade už takmer vytlačila domácu plošticu posteľnú. Stane sa to aj u nás?

V bratislavských bytoch sa začala rozťahovať dovezená ploštica tropická. V Petrohrade už takmer vytlačila domácu plošticu posteľnú. Stane sa to aj u nás?Autor: Shutterstock

Slovensko má nepríjemné európske prvenstvo. „Bratislava je prvé mesto v Európskej únii s potvrdenou trvalou populáciou ploštice tropickej,“ konštatuje český entomológ Mgr. Ondřej Balvín, PhD., ktorý sa venuje výskumu ploštíc a momentálne zbiera ich vzorky z 21 miest strednej a západnej Európy. Podľa neho tvorí ploštica tropická 10 až 20% vzoriek zo všetkých ploštíc, ktoré dostal z nášho hlavného mesta k dispozícii na identifikáciu. Zvyšok tvoria ploštice posteľné. 

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Zmätú nové ploštice vyhľadávajúcich psov?

Zatiaľ sa ploštica tropická potvrdila vo vzorkách z asi piatich miest Bratislavy, na ktorých sme robili zásah. Ďalšie výsledky čakáme,“ vraví Mgr. Ján Löw z firmy, ktorá sa špecializuje na likvidáciu ploštíc a ďalších škodcov. Keďže hlavnými pomocníkmi pri vyhľadávaní týchto krvilačných parazitov sú v jeho firme psy, je otázkou, či budú rovnako efektívne reagovať aj na nových votrelcov v našich bytoch.Naše psy sú školené na pach ploštice posteľnej. Teraz skúmame ich reaktivitu na plošticu tropickú. Uvidíme, či ich nebudeme musieť doškoliť.“ Ďalším problémom môže byť rezistencia ploštice tropickej na prostriedky, ktorými sa u nás bežne hubí ploštica posteľná. „Odolnosť ploštice tropickej voči chemickým látkam sa skúma. My však pri hubení používame horúcu paru a zmrazovanie, tie majú univerzálny účinok,“ dodáva Ján Löw. 

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo

Zabývala sa v našom hlavnom meste

Podľa Ondřeja Balvína sa k nám tropický druh ploštice dostal pravdepodobne v batožine ľudí, ktorí cestujú po svete, no už sa tu uchytila a teraz dochádza k jej prenosom v rámci mesta. „Viem o jednom náleze v Taliansku, jednom vo Švajčiarsku a jednom v Čechách. Vo všetkých prípadoch išlo o import z trópov. Iba v Bratislave sa potvrdila trvalá populácia,“ vraví entomológ. Existuje dokonca možnosť, že agresívnejšia ploštica tropická u nás v dlhodobom horizonte vytlačí plošticu posteľnú. „Už teraz sa to môže stať v priestore jedného bytu. Oba druhy sa spolu celkom ochotne pária, ale spermie ploštice tropickej sú pre samice ploštice posteľnej toxické. Opakovaná kopulácia tak spôsobí jej sterilitu. Opačne to tak nie je.“ Z hľadiska dopadov na človeka sa oba druhy nelíšia a štípu s rovnako plným nasadením. 

Nedostali ste v lekárni všetky vitamíny? Orechy väčšinu nahradia, ako ich správne jesť?

Hotel prelezený plošticami museli zavrieť

Výskyt ploštíc má v Bratislave neustále stúpajúcu tendenciu,“ upozorňuje ich likvidátor Ján Löw. Tento rok museli pre zamorenie plošticami dokonca definitívne zavrieť jeden hotel v meste. „Neustále zásahy na likvidáciu ploštíc boli pre jeho majiteľov finančne vyčerpávajúce. Niektoré izby nebolo možné vôbec používať, až nakoniec zavreli celý hotel,“ vraví Löw. Pri tomto krvilačnom hmyze je nepríjemné, že sa nedá urobiť preventívny postrek. „Odborný zákrok je možný až vtedy, keď sa ploštice objavia. Ich hubenie spočíva v priamom zásahu hmyzu,“ vysvetľuje odborník. 

Koronavírus: Po príchode domov sa radšej prezlečte a šaty čím skôr vyperte

Na každý pád domáci objav, u ktorého máte podozrenie, že ide o plošticu, nepodceňujte a radšej ho nechajte preveriť odborníkom. Hoci sa doteraz nepotvrdilo, že by tento hmyz prenášal nejaké infekčné choroby, v kanadskom Vancouveri už isté podozrenie majú. V roku 2011 sa tam objavil vyšší výskyt bakteriálnych nákaz odolných voči antibiotikám. Nárast prípadov korešpondoval so zamorenosťou mestských častí plošticami. Keď odborníci otestovali hmyz, ktorý našli na koži či v oblečení chorých, ukázalo sa, že ploštice prenášali dva typy superbaktérií, na ktoré nezaberajú antibiotiká. Nebolo ale jednoznačné, či sa pacient nakazil od ploštice alebo sa baktérie preniesli z pacienta na plošticu. 

Ploštice dokážu vyhubiť len odborníci. Sami to neskúšajte!

Pavúkov nezabíjajte

„Výborný dezinsektor je pavúk. Ak máte v blízkosti elektrickej zásuvky či teplovodnej rúry pavučinu, neničte ju. Prvý, kto zachytí prienik ploštíc od susedov k vám, môže byť práve pavúk a jeho pavučina,“ radí hubiteľ hmyzu Ján Löw.

Veľa zaujímavých článkov nájdete aj v aprílovom vydaní časopisu Zdravie. Práve v predaji!

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

Lektor Jozef Mihališin: Muži sú v kríze. Spoločnosť i rodiny vedú páni s psychikou chlapcov

včera
Vytvorili sme svet, ktorý sa zrúti ako domček z karát, ak sa stane to, čo sa stalo, hovorí o pandémii Jozef Mihališin (39). Mužov po celom... Čítať viac
 
5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

5 zlozvykov, ktorých sa nesmiete vzdať! Máte aspoň jeden?

26.05.2020
Nie každý zlozvyk je vyslovene zlý. Niektoré vám pomôžu posilniť imunitu, iné spaľujú kalórie za vás a ďalšie vás udržia pri zdravom... Čítať viac
 
Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

Čaká nás pandémia stresu? Ako sa zbaviť úzkosti a užiť si leto?

26.05.2020
Život sa pomaličky vracia do normálu, ale aj napriek tomu sa treba správať zodpovedne. Prvotný stres možno opadol, ale začať môže aj... Čítať viac
 
7 spôsobov proti chrápaniu. Od bizarností až po tlakovú masku

7 spôsobov proti chrápaniu. Od bizarností až po tlakovú masku

25.05.2020
Každý z nás občas chrápe, ale chronické chrápanie môže mať zničujúce dôsledky na naše zdravie a vzťah. Čítať viac
 
Bezvedomie alebo mdloba. Viete ako podať prvú pomoc? Radí záchranár

Bezvedomie alebo mdloba. Viete ako podať prvú pomoc? Radí záchranár

24.05.2020
Nastúpiť môže pozvoľna i náhle. Pri každom bezvedomí musíte urobiť dva základné kroky. Klasickým mdlobám však môžete predísť.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Slovensko zaplavuje ploštica tropická. Toto európske prvenstvo nepoteší
Martina Palovčíková