predplatne
 

Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!

22.05.2019

Ak ste sa prebudili v najlepšom a chceli by ste vedieť, ako sa sen skončí, môžete ho dosnívať. Podľa expertov sa dá prerušované snívanie naučiť.

Neviete, ako to v sne po prebudení skončí? Tak si ho dosnívajte!

Neviete, ako to v sne po prebudení skončí? Tak si ho dosnívajte!Autor: Shutterstock

Poznáte ten pocit, práve sa máte dozvedieť niečo dôležité alebo ste stretli po rokoch starú lásku a chcete vedieť, ako to dopadne. Aj pocit lietania či dramatické zápletky môžu byť vzrušujúce. Čo však, ak sa zo sna náhle zobudíte, a namiesto súboja či ľúbostného romániku sa opäť ocitnete vo svojej spálni? Možno opäť zaspať a pokračovať v prerušenom snívaní? Na túto otázku odpovedali francúzskemu denníku Le Figaro neurovedkyňa, psychoanalytička a expert na výklad snov.

Čítajte aj:  Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

Sny vznikajú v takzvanej REM fáze spánku, pri ktorej dochádza k rýchlejšiemu pohybu očí a ktorá sa počas noci 4 až 5-krát opakuje. Najdlhšia REM fáza sa pritom objavuje v čase pred prebudením, kedy môže trvať až hodinu. Preto si niektoré sny po prebudení veľmi dobre pamätáme. Najmä ak ide o sny príjemné, mnohí by dali čokoľvek, aby v nich po opätovnom zaspaní mohli pokračovať. Hoci vrátiť sa do sna zdá sa byť nemožné, dá sa to podľa odborníkov naučiť.

Dôležité detaily

„Niektorí z nás sú schopní čiastočne kontrolovať scenár svojich snov. Mohli by teda prípadne pokračovať v príjemnom sne v požadovanej chvíli," hovorí Delphine Oudiettová, neurovedkyňa z Inštitútu mozgu a miechy v Paríži. Tí, ktorí to nevedia, odborníčka odporúča pred samotným pokračovaním spánku spomenúť si na čo najviac podrobností zo sna. Je to najľahší spôsob, ako si vopred navodiť sen a pokračovať v ňom. „Človek rýchlo zaspí, pretože prebudenie je krátke a je sústredený na sen," dopĺňa Oudiettová.

Kľúč k úspechu

„Stimuláciou podvedomia je možné buď pokračovať v tom, o čom chceme snívať, alebo si vybrať, o čom sa nám má zdať," tvrdí psychoanalytik a odborník na sny Thierry-Frédéric Moir. Kľúčom k úspechu je podľa neho aj dýchanie a schopnosť sústrediť sa na sen. „Je potrebné sa uvoľniť a pokojne a hlboko sa nadychovať a vydychovať, aby sa nám podarilo vytvoriť duševné prázdno," upresňuje expert.

TOTO ste o snoch doteraz nevedeli. Prezradia o vás viac, než si myslíte

Vhodný čas

Ideálnym okamihom pre čo najvyššie šance na pokračovanie vo sne je nepochybne chvíľa ihneď po prerušení spánku. Vhodné k pokračovaniu snívania je tiež ráno. „Ku koncu noci, keď sme prešli všetkými fázami spánku, vstupujeme priamo do REM fázy," vysvetľuje psychoanalytik Thierry-Frédéric Moir. Tá je dobou, kedy sú sny najintenzívnejšie. Vhodná je tiež popoludňajšia siesta.

Väčšiu kontrolu

Pokračovať v prerušenom snívaní dokážu ľudia s narkolepsiou. Ide o ochorenie, pri ktorom upadajú náhle počas dňa do spánku , a to pri akýchkoľvek aktivitách. „Snívajú veľmi často a viac ako ostatní, pretože zaspávajú vo fáze paradoxného spánku, teda fázy REM, počas ktorej snívame. Počas tohto cyklu je mozgová aktivita bližšia bdelému stavu, čo vysvetľuje, prečo majú väčšiu kontrolu nad svojimi snami a sú viac schopní ich ovládať a pokračovať v nich," upozorňuje pre denník Le Figaro Ginevra Uguccioniová, neuropsychologička z parížskej kliniky Pitié-Salpêtrière.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

Keď štítna žľaza hlási problém. 9 signálov, ktoré nesmiete prehliadnuť

dnes
Všímajte si varovné príznaky, pretože problémy so štítnou žľazou sa neoplatí podceňovať. Radšej utekajte k lekárovi. Čítať viac
 
Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

Milujete piknik? História jedenia pod holým nebom siaha až do obdobia francúzskej revolúcie

včera
Postačí veľká deka, košík dobrého jedla, príjemné prostredie a samozrejme krásne počasie. Piknik sa môže začať. Čítať viac
 
6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

6 zlozvykov, ktoré vaše oči nepotešia. Každý z nás má aspoň jeden

včera
Každého poteší ostrý zrak. Niekedy však oči zbytočne trápime. Vysedávanie pred počítačom nie je to jediné, čo im neprospieva. Čítať viac
 
Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

17.06.2019
Podľa niektorých odborníkov je elektrická kefka lepšia. Lepšie odstráni zubný povlak aj kameň. Jedným z dôvodov je aj nesprávne používanie... Čítať viac
 
Daylong? Čo na to lekárnik?

Daylong? Čo na to lekárnik?

17.06.2019
Prichádza leto a s ním spojená záplava slnečných lúčov a naša túžba vystaviť sa im. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!
nh