predplatne
 

AKTUALIZOVANÉ: Sú zásielky z Číny bezpečné? Aká je šanca, že sa nakazíte koronavírusom?

03.02.2020

Práve vám domov dorazil balíček z Číny a vy ste na pochybách ho otvoriť? Je možné, aby sa k nám dostala nákaza z Číny prostredníctvom pošty?

Na balíčky z Číny si môžete kvôli preventívnym opatreniam počkať o čosi dlhšie.

Na balíčky z Číny si môžete kvôli preventívnym opatreniam počkať o čosi dlhšie.Autor: Shutterstock

Objednávanie lacného tovaru z čínskych e-shopov je dnes u nás veľmi populárne. Slovenská pošta doručí z Ázie ročne až 3 milióny zásielok. V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV sa na sociálnych sieťach šíria rôzne obavy z nakazenia sa práve poštou z Číny. Existuje ale reálna šanca infikovať sa takýmto spôsobom? 

Balíčky s vírusom

Vírus sa do zásielky dostať môže, napríklad ak s našim balíkom manipuluje človek, ktorý je nakazený. Šanca, že by tento vírus niekoľko týždňov, kým nám balíček dorazí domov prežil, je enormne nízka. Podľa Slovenskej pošty sú poštové zásielky z Ázie bezpečné, „nakoľko nie je možné, aby v nich koronavírus prežil“. Dodnes máme potvrdený prenos koronavírusu 2019-nCoV iba spôsobom kontaktu s infikovaným človekom alebo zvieraťom.  

Neprehliadnite: Žilina je v pozore, prihlásili sa 2 muži s príznakmi smrtiaceho koronavírusu. Prileteli z Číny!

„Vírusy sú obligátne intracelulárne parazity, čo znamená, že sa môžu replikovať len vo vnútri živej bunky, pretože nemajú vlastný biosyntetický aparát. Prežívanie vírusu na zásielkach z Číny, ktoré putujú niekoľko týždňov, je málo pravdepodobné (odhaduje sa životnosť vírusu niekoľko hodín, nie dní),“ uvádza sa v odbornom stanovisku, ktoré pre poštu vypracovala pracovná zdravotná služba (PZS). 

Zamestnanci pošty sú prví, ktorí sa dostávajú do kontaktu so zásielkami z Číny. „Pri každodennej práci a manipulácii so zásielkami vo všeobecnosti platia prísne bezpečnostné pravidlá a postupy ochrany zdravia,“ informovala Eva Rovenská, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Čínske opatrenia 

Na balíčky z Číny si môžete kvôli preventívnym opatreniam počkať o čosi dlhšie. Čínska pošta povinne dezinfikuje všetky zásielky, ktoré smerujú alebo prechádzajú cez Wuhan a jeho spracovateľské stredisko. 

„Zákazníkov preto prosíme o zhovievavosť pri doručovaní medzinárodných zásielok z Ázie, nakoľko tieto preventívne bezpečnostné opatrenia môžu spôsobiť ich omeškanie a v niektorých prípadoch nebude možné získať písomné potvrdenie prevzatia poštovej zásielky. Prijaté opatrenia na čínskej strane eliminujú riziko prenosu koronavírusu aj pre poštové zásielky určené na export z Číny,“ uvádza ďalej Slovenská pošta.

Čítajte tiež: Smrteľný vírus už aj u nás? Poznáme výsledky testov

V prípade medzinárodných zásielok určených pre provinciu Hubei (poštové smerovacie čísla 430000–449999) sa Čínska pošta skontaktuje s adresátom a podľa jeho preferencií doručí jeho zásielku tak, aby sa obmedzil akýkoľvek fyzický kontakt doručovateľa s adresátom zásielky, napríklad doručením do výdajných (balíkových) terminálov.

Poštu do Číny nepošlete

Slovenská pošta od utorka 4. februára dočasne pozastavuje prijímanie medzinárodných listových zásielok, balíkov a zásielok EMS s doručením do Číny, Macao a Hong Kongu. Dôvodom sú obmedzenia v medzinárodnej leteckej preprave, ktorá je jedným z nosných spôsobov prepravy medzinárodnej pošty. 

"Toto opatrenie uplatňuje Slovenská pošta rovnako ako ostatné štáty sveta v súvislosti so zrušením alebo zmenou letov medzinárodných leteckých prepravcov z alebo do Číny, ktorých snahou je tak zamedziť šíreniu koronavírusu," objasnila Eva Rovenská. 

V doručovaní zásielok, ktoré prídu na Slovensko sa nič nemení. Stále platia prísne bezpečnostné opatrenia a obmedzenia, ktoré sú otázku minimálne omeškania. 

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme Chrípka ...viac
Autor: lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

Na svedomí má kazy, zápaly ďasien i zápach z úst: TAKTO dáte zubnému povlaku stopku!

25.02.2020
Ak ho zanedbávate, koledujete si o problémy. Zubný povlak začne mineralizovať, vytvára škvrny a postupne sa mení na zubný kameň. No... Čítať viac
 
Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

Pozrite si skvelé VIDEO, čo robí cholesterol s našimi cievami. Takto ste to ešte nikdy nevideli

25.02.2020
Je pre telo mimoriadne dôležitý, tak prečo sa volá tichý zabijak? Viete, čo vám o cholesterole prezradia oči? Čítať viac
 
Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

24.02.2020
Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú.... Čítať viac
 
Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

Zakázané dotyky: Na tieto časti tela rukami radšej nesiahajte!

22.02.2020
Ruky sú najväčšími prenášačmi patogénov. Ak si nimi nechcete privodiť zápalové ochorenia, určitých častí tela by ste sa nimi dotýkať... Čítať viac
 
 

wanda.sk

AKTUALIZOVANÉ: Sú zásielky z Číny bezpečné? Aká je šanca, že sa nakazíte koronavírusom?
lua