predplatne
 

Varte spolu, budete si bližší

13.12.2019

Staré známe príslovie hovorí, že láska ide cez žalúdok. Mnohí s ním nesúhlasia, ale už od dávna sa s rodinou a priateľmi stretávame pri spoločných sviatočných jedlách.

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: Shutterstock

Pamätáte si z detstva klasické nedeľné obedy alebo oslavy, kedy sa prestieral biely obrus, servítky sa skladali do všakovakých tvarov a stôl sa prehýbal pod váhou dobrôt? Tradícia milovaná i nenávidená, ale dodnes ju máme v spomienkach, keď zacítime vôňu vysmážaných rezňov. Pri tejto vôni si aj dnes vieme vybaviť ornamenty na sviatočnom servise a pocit, ktorý sme zažívali pri krájaní torty. 

Čuch je zmysel, vďaka ktorému si vieme vybaviť situácie a pocity, keďže práve vône sa dostávajú hlboko do podvedomia a sú zdrojom rôznych nečakaných asociácii. Okamihy, ktoré sú sprevádzané výraznou vôňou sú zapamätateľnejšie, a preto vôňa dokáže ovplyvniť našu náladu. Spoločné jedlo a jeho príprava je príležitosť ako budovať vzájomné vzťahy a vytvoriť nezabudnuteľné chvíle s ľuďmi, ktorí sú nám blízky.

Príchod jesene je ideálnym obdobím, kedy začať s týmto novým rituálom a nahradiť ním niektorú letnú aktivitu. Nie je dôležité, či budete variť s partnerom, s deťmi alebo s kamarátmi. Podstatné je, že vďaka spoločnému vareniu a stolovaniu si nájdete čas byť spolu a oddýchnete si po hektickom dni.  
Deti určite ocenia spoločnú prípravu hravých raňajok, vďaka ktorým im dokážete do stravy prepašovať aj menej obľúbenú zeleninu. Pri príprave sovy budete potrebovať minimum ingrediencii: mini paradajky, uhorku a mozzarellu. Keď deti uvidia výsledok, radi to budú opakovať každý víkend.
Stačí zapojiť fantáziu a vytvoríte veselé raňajky a zároveň aj príjemnú víkendovú aktivitu, pri ktorej budete mať dosť času porozprávať sa o zážitkoch z celého týždňa.

Pozvanie na večeru je milým darčekom a jedným zo spôsobov trávenia spoločného času. Potešte sa navzájom a večeru si spolu vytvorte. Vyberte si recept, ktorí nikoho neodradí svojou náročnosťou a z nakupovania urobte tiež spoločnú aktivitu. Spríjemnite si tak rutinnú povinnosť, ktorá patrí k takmer každému všednému dňu. 

Naučíte sa pracovať v tíme a preveríte si tak navzájom svoje komunikačné schopnosti. Príprava jedla je hlavne o komunikácii a tieto spoločné zážitky prinesú do vášho vzťahu nový vietor. 

Taliani využívajú spoločné stolovanie asi najviac so všetkých. Väčšinu času delia medzi priateľov a rodinu. Uprednostňujú jedlá jednoduché na prípravu s málom surovín. Na druhej strane preferujú kvalitné potraviny, ktoré nie je potrebné výrazne dochucovať, správnymi kombináciami zvýrazňujú ich prirodzenú chuť. Pripravte si spoločne napríklad cestoviny s cuketou a mozzarellou. Recept je nenáročný, rýchly a chutný zároveň. Na jeho prípravu potrebujete ingrediencie, ktoré sa nachádzajú v každej kuchyni a postup nie je zložitý. 

Ingrediencie:

  • 2 cukety
  • 1 cibuľa
  • Strúčik cesnaku
  • Čerstvá petržlenová vňať
  • Olivový olej
  • 2 balenia mozzarelly Galbani
  • 500 g cestovín
  • Soľ a korenie

Postup prípravy: Cuketu nakrájajte na menšie kúsky a cibuľu nadrobno.  Na rozpálený olivový olej vhoďte cuketu, cibuľu a olúpaný strúčik cesnaku a osmažte. Cestoviny uvarte al dente. Po uvarení ich preceďte a vložte k cuketovej zmesi do hrnca.  Premiešajte, dochuťte a dajte na tanier. Na záver ozdobte nasekanou petržlenovou vňaťou a na plátky nakrájanou mozzarellou.

Nabitý týždenný program nie je naklonený každodennému spoločnému vareniu, no snažte sa jesť spolu aspoň raz za deň. Vychutnať si raňajky v dobrej spoločnosti je vynikajúcim štartom do každého náročného dňa. Spoločné varenie vám prinesie nové zážitky  a pohodová atmosféra v príjemnom prostredí sprevádzaná dobrým jedlom zanechá ten pravý pocit blízkosti.

Autor: PR Článok
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Konzumujete vlastné alebo susedove ponožky? Väčšina z nás ani netuší, čo činí

Konzumujete vlastné alebo susedove ponožky? Väčšina z nás ani netuší, čo činí

23.01.2020
Vedci ale zistili, že až tretinu plastového odpadu v oceánoch tvoria mikrovlákna vypustené z našich práčok. Všetci môžeme veľmi jednoducho... Čítať viac
 
Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

Ste nafúknutí? Pomôžu vám bylinky i koreniny. Viete, ktoré?

23.01.2020
Brucho ako balón vám môže pokaziť celé deň. Nie je to len estetický problém. Nadúvanie môžu sprevádzať aj bolestivé kŕče. Čítať viac
 
Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

Prečo vás naozaj svrbí zadok? TÝCHTO 6 príčin neignorujte

22.01.2020
Je to snáď najhoršia časť tela, ktorá vás môže svrbieť. Určite o tom nebudete chcieť rozprávať s každým, a utekať s takou „hlúposťou“... Čítať viac
 
NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

NAJ 10 zdravých tipov pre rok 2020. Vášmu životu vdýchnu novú energiu

21.01.2020
Chcete byť zdravší a mať energiu aj na rozdávanie? Na štart pozitívnych zmien neexistuje lepší čas ako začiatok roka. Nasledujúce... Čítať viac
 
Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

Horoskop: Rakom škodí nočné prejedanie, Rybám prospeje joga a čo vy?

21.01.2020
Nájdite rovnováhu. Niekedy postačí vynechať z jedálneho lístka ryžu, inokedy relaxovať na prechádzke alebo si vybrať správnu vôňu.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Varte spolu, budete si bližší
PR Článok