predplatne
 

Váš príbeh: Tomášovi vzala autonehoda celoživotný sen. Jeho bojovnosť ho zachránila

07.04.2019

Čakala ho vysoká škola a budúcnosť trénera. Nehoda mu vzala sen, ale priviedla ho k inému. Vyhral najťažší zápas svojho života.

Silná psychika
je základ fyzického vyzdravenia.

Silná psychika je základ fyzického vyzdravenia.Autor: Robo Hubač

Tomáš Nálepka (34) sa odmalička staval k výzvam čelom a oplýval priebojnosťou. Rovnako sa dostal k športu, v ktorom ako osemnásťročný reprezentoval Slovensko na juniorských majstrovstvách sveta.

„Ako malý som chodil na pingpong. Vedľa nás mali tréning zápasníci. Smial som sa na chalanovi, ktorý nezvládol premet. Tréner si ma všimol a zavolal ma, nech sa teda ukážem. Nespravil som ho. To ma ešte viac naštartovalo. Od druhého dňa som už chodil na tréningy zápasenia,“ spomína si na svoje športové začiatky. „Nedá sa“ ako odpoveď neakceptoval. A táto charakterová črta ho zachránila pred bedákaním nad zlomom, ktorý ho mohol odpísať.

Nočná mora

Bol december, mal asi mesiac po stužkovej, keď sa ocitol v nemocnici po tom, čo sadol na zadné sedadlo kamarátovho auta. Jeho poslednou spomienkou bola jazda v daždi po D1, počas ktorej zaspal. „Kamarát údajne neprispôsobil jazdu stavu vozovky, a skončili sme v poli. Dopadol som najhoršie. S pomliaždením mozgu a pľúc. Ďalší traja mali pár škrabancov,“ hovorí o tom, čo sa neskôr dozvedel. Po deviatich dňoch v umelom spánku sa prebudil s ochrnutou pravou polovicou tela.

Boj s telom i hlavou

Ako hovorí, najhoršie prežíval vlastnú neschopnosť. Nemohol rozprávať, chýbala mu motorika. „Cez písmenká na abecede som spájal slová. Takto sme sa dorozumievali s lekármi a blízkymi. Keď sa mi to nedarilo, chytila ma nervozita,“ spomína si, no dodáva, že napriek tomu o odklade maturitnej skúšky nechcel ani počuť: „Nemal som v úmysle skončiť závislý od pomoci iných.“ Už len presvedčiť telo, a to až také jednoduché nebolo.

Pokroky medzi svojimi

Tomáš strávil v nemocnici tri mesiace a absolvoval štyri operácie tváre. Pokusy opäť rozhýbať ochrnutú stranu tela ho vyčerpávali fyzicky, aj psychicky. Ak sa do toho priplietli spomienky, nepohol so sebou. Rehabilitovať preto chcel v prostredí, ktoré poznal a kde sa cítil ako ryba vo vode. „Môj tréner sa poradil s lekármi, ktorí dohľad odobrili. Odvtedy šlo všetko lepšie. Okrem podpory rodiny mi veľmi pomohlo, že som cvičil medzi svojimi. Silná psychika je základ fyzického vyzdravenia,“ hovorí Tomáš. Rýchlo sa unavil. Musel sa vyzbrojiť trpezlivosťou a rešpektovať telo.

Išiel za svojím

Ako si zaumienil, v lete zmaturoval. Aj vďaka individuálnemu študijnému plánu, ktorý mu učitelia na športovom gymnáziu poskytli. „Naozaj sa mi snažili pomôcť. Keď som zvládal, sedel som v škole, keď mi bolo ťažko, učil som sa doma,“ vysvetľuje. A hoci prijímačky na vysokú školu museli rok počkať, aspoň mal priestor venovať sa kondícii a zlepšeniu zdravotného stavu. Okrem toho si našiel brigádu v sklade donáškovej služby.

Ďalšia skúška?

Ešte počas prijatia na fakultu telovýchovy bolo všetko v poriadku. V prvom semestri prišli komplikácie. „Mal som veľké bolesti hlavy, nemohol som spávať. Magnetickou rezonanciou mi odhalili na mozgu dve cysty. Keďže sú aj v zrakovom centre, ďalšou diagnózou bol glaukóm,“ hovorí a vysvetľuje, že operácie, našťastie, nutné neboli. Chodí na pravidelné lekárske kontroly, kde štádium ochorenia sledujú. Tomáš to po ročnej pauze so štúdiom bez ďalších vážnejších problémov dotiahol do bakalárskeho ročníka. A narástol ďalší mantinel...

Prvý záchvat

Učil sa na štátnice a strih. Zrazu nad ním stála vystrašená mama. „Nepamätal som si nič. Bol som po prvom epileptickom záchvate,“ smeje sa, akoby ani neveril, čo všetko majú za sebou. Záchvaty uňho, žiaľ, dodnes trvajú a opakujú sa s frekvenciou približne jedného mesiaca. „Nejako som sa to naučil predvídať. Začnem cítiť, že to na mňa ide, dám sa do pohody a príznaky niekedy samy odznejú, bez záchvatu,“ približuje stav svojej epilepsie. S nastavenou liečbou sa už Tomášovi podarilo bez prestávok doštudovať s magisterským titulom.

Zmena smeru

Už počas školy mal jasno v profesii. Spojil znalosti z anatómie, doštudoval si fyziológiu a fyzioterapiu a urobil si masérske kurzy. Ľuďom chcel pomáhať komplexnejšie.


Foto: Robo Hubač

ZŤP? Nie, ďakujeme!

Začala sa cesta hľadania zamestnávateľa. Skúšal niekoľko masérskych salónov i súkromníkov. „Nerátal som s takými prekážkami. Nie som viditeľne telesne postihnutý a nemám ťažkosti, ktoré mi vo výkone práce bránia,“ priznáva Tomáš a vysvetľuje, že ako invalid musí byť vedený z dôvodu postihnutia na mozgu a zraku. „Keď som vyšiel s pravdou von, že užívam lieky na epilepsiu a navštevujem psychiatra, bolo po záujme o zamestnanca,“ pokračuje. Začínal preto v troch chránených dielňach.

Žiadaný

Po rokoch nadobudnutých skúseností a spokojných klientov, sa rozhodol splniť si sen o vlastnom pracovisku. Dnes je to už skoro rok od jeho otvorenia v bratislavskom Ružinove. Ešte väčšmi sa teší z manželky a desaťmesačného Denisa. Ako sa dnes po tom všetkom cíti? „Musím veľa regenerovať a kompenzovať. Ešte stále sa niečo nové objavuje. Treba sa tomu len prispôsobiť, pracovať na sebe a nestratiť chuť žiť. S ňou vyhráte každý zápas,“ uzatvára.


Syn je vodný živel. Tomáš ho chce viesť neskôr aj k zápaseniu, ktoré je podľa neho super školou telesnej zdatnosti a vybitia nadmernej energie. Foto: Archív T.N. 

DNS

Terapia dynamickou nervosvalovou stabilizáciou (DNS) má podľa Tomáša v dnešnej sedavej dobe najväčší zmysel. Vychádza z raného vývoja dieťaťa, ktoré počas prvého roka prejde všetkými polohami. Dospelý má pohybové vzorce pokazené životným štýlom. Už to nie sú pre telo prirodzené pozície, preto sú väzivá, svaly a kĺby preťažené. DNS dokáže v mozgu „preprogramovať“ nesprávne pohybové návyky. Svaly budete automaticky zaťažovať rovnomerne, vyhnete sa bolestiam, poškodeniu, blokádam a opotrebovaniu kĺbov. Cviky aktivujú hlboký stabilizačný systém.

V tomto článku sa zaoberáme Epilepsia ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

včera
Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním,... Čítať viac
 
Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

18.10.2019
Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca... Čítať viac
 
Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

17.10.2019
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

16.10.2019
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

16.10.2019
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Váš príbeh: Tomášovi vzala autonehoda celoživotný sen. Jeho bojovnosť ho zachránila
Beata Ditte