predplatne
 

VIDEO: Halucinácie aj výjavy. Zahľaďte sa na 10 minút do očí a začnú sa diať zvláštne veci!

12.09.2019

Intenzívne pozeranie vás zhypnotizujem a vyvolá rôzne výjavy. Zvládne to každý, stačí len vydržať a neodvrátiť zrak.

Čo sa skrýva za tajomstvom hlbokého pohľadu? Odpoveď dáva experiment.

Čo sa skrýva za tajomstvom hlbokého pohľadu? Odpoveď dáva experiment.Autor: Shutterstock

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Keď sa na vás niekto zahľadí, dokážete vycítiť, o aký pohľad ide. Ak je príliš dlhý, intenzívny, zväčša je vám nepríjemný a potrebujete odvrátiť zrak. Skúšali ste však niekedy tento pocit prekonať? Neurológovia popísali, čo sa deje, ak sa vydržíte pozerať niekomu do očí 10 minút. Začnú sa diať zvláštne až strašidelné veci a vy uvidíte výjavy, ako nikdy predtým. 

Čítajte aj: Internet sa zrýchľuje. Škodí alebo neškodí nám žiarenie 5 G siete?!

Na začiatku bol experiment. V roku 2015 taliansky psychológ prišiel na to, ako vyvolať zmenené vedomie bez drog. Požiadal 20 dobrovoľníkov, aby sedeli v pároch a hľadeli jeden druhého priamo do očí počas 10 minút. Zdanlivo jednoduchá úloha nielenže priniesla dobrovoľníkom podivné „mimotelové“ skúsenosti, ale tiež spôsobila, že videli halucinácie príšer, ich príbuzných alebo seba v tvári svojho partnera. 

Zvláštny pokus

Experiment, ktorý uskutočnil Giovanni Caputo z University of Urbino, vyskúšal v slabo osvetlenej miestnosti. Dobrovoľníci boli od seba vzdialení asi meter a 10 minút nerobili nič iné, len nepretržite pozerali do očí partnera z dvojice. Osvetlenie v miestnosti bolo dosť jasné na to, aby ľahko rozoznali rysy tváre svojho partnera, ale dosť nízke na to, aby sa znížilo ich celkové vnímanie farieb.

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Mŕtvi aj vlastná tvár

Dobrovoľníci nemali takmer žiadne informácie o experimente, a tak nemohli vedieť, čo bude nasledovať. Po uplynutí 10 minút popisovali, čo videli a výsledky boli skutočne ohromujúce. Prostredníctvom dotazníka priraďovali svoje pocity k tomu, čo približne videli. Až 90% uviedlo, že videlo deformované rysy tváre, 75% tiež zaznačilo, že sa im zjavilo monštrum, 50% zazreli črty vlastnej tváre v tvári svojho partnera a 15% videlo tvár príbuzného, dokonca aj mŕtveho.

Iné vnímanie

Psychológ Giovanni Caputo zážitky popisuje ako disociatívne symptómy, ktoré sa v psychológii označujú na opis celej škály psychologických zážitkov spôsobujúcich, že sa osoba cíti oddelená od svojho bezprostredného okolia. Takéto príznaky, ako videnie v skreslených farbách alebo pocit, že svet nie je skutočný, môžu byť spôsobené tiež zneužívaním a traumou, liekmi, alkoholom alebo drogami. Ako je však možné, že tieto stavy môžu vzniknúť pri pozeraní do očí? 

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

Vysvetlenie s nervami

V časopise Psychiatry Research vedec Caputo uviedol, že ak sa niekto nepretržite pozerá do očí inej ľudskej bytosti počas 10 minút, má to výrazný vplyv na jeho vizuálne vnímanie a duševný stav. Účastníci napríklad opisovali, že videli tváre živých alebo zosnulých rodičov, archetypálne tváre, ako je stará žena, dieťa alebo portrét predka, zvieracie tváre mačky, prasaťa alebo leva a dokonca aj fantastické a príšerné bytosti. Niektorí pri tom cítili silné emócie.

Ale ako je to možné? Psychológovia vysvetľujú, že to pravdepodobne súvisí s nervovou adaptáciou. Tá za určitých podmienok dokáže neuróny spomaliť alebo dokonca zastaviť a ostanú tak na veľmi krátky čas bez reakcie. Stáva sa to, keď sa pozeráte na akúkoľvek scénu alebo objekt počas dlhšej doby. Vaše vnímanie sa začne strácať, až kým nezažmurkáte alebo kým sa scéna nezmení.

Pozrite si VIDEO, ktoré vám objasní záhadu pozerania do očí:


Zdroj: youtube.com/ Brain Sponge Blog

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

Čím dlhšie voľno, tým väčší podovolenkový stres?! TAKTO s ním zatočíte

dnes
Stres je jedným zo základných príčin, ktoré v dnešnej dobe znižujú kvalitu života a často môžu viesť k problémom v rodine a vo vzťahoch,... Čítať viac
 
Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

Majú farebné kontaktné šošovky vplyv na zdravie vašich očí?

dnes
Kontaktné šošovky už dávno neslúžia len na zlepšenie videnia pri problémoch s refrakčnými očnými poruchami zraku. Čítať viac
 
Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

Obľúbený herec zo seriálu Oteckovia prezradil, že miluje adrenalín. Kde má motorku?

včera
Seriálový právnik Ondrej a herec SND rád skočí salto alebo riskne jazdu na koni, no keď sa ohlási chrbát, vie, že sa musí ísť vyspať. Čítať viac
 
10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

10 TOP spúšťačov bolesti hlavy. O 4 nemusí tušiť ani váš lekár

14.09.2019
Ak viete zistiť, čo vám vyvolalo bolesť hlavy, môžete sa jej nabudúce vyhnúť, alebo zvoliť rýchlu pomoc. Čítať viac
 
Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

Chystáte sa cez víkend randiť? S týmito znameniami zažijete najviac zábavy

13.09.2019
Poznáte to, stretnete človeka a o pár minút sa spolu rozprávate ako keby ste sa poznali večnosť. A keď vás dokáže rozosmiať, hneď sa cítite... Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Halucinácie aj výjavy. Zahľaďte sa na 10 minút do očí a začnú sa diať zvláštne veci!
nh