predplatne
 

VIDEO: Mladé Češky o tom, ako (sa) nakazili koronavírusom. Neurobte rovnakú chybu

20.03.2020

Jedna z nich vinou svojej praktickej lekárky infikovala ďalších zdravotníkov a desiatky osôb. Všetko má však aj druhú stranu mince.

Dievčatá s koronavírusom šli metrom. Nevedomky nakazili ďalších.

Dievčatá s koronavírusom šli metrom. Nevedomky nakazili ďalších. Autor: youtube.com/Petra Vychytilová

Eva sa jedného dňa zobudila s vysokou horúčkou a kašľom. S podozrením na koronavírus si myslela, že to najlepšie, čo môže spraviť, je telefonicky o tom informovať svoju praktickú lekárku. Tým však spustila reťazovú reakciu, ktorá je dôkazom toho, ako oficiálne čísla nakazených ľudí koronavírusom klamú. A vysvetľujú, prečo jej kamarátka Petra s koronavírusom v žiadnej štatistike nefiguruje. 

Každý kašeľ je teraz podozrivý. Príčinu do dvoch minút odhalí šikovná hračka

Lekárka sa mi vysmiala za rúšku

Chceme, aby verejnosť vedela, že to nie je sranda," začína Eva rozprávanie vo videu, ktoré na youtubový účet jej kamarátky Petry Vychytilovej spoločne vo vysokých teplotách nakrútili. Keď ju ošetrujúca lekárka odporučila na 112, tá zas na hygienickú stanicu a tá zas späť k obvodnej doktorke, kruh sa uzavrel. „Mala som prísť osobne. Len sa na mňa pozrela a vysmiala sa mi za rúšku. Vraj mám iba obyčajnú chrípku, potrebujem tabletku na horúčku a karanténa vraj nie je potrebná,"  poslala ju domov vyspať sa. Keď sa príznaky zhoršovali, zašli aj s Petrou na pohotovosť. „Metrom! Doktorka, ktorá ma vyšetrila, sa hrozne nahnevala, že som ju asi práve nakazila koronavírusom. Tú lekárku som na 14 dní odstavila z práce," uvedomila si Eva potom, čo test koronavírus naozaj potvrdil. 

Domáca bomba pre silnú imunitu! Nemusíte do lekárne ani do obchodu

Ležím s koronou, no nie som infikovaná

Príznaky stále gradujú. Mňa najprv začalo škriabať v krku, na prieduškách, zle sa mi zhlboka dýchalo. Bolia ma aj zuby, oči, celé telo, každý dotyk, som príšerne unavená. Myslíte si, že máme nejaké lieky?" krúti hlavou Petra, že lekári sa o ne vôbec nezaujímajú. Množstvom nakazených či podozrivých ľudí totiž v Česku, rovnako ako na Slovensku, nastala zvláštna situácia. O svojom pozitívnom výsledku sa celkom pokojne môžete dozvedieť, až keď sa z choroby dostanete. Testuje sa totiž na „čakačku".

Evička na hygienickej stanici nadiktovala moje údaje. Ďalší deň mi volali, že nie som pre nich infikovaná, kým mi nespravia testy, hoci mám príznaky. Ku mne sa vraj dostanú až za týždeň. Problém je, že medzitým som sa videla s ďalšou kamarátkou a s inými ľuďmi. Nemôžu sa ani nahlásiť na testy, pretože ani ja ešte nie som oficiálne evidovaná ako infikovaná," opisuje situáciu mladá študentka z Prahy. 

Koronavírus: Čo robiť, ak máte podozrenie, že ste sa nakazili? Ako prebieha testovanie?

My máme čo robiť, čo ešte tí starší

Kým čaká na testy, snažia si s kamarátkou, s ktorou bývajú v jednom byte, pomôcť bežnými liekmi. „Poviete si, že pre mladé telo je to chrípka, je to v pohode. Nie, nie je. Sme vo fáze, že sa o seba nevieme samy postarať. Sme mladé, zvládneme to, ale je to utrpenie. Najhoršie sú bolesti hlavy a dýchanie. Čo to ešte musí spraviť so staršími a chorými? Túto chorobu fakt nechcete. Ja som sa pravdepodobne nakazila v MHD. Snažte sa byť čo najviac doma, noste rúšky a rukavice," vyzýva Eva. 

Koronavírus: WHO o najčastejších mýtoch. Musíte mať teplotu a sú mladí v bezpečí?

Video: Dve Češky s koronavírusom


Zdroj videa: youtube.com/Petra Vychytilova

Má to svoje ale, ľudia Češkám radia niečo iné

Chrániť seba a ostatných je v situácii, keď je zdravotnícky systém preťažený a musia si vyberať, koho otestujú a komu poskytnú pomoc, to najdôležitejšie. Situácia, v akej sa ocitli mladé dievčatá, sa bude týkať  pravdepodobne čoraz viac ľudí. No má to i druhú stranu, na ktorú upozorňujú niektorí ľudia, ktorí si video pozreli. Väčšina dievčatám drží palce a praje skoré uzdravenie, no nájdu sa aj takí, nad ktorých komentárom sa určite oplatí zamyslieť. 

Dievčatá, ktoré behajú zvlášť v dnešnej dobe s teplotou nad 38 stupňov Celzia, suchým kašľom a príznakmi hoci len chrípky, tak fakt už neviem neviem. Predsa museli vedieť, že s najväčšou pravdepodobnosťou môžu niekoho nakaziť," píše sledovateľ leord leord.

Aj keby ste mali LEN chrípku, nechoďte na nákup, na kafčo ani metrom. A odvyknite si kašľať do rúk. Systém nie je pripravený, to je všetkým jasné. Ale takto, ako ste sa správali, sa nespráva ani pri chrípke. Jednoducho sa treba správať ako nakazená a nečakať len na potvrdenie testom," uverejnila LadyBABA. 

8 byliniek, korenín a sladidiel, ktoré aktivujú imunitný systém

Upozornenie

Dievčatá v snímke radia ostatným, aké lieky na príznaky užívať. Video si pozrelo aj viacero zdravotnícky vzdelaných užívateľov. Nabádajú však, že liek, ktorým si dievčatá tlmia bolesť, sa v horúčkach užívať nesmie. Ak sa vás to týka, dajte si pozor. Výrobca tohto lieku proti akútnej bolesti a menštruačnej bolesti vo svojom príbalovom letáku varuje pred nepriaznivými účinkami na pečeň, ak sa zapíja súčasne s paracetamolom či inými nesteroidnými protizápalovými liekmi. 

Čítajte aj: Koronavírus: Kam s použitou vreckovkou? Ako dlho v nej vírus vydrží?​

Autor: dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

Narodení v pandémii: Kvôli koronavírusu sa menia aj pôrody

dnes
Zdravotníci musia dodržiavať prísny hygienicko-epidemiologický režim a v nemocniciach sú zakázané návštevy. Čítať viac
 
Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

Vankúš i paplón by ste mali pravidelne prať. Viete prečo a ako?

03.04.2020
Chystáte sa doma upratovať? Nezabudnite na vankúše či paplóny. Budú nielen belšie, ale aj bez roztočov. Čítať viac
 
Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

Kvetka Horváthová si s rodičmi teraz len telefonuje. Čo všetko ešte musela obmedziť?

02.04.2020
Aj moderátorka Kvetka Horváthová (43) zmenila kvôli šíriacej sa pandémii svoj denný režim. Ako sa zachránila pred operáciou a prečo... Čítať viac
 
Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

Bolí vás chrbát? Pozrite sa, čo nosíte v taške a cez ktoré plece ju máte prehodenú

30.03.2020
V pondelok si prehodíte tašku cez plece a vybehnete z domu. V piatok vás trápia bolesti hlavy a stuhnutá šija. Akú hmotnosť by nemala... Čítať viac
 
O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

O chvíľu rodíte? 5 tipov ako na prirodzený pôrod v tomto neľahkom období

25.03.2020
Ako prekonať prirodzený strach z pôrodu? Ako sa naň pripraviť? O praktických tipoch a skúsenostiach hovorí pôrodná asistentka Elena... Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Mladé Češky o tom, ako (sa) nakazili koronavírusom. Neurobte rovnakú chybu
dab