predplatne
 

VIDEO: Skrytý dôvod, prečo zívate a rýchlo STARNETE. Aj vo vašej spálni?

29.06.2018

Pozor, čo si púšťate na hlavu každým štuknutím vypínača. Tušíte, aké skutočné následky má zdroj, ktorým svietite?

Skontrolujte, akou farbou svietite. Modrá vám kradne spánok i mladosť.

Skontrolujte, akou farbou svietite. Modrá vám kradne spánok i mladosť. Autor: Shutterstock.com

Pred niekoľkými rokmi v ľudskom oku objavili tretí druh fotoreceptorov citlivých na takzvané modré svetlo. Je to svetlo s vlnovou dĺžkou cca 464 nanometrov, bežne ho vidíme ako studené biele svetlo. Často sú ním zaliate kancelárie, nákupné strediská aj naše obývačky.

Tieto receptory majú vplyv na tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý riadi nielen cirkadiánny rytmus človeka, teda rytmus spánku a bdenia, ale ovplyvňuje aj krvný obeh, krvný tlak, teplotu tela, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín. Vplýva na imunitu, produkciu pohlavných hormónov, starnutie či duševnú (ne)pohodu... Pritom platí, že keď oči registrujú modré svetlo, hladina melatonínu je nízka a do tela sa vylučuje jeho náprotivok, hormón nabudenia, kortizol.

Zlodeji spánku: 10 najhorších vecí, ktoré vás oberajú o sny

Stresujúce lúče

Po celé tisícročia bolo pre človeka hlavným zdrojom svetla slnko. Podľa neho sa riadil celý jeho život. V posledných rokoch však trávime čoraz viac času vnútri a umelé osvetlenie má aj prostredníctvom vyššej hladiny kortizolu a zníženej hladiny melatonínu zásadný vplyv na biologické a fyziologické procesy v organizme. Na pocit únavy, starnutie a celkovú kondíciu.

Môže za to aj lampa, ktorú ste si nedávno kúpili. Podľa slovenského prieskumu si až pätina ľudí kupuje svetelné zdroje podľa ceny. U takmer pätnástich percent rozhoduje dizajn, až 60 % dáva prednosť kvalite. O vplyv svetla na zdravie sa zaujíma len necelých 5% ľudí. Aj vy?

Slnko je nebezpečnejšie večer ako na obed! Rakovinu oklame tento proteín

Zdravá alternatíva

Najzdravšie svetlo je prirodzené svetlo pochádzajúce zo slnečného žiarenia. Veda a výskum pokročili aj v tejto oblasti. Vedeli ste, že existuje spôsob, ako ho dostať do interiéru nielen cez okná, ale aj v podobe svetelných stropov? Je to síce zdroj umelého svetla, ale má všetky vlastnosti prirodzeného svetla. Tento husársky kúsok sa podaril múdrym slovenským hlavám. „Keď sme analyzovali, aké sú vlastnosti a prednosti denného svetla, prečo sa vonku cítime oveľa príjemnejšie a najmä kedy sa vonku cítime príjemne, vznikol koncept svetelných stropov,“ vysvetľuje svetelný odborník Ing. Zlatko Balaš. „Na rozdiel od klasických typov osvetlenia a svietidiel svetelné stropy distribuujú svetlo v priestore rovnomerne. Presne ako obloha rozptyľuje slnečné žiarenie v atmosfére," radí špecialista, že aj v interiéri tak môžete mať zdravšie denné svetlo.

Video: Svietite modro? 


Zdroj videa: youtube.com / HB Optical Laboratories

Čítajte aj:

Spánok

V tomto článku sa zaoberáme Spánok ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

10 úľav od pálenia záhy. Päťku ste ešte neskúšali, stačí sekunda

včera
Nielen nesprávna strava štípe v hrudi. Z ďalších dôvodov, prečo vám v hrdle horí, budete prekvapení... Čítať viac
 
Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

Nepamätáte si tváre na prvý pohľad? TOTO musíte vedieť!

včera
Stalo sa vám, že ste nedokázali identifikovať tvár nového kolegu, keď ste ho stretli na inom mieste ako v práci? To je normálne, ale sú... Čítať viac
 
Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

Ako znížiť množstvo toxínov v domácnosti? Žite zdravšie, stačí málo!

21.02.2019
Chémia je všade okolo nás. Ak nežijete na samote pri lese, prichádzate s chemickými látkami, vrátane toxických, do kontaktu prakticky... Čítať viac
 
Alergia a jej prejavy na očiach

Alergia a jej prejavy na očiach

21.02.2019
Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty. Čítať viac
 
7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

7 zásad zdravého života zo Stredomoria. Pre silné srdce, nižší cholesterol i tlak

20.02.2019
Neprirodzené stravovanie stojí nielen veľké úsilie, riskujte často i zdravie a psychickú pohodu. Efektívnejšia je stávka na istotu.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Skrytý dôvod, prečo zívate a rýchlo STARNETE. Aj vo vašej spálni?
TS
dab