predplatne
 

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

25.09.2015

Úsmev je vraj najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi. Niečo na tom asi bude.

Je všeobecne známe, že peroxid vodíka môže oslabiť zubnú sklovinu, nielen neodborným ošetrením v neprimeranej koncentrácii.

Je všeobecne známe, že peroxid vodíka môže oslabiť zubnú sklovinu, nielen neodborným ošetrením v neprimeranej koncentrácii.Autor: Profimedia.sk

Akonáhle sa na niekoho usmejete, prelomíte akúsi bariéru, pomyselnú čiaru a občas sa stane aj malý zázrak. Ľudia vám začnú váš úsmev opätovať, deň sa stane krajším, úsmevom skrátka v ostatných vyvoláte pozitívnu náladu. Vyskúšajte to a uvidíte sami!

A čo ak nemám dokonalé zuby!?

Samozrejme, nie každý sa môže pýšiť hollywoodskym úsmevom, ale netreba sa nechať odradiť. Nechcete sa predsa prestať usmievať a pripraviť sa o bežné potešenia, ktoré vám môže práve úsmev priniesť! Ak vám nebol daný do vienka dokonalý chrup, nezúfajte! Zatiaľ, čo dosiahnuť rovné zuby je zdĺhavý a finančne náročný proces pod dozorom odborníka, získať belší úsmev trvá dnes už oveľa menej.

Značka: milujem kávu a čierny čaj, a je to vidieť

Väčšina Slovákov si potrpí na dobrú kávičku alebo neodolá rannému čiernemu čaju, aj niekoľkokrát denne a večer prípadne ešte červené vínko. Práve tieto obľúbené nápoje zvyčajne spôsobujú nepríjemné zafarbenie. Skoro každý z nás nielen pozná, ale aj vyskúšal aspoň jednu z možností bielenia zubov. Avšak biele zuby neznamenajú vždy aj zdravé zuby!
Odborné bielenie u zubára – na toto bielenie by ste mali mať zuby ošetrené a bez zubného kazu, ideálne aj po dentálnej hygiene. Tento proces je náročnejší na peňaženku a o dodržanie belosti sa následne treba starať.

Domáce bielenie – pozor naň!

Na internete nájdeme rôzne domáce tipy, ktoré však môžu chrupu skôr uškodiť. Citrón i sóda síce zuby na prvý pohľad vybielia, avšak prvý menovaný môže časom spôsobiť rozleptanie zubnej skloviny, kryštáliky sódy zase jej mechanické poškodenie.
V obchodoch bežne nájdete bieliace pasty, ktoré sľubujú okamžitý efekt, ale nie vždy je tento marketingový trik zárukou. Bielenie ma na svedomí najčastejšie zložka peroxid vodíka, ktorá je pri domácom bielení v menšom zložení, ako pri ambulantnom bielení u zubára. Aj tu však treba dbať na obsah množstva účinnej látky.

S peroxidom či bez?

Je všeobecne známe, že peroxid vodíka môže oslabiť zubnú sklovinu, nielen neodborným ošetrením v neprimeranej koncentrácii. Existuje však už aj systém na bielenie zubov tzv. white look bez obsahu peroxidu. Pre domáce bielenie ju priniesol dokonca slovenský výrobca s dlhoročnou tradíciou, spoločnosť Vitaprodukt. Metóda bielenia spočíva v štiepení farebných nečistôt, ktoré sa usadili v povrchových vrstvách zubov. Okrem dosiahnutej prirodzenej belosti je pridanou hodnotou aj remineralizácia skloviny, vďaka pridaniu aktívneho fluoridu, a zlepšenie hygieny ústnej dutiny pri minimálnom zaťažení ďasien.

Bieliaca kúra pozostáva zo zubnej pasty, ktorou sa najprv umyjú zuby a potom sa do vopred vymodelovaného nosiča nanesie bieliaci gél, ktorý sa nechá na zuboch pôsobiť 20 minút. Klinickým skúšaním boli preukázané belšie zuby do 7 odtieňov počas 10 dní používania. Výsledky bielenia možno sledovať pomocou priloženej stupnice belosti. „Pri bieliacich kúrach ako je white look ide o šetrné, ale účinné bielenie v domácich podmienkach, podobné tomu v zubných ambulanciách. Jeho výhodou je však omnoho nižšia cena,“ potvrdzuje zubná lekárka MUDr. Silvia Timková PhD, MHA.


MUDr. Silvia Timková, PhD, MHA

Kto vyhral v súťaži?

Ak ste na otázku: "Koľko dní je odporúčaná doba, počas ktorej vďaka white look dosiahnete prirodzenú belosť zubov?" odpovedali 10, zaradili sme vás do žrebovania o systém na bielenie zubov white-look.


foto: white-look.com

Na belšie zúbky sa môžu tešiť:
Vladimíra Drábiková
Daniel Marcinčák
Pavol Malík

Autor: izdravie.sk
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty

Prekvapivé odhalenie! Doprajete si priveľa jedla? Tuk vám upcháva dýchacie cesty

dnes
Nadmerná telesná hmotnosť mení štruktúru dýchacích ciest a zužuje ich. Najnovšie zistenia menia pohľad na obezitu. Čítať viac
 
Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

Krutý horoskop: Úchylky i šialenstvo. Ktoré poruchy sú typické pre vaše znamenie?

včera
Máte sklon k narcistickej poruche osobnosti, žiarlivosti alebo ľahšie podliehate depresii? Kedy sa ľuďom v znamení Váh zhoršuje... Čítať viac
 
Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

Neurochirurg Adrian Kiss slovíčko „padla“ nepozná: V práci nesledujem hodinky

20.10.2019
Lekár odchádza z práce až vtedy, keď má všetko hotové. Vystríhali ho, že v neurochirurgii neexistuje pracovný čas. Čítať viac
 
Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

19.10.2019
Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním,... Čítať viac
 
Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

Je všetko prírodné aj zdravé? Pozor, niektoré veci môžu uškodiť

18.10.2019
Návrat k prírode pre mnohých znamená odmietať nielen mobily, plasty, autá, ale aj lieky. Rastlina však nevyrieši každú chorobu, dokonca... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!
izdravie.sk