predplatne
 

Zádery nie sú normálne! Čo vám chýba a na čo si musíte dať extrémny pozor?

27.10.2018

Ak sa vám robia zádery, zabudnite na dezinfekčný gél a radšej si dajte pohár plnotučného mlieka. Kedy je čas navštíviť lekára?

Jemná koža v okolí nechtov hrá dôležitú úlohu v ich zdraví.

Jemná koža v okolí nechtov hrá dôležitú úlohu v ich zdraví. Autor: Shutterstock

Možno si poviete, že záder nie je nič strašné, ale len do chvíle, kým ním o niečo nezavadíte. O vlasy pri česaní, papier pri listovaní časopisu, látku pri obliekaní alebo pri ustielaní postele. Každý dotyk sprevádza neuveriteľná bolesť. Zádery, drobné trojuholníky v okolí nechtov, nepodceňujte. „Predstavujú suché odumreté časti pokožky, ktoré sa odlučujú od spodnej, živej časti kože. Tá je väčšinou zakrvácaná a veľmi citlivá a predstavuje vstupnú bránu pre infekciu, najčastejšie bakteriálnu,“ vysvetľuje kožná lekárka Michaela Blaško.

Svrbí vás koža? Hlási sa tak chyba v žlčníku, ale aj leukémia

Z papiera i vody

Objavujú sa u ľudí, ktorí si obhrýzajú nechty, ale mnohým zádery spôsobuje práca. Najmä papierovačky. Papier totiž vstrebáva z pokožky tuk a kožu vysúša. Zádery preto patria ku každodennej realite poštových zamestnancov, úradníkov i tlačiarov. Ruky však vysušuje aj častý kontakt s vodou, umývanie, dezinfikovanie, práca s kozmetickými prípravkami alebo so stavebným materiálom.

Skontrolujte si nohy! Miznú vám chlpy, šúpe sa koža či opúchajú členky?

„Bežné sú u pracovníkov v zdravotníctve, potravinárstve, kaderníckych službách či v stavebníctve,“ vymenúva lekárka, podľa ktorej sú na ne náchylnejší ľudia so suchou kožou a s ekzémami. „No mnohokrát vznikajú po nesprávnej manikúre,“ upozorňuje Michaela Blaško.

Blond vlasy a slabá imunita: Aj to patrí k 10 rizikovým javom rakoviny kože

Niečo vám chýba

Zádery okolo nechtov môžu svedčiť aj o nedostatku živín. „Objavujú sa, keď vám chýbajú vitamíny B, A a D či železo,“ smeruje lekárka pohľad do taniera. Béčka sa prirodzene nachádzajú v rybách, hydine, hovädzom aj v bravčovom mäse. Nájdete ich vo všetkých orechoch, v strukovinách, kvasniciach, vo vaječných žĺtkoch, v mliečnych výrobkoch, v zelenine a ovocí. Vyberajte si najmä špenát, mrkvu, brokolicu a kapustu.

Nedostatok vitamínov máte vpísaný v tvári. Ktorý vám chýba?

Z ovocia citrusy, banány, marhule, kivi a čerešne. Áčkom vás zásobia najmä vajcia, maslo, pečeň či rybí tuk. Prvé dve sa oplatia aj preto, že sú výborným zdrojom déčka. Vitamín D nájdete aj v mlieku a plnotučných výrobkoch z neho. Vnútornosti ako pečeň, červené mäso a ryby sú zase najbohatším zdrojom železa. Zo živočíšnej stravy sa vstrebáva ľahšie než z rastlinnej, ale ani takou cviklou, brokolicou, zelerom, chrenom, pórom, orieškami a strukovinami nič nepokazíte.

Zažltli vám zuby? Okrem potravín za ne môže aj chyba, o ktorej netušíte

Kto maže, netrpí

Jemná koža v okolí nechtov hrá dôležitú úlohu v ich zdraví. „Nestrihajte si ju, len ju zatláčajte. Chráni totiž nechty od infekcií baktériami, kvasinkami či plesňami,“ upozorňuje Michaela Blaško. Ak sa baktériám podarí cez drobnú ranku po zádere preniknúť, môžu nastať komplikácie, najčastejšie sa objavuje zápal nechtového lôžka.

Ukrýva sa vo vašom tele zápal? 8 signálov ho prezradí

„To je už moment, keď potrebujete kožného lekára. Bolestivý zápal v oblasti porušených nechtových valov vznikne náhle. Je spojený s opuchom a tvorbou hnisu. Sprevádza ho silná bolesť, ktorá zvykne pulzovať. V liečbe sa využívajú dezinfekčné roztoky a antibiotické masti,“ vysvetľuje kožná lekárka. Prevenciou vzniku záderov je udržiavanie dobre hydratovanej kože rúk. Ruky si preto niekoľkokrát denne nakrémujte, vždy po umytí a osušení. A keď vám to napadne.

Zinok zahojí pokožku. Skúste ho do tela dostať aj cez ňu

Zadrela sa?

Dermatologička radí, aby ste si záder alebo prasknutú kožu opláchli v dezinfekčnom roztoku. Ideálny je na to hypermangán. „Do roztoku svetloružovej farby ponorte poranený prst na desať minút. Následne kožu rúk dôkladne premastite krémom na ruky. Na nechtové valy, teda miesta, kde sa necht spája s kožou, naneste aj hojivý, reparačný krém s obsahom zinku a medi. Počas práce si poranené miesto prelepte alebo obviažte obväzom,“ radí lekárka. Prst si však nenechávajte zalepený či zaviazaný celý deň, aby pokožka mohla dýchať a rýchlejšie sa zahojila.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

Epidémia ľudskej obezity zasiahla aj domácich miláčikov. Má ten váš cukrovku?

dnes
Epidémia obezity sa už netýka len ľudí. Tak, ako tlstneme my, priberajú aj naši domáci miláčikovia. Asi 1 z 200 až 250 psov má vďaka tomu... Čítať viac
 
Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

Je koniec? 4 nenápadné prejavy tela hlásiace blížiaci sa rozchod

včera
Vaše podvedomie to vie skôr, ako si to hlavný šéf mozog pripustí. Aj vy ste si všimli tieto náznaky ochladnutia vzťahu? Čítať viac
 
Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

Andy Kraus: Som vyliečený hypochonder

13.01.2019
Herec a scenárista Andy Kraus (51) sa naučil zvládať strach o zdravie vďaka svojmu lekárovi. V kondícii sa udržiava pravidelným cvičením... Čítať viac
 
No teda, aj vám sa to deje? 11 prekvapivých reakcií tela na chladné počasie

No teda, aj vám sa to deje? 11 prekvapivých reakcií tela na chladné počasie

13.01.2019
Vedeli ste, že energetický výdaj sa v miernom chlade zvyšuje o 6 %? Ak by ste jedli počas celého roku rovnako, na jar by ste boli o pár... Čítať viac
 
Mongolsko: Krajina bez stromov a so 40-stupňovými mrazmi. Ako žijú poslední nomádi?

Mongolsko: Krajina bez stromov a so 40-stupňovými mrazmi. Ako žijú poslední nomádi?

12.01.2019
Zelená krajina, kde je ľudí menej ako koní a šport je národnou tradíciou. V zime by ste zamrzli, no v lete je Mongolsko hrdé viac ako inokedy.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zádery nie sú normálne! Čo vám chýba a na čo si musíte dať extrémny pozor?
Lenka Štefánková