Kríza v koalícii naberá na obrátkach. Čaká ju horúce leto

19. júna 2017, 11:20
Tip redakcii

Koalícia lieta v problémoch. Dôvodom sú personálne otázky, na ktorých sa koaličná trojka nedokáže zhodnúť. Už zajtra čaká poslancov skúška ohňom a to voľba generálneho riaditeľa RTVS. Vo vzduchu ale visí ďalší problém. Tým je voľba do Súdnej rady.

Lucia Žitňanská odmieta Moniku Jankovskú v Súdnej rade.

Lucia Žitňanská odmieta Moniku Jankovskú v Súdnej rade.

Autor: TASR

Parlament má tajnú voľbu do Súdnej rady naplánovanú na stredu, teda deň po voľbe šéfa RTVS. Aj tu hrozí veľký problém. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odmieta do Súdnej rady nomináciu vládneho Smeru-SD. Strana Roberta Fica chce totiž, aby sa členkou Súdnej rady stala súčasná štátna tajomníčka Monika Jankovská. Žitňanská to rázne odmieta od začiatku. Pre ňu by znamenala Jankovská v Súdnej rade politizáciu justície. Minulý týždeň postavila celú vec do roviny, buď Jankovská, alebo ona.

Dnes je situácia o čosi pokojnejšia a Žitňanská hľadá riešenie na bilaterálnych rokovaniach so samotným Ficom. Ten odchod Žitňanskej odmieta. “Musí sa to vyriešiť tak, aby bola koza celá aj vlk sýty, hlasovanie zrejme odložíme na september,” potvrdil nám zdroj z prostredia koalície. Riešenie teda bude musieť nájsť Fico so Žitňanskou počas leta. “Nepovažujeme za potrebné riešiť túto tému cez média,” reagoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. 

 
Autor: Martina Ruttkayová 
 
Aplikácie 7 plus