Tip redakcii
 

Ako nevychovať zo syna tyrana: Pomôže vám otec

Dieťa neznamená tyran. Ak mu vo všetkom vyhoviete, škodíte nielen sebe, ale aj jemu. Rozprávali sme sa so psychologičkou Ľubou Sládekovou.

11. apríla 2014, 10:00
Mama, otec a syn.

Mama, otec a syn.

Autor: Profimedia.sk

Vyzerá to tak, že niektoré matky dokážu byť deťmi už v ranom detstve riadne manipulované. Prečo hovoria štatistiky v neprospech chlapcov?

Možno matky majú niekde podvedome sklon synovi ako mužskému pohlaviu ustupovať, velebiť, byť ústretové, aby bol spokojný a  neprotirečiť.

V čom robíme my matky chybu?

Chybou je to, keď dieťaťu absolútne ustupujeme a on je vladárom. Ale na druhej strane mu to prináša neistotu, lebo nemá hranice. Matky často odsunú otca na vedľajšiu koľaj a ubezpečujú syna, že on je ten najdôležitejší. Otec je len ten, koho občas musia znášať a radšej má dať pokoj. Alebo naopak, matka syna zosmiešňuje, ironizuje a berie mu istotu. Syn sa potom bojí ísť do súťaže, rivalizovať, lebo zvíťaziť nad niekým, rovná sa vina. Je si neistý, potrebuje sa neustále ubezpečovať, že je víťaz. Chybou je, že otec často chýba.

Takže si za to mamy vlastne môžu samy. Je si matka, ktorá sa nezdravo viaže na syna, toho vedomá?

Matka to robí s vedomím, že chce synovi to najlepšie. Nemyslí na to, že úlohou dieťaťa je, aby sa stalo samostatnou bytosťou. Ona mu všetko uľahčuje a myslí si, že tak je dobrá matka. Dieťa musí byť vystavené istej miere nepohody a zvládaniu ťažkostí.

Dnes, je veľa žien bez partnerov. Budú to asi hlavne tieto prípady...

Fenoménom súčasnosti je, že chýba mužský vzor. Syn sa nemá s kým porovnávať a nemá sa voči komu vyčleniť. Keď je matka sama, celý priestor má syn a on nemá prirodzeného rivala. A väzba s matkou sa posiľňuje. Nemá si s kým vyskúšať iné formy správania a mužskú solidaritu.

Ako môže otec synovi pomôcť?

Jeho úloha je otvárať synovi mužský svet, vťahovať ho do kamarátskych vzťahov, do akcie. Otec by syna nemal brať ako rivala. Mal by mu dať priestor, aby bol s matkou, ale zároveň získavať na stranu šikovnosti, zručností, výmyselníctva...

Prečo sa stane, že manžel žiarli na syna?

Na emocionálnej rovine partnerovi prekáža, že celá pozornosť ženy patrí len synovi. A možno je to práve ten typ otca, ktorý bol zvyknutý, že celá pozornosť patrila kedysi iba jemu. Narodením syna prichádza o bezvýhradnú pozornosť a syna vníma ako rivala.

Táto problematika vychádza zo starého známeho Oidipovského komplexu. Freud prišiel s myšlienkou, že malé dieťa sexuálne túži po rodičovi opačného pohlavia a zažíva nenávisť a  nepriateľstvo voči rodičovi rovnakého pohlavia, ktorého vníma ako rivala a chce ho niekde na nevedomej úrovni zničiť. Základná situácia bol vzťah matka a syn, čiže dvojica. V tom období, keď si syn uvedomí samého seba, zrazu tam vstupuje do vzťahu ten tretí - otec.

Prečo si tým musí prejsť?

Aby vedel akceptovať, že nie je len on a matka a  nemôže dostávať všetku pozornosť. Pochopí, že vzťahy môžu byť rôzne. A niekedy musí ustúpiť, niekedy sa naopak musí vedieť presadiť. Dáva to základ tomu, ako bude fungovať vo vzťahoch.

Akí to budú muži, ktorí vyrastajú bez otcov a hoci majú s matkou normálny vzťah, ona im nevie a nemôže na 100% nahradiť mužský vzor.

Aj keď nežijú spolu, vždy je dôležité, ako unguje otec. Veľmi pozitívnu rolu zohrávajú starí otcovia, ktorí môžu mužský vzor zastúpiť.

Autor: Renáta Ďurišová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ako nevychovať zo syna tyrana: Pomôže vám otec
Renáta Ďurišová