Už lietajú pokuty

01. marca 2008, 13:00
Tip redakcii

AKO na rozbúrenom mori. V Slovenskom zväze synchronizovaného plávania to v poslednom čase poriadne vrie. Niet sa ani čomu čudovať, veď v hre je účasť na tohtoročnej olympiáde v Pekingu. V ostatných dňoch sa však situácia vyhrotila natoľko, že sa začali rozdávať disciplinárne tresty a padať tisícové pokuty.

  Všetko sa začalo ešte v decembri 2006. Bezkonkurenčne najlepší seniorský pár v synchronizovanom plávaní na Slovensku Dzureková – Habová sa rozpadol svojvoľným rozhodnutím prvej menovanej. Tá vymenila svoju partnerku za dve ruské akvabely. Na prekvapenie Výbor Slovenského zväzu synchronizovaného plávania (V-SZSP) súhlasil s udelením slovenského občianstva pre ruské pretekárky Zlobinovú s Blochinovou. Následne boli obe zaregistrované za Slovenskú plaveckú federáciu, čím však boli porušené jej stanovy, keďže ani jedna z nich nemala trvalý pobyt na území SR. 
  A aké boli argumenty? Ruské duo vraj splnilo kritériá štartom na majstrovstvách Slovenska, čím však boli zasa porušené pravidlá Medzinárodnej plaveckej federácie. 

 

 VINNÍČKA? Akvabela Mária Dzureková sa rozhodla vymeniť partnerku a zdá sa, že rozpútala vojnu na zväze.

Prapodivný návrat

  Ozajstnou čerešničkou na torte bolo vyhlásenie ankety o najlepšie športovkyne SZP za minulý rok. Výbor Slovenského zväzu synchronizovaného plávania totiž ocenil v disciplíne pár obe ruské pretekárky, hoci ani doteraz nemajú naše občianstvo. Vzhľadom na to bolo rozhodnuté, že partnerkou Dzurekovej bude jej doterajšia trénerka Silvia Spišeková, ktorá ukončila svoju športovú kariéru už v roku 2005. Prapodivný návrat. A práve v olympijskom roku?! 
  „Pre Spišekovú sme sa rozhodli na základe smernice. Tá hovorí, že ako náhradníčka, ktorá bola dopredu známa, môže práve ona súťažiť po boku Dzurekovej. Nič iné za tým nie je. V prípade, že táto dvojica splní limit na blížiacich sa majstrovstvách Európy, pôjde na olympiádu,“ povedal predseda výboru Peter Pošvanc. Ďalšiu facku dostali „vzbúrenci“ voči vedeniu v posledných dňoch. Výbor SZSP vraj podal jedenásť návrhov na disciplinárne konania voči pretekárom, trénerom a funkcionárom, ktorí sa opovážili oponovať. „Ja sama som dostala pokutu 20- tisíc za to, že som išla na preteky v Nemecku,“ posťažovala sa Lucia Habová.

 

 MINULOSŤ: Mária Dzureková (vľavo) s Luciou Habovou ešte ako duo.

 
Autor: ANDREJ SMATANA, Foto: tasr 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Už lietajú pokuty
ANDREJ SMATANA
Foto: tasr