PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Autobusy meškajú, niekedy nejdú vôbec. Cestujúci sa sťažujú na bratislavskú MHD

02. mája 2016, 09:00

Meškanie autobusových liniek, vynechanie konkrétnych spojov, neposilnená doprava v čase najväčších špičiek. Aj to je realita MHD v Bratislave.

Autobusové linky vynechávajú bez avizovania DPB. Potom to môže na zastávke vyzerať aj takto - myslíte, že sa títo všetci študenti zmestili do jedného autobusa? Návrat starého dobrého ospravedlnenia

Autobusové linky vynechávajú bez avizovania DPB. Potom to môže na zastávke vyzerať aj takto - myslíte, že sa títo všetci študenti zmestili do jedného autobusa? Návrat starého dobrého ospravedlnenia "Meškal mi spoj" je viac než reálny. Foto: Tip od čitateľa

Dopravný podnik Bratislava sa už nejakú dobu pasuje aj s nedostatkom vodičov liniek mestskej hromadnej dopravy. Odráža sa to na nespokojnosti cestujúcich pre nepravidelnosť spojov. DPB sa bráni, že prvé tri mesiace v roku 2016 „bola vypravenosť električiek 100%, autobusov 99,15% a trolejbusov 97,88%.“ Ako to teda je? Na našu výzvu sa s konkrétnymi sťažnosťami do redakcie ozvali desiatky nespokojných ľudí.


Preplnené autobusy sú postrachom cestujúcich. Najnepríjemnejšie je to v letných mesiacoch.
Foto: Čitateľ

Vyriešia problém študenti?

„Na trhu práce je dlhodobo nedostatok vodičov verejnej dopravy. Súčasný školský a právny systém neumožňuje v dostatočnej miere pripraviť odborne pripravených vodičov verejnej dopravy,“ reaguje hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Podnik sa rozhodol riešiť tento nedostatok svojsky. Zverejnil oznam s ponukou brigády pre študentov. Tí majú najnovšie možnosť šoférovať električky. „Hodinovú mzdu budú mať brigádnici rovnakú ako vodič na plný úväzok, ktorého priemerný mesačný plat je cca 1 102 eur,“ píše sa v ozname. Pre študentov vskutku lukratívne platená práca. A kritériá prijatia? Vek nad 21 rokov, vodičské oprávnenie skupiny B, výpis z registra trestov.

Vlna kritiky

„Ak nestihnem 7:16 z Herlianskej smer Kadnárová, tak môžem hoci kedy stáť na zastávke aj do 8:10, dovtedy nič nepríde. Raz som mal toho ozaj plné zuby a volal som na DPB, tam mi akurát povedali, že jeden spoj je poruchový, druhý vodič si čerpá pauzu a tretí čoskoro príde, no stojí v zápche,“, ,,Každý druhý deň mi vynechá spoj 53 z Hospodárskej na Trnavské mýto", ,,Číslo 20 smer Opletalova každý deň a hlavne v čase od 14:00 do 18:00 mešká. Dnes mi nešli 4 spoje za sebou. To sa mi stalo 3 krát za posledné 2 týždne," sťažujú sa čitatelia.

Pravdou je, že najkritizovanejšie sú spoje z internátnych komplexov pred univerzity, alebo na vlakovú a autobusovú stanicu. Cestujúci zažívajú nepríjemné situácie, keď pre vynechanie autobusovej linky MHD nestihli vlak domov či dokonca letecké spojenia.

Ak aj prídu autobusy tak ako majú zakotvené v cestovných poriadkoch, podľa študentov sú to posledné dva-tri mesiace staré Karosy B741. DPB neuplatňuje sankcie za nevykonané spoje aj keď tieto sankcie sú zakotvené v zmluve o vykonávaní verejnej hromadnej dopravy na území mesta Bratislava.


Desiatky nespokojných cestujúcich sa s nami podelilo o svoje negatívne zážitky z bratislavskej MHD.

Foto: Screenshot Facebook

Komunikácia dopravného podniku

Kompetentných v DPB sme sa pýtali, či problémy s vynechávaním liniek budú po konkrétnych sťažnostiach, ktoré sme im tlmočili, nejako riešiť. Nad odpoveďou na túto konkrétnu otázku sme sa museli tuho zamyslieť: „Vyťaženosť liniek MHD je predmetom vyhodnotení DPB, a.s., ktoré sú poskytované ako podklad objednávateľovi na modifikáciu rozsahu objednaného výkonu.“

Hovorkyňa Volfová poznamenáva, že prípadnú kompenzáciu finančnej straty cestujúcich pre meškanie či nevypravenie liniek, rieši DPB po individuálnom posúdení konkrétnych situácií. Slovensko čaká v lete začiatok polročného predsedníctva v Rade Európy.

V Bratislave sa bude organizovať niekoľko veľkých a menších samitov a zasadnutí, na ktorých sa zúčastnia vysokopostavení politici. Premávanie električiek v centre mesta bude pravdepodobne obmedzené. Cestujúci už teraz pociťujú zdržania pre opravu cestných komunikácií v Starom meste.

Autor: plus7dni.sk/Martina Bednárová
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1780
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Autobusy meškajú, niekedy nejdú vôbec. Cestujúci sa sťažujú na bratislavskú MHD
plus7dni.sk/Martina Bednárová