PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Zúfalé ženy: “Zámena” medzi Ruskom a Kočnerom im asi vezme strechu nad hlavou

10. novembra 2016, 06:00

Mal to byť malebný domček mimo centra, kde by sa hrali deti vo veľkej záhrade. Nakoniec je z toho dražba.

Pavol Rusko: Tvrdí, že problém spôsobila mestská časť. Za priestory vo Five Star Residence by podľa neho nemenil len blázon.

Pavol Rusko: Tvrdí, že problém spôsobila mestská časť. Za priestory vo Five Star Residence by podľa neho nemenil len blázon. Foto: archív PLUS 7 DNÍ

Rodinný dom za mestom s veľkou záhradou. Aspoň takto prezentoval pred rokom a pol budúcnosť krízového centra Maják nádeje jeho vtedajší riaditeľ Pavol Rusko. Nakoniec však urobil kšeft s Mariánom Kočnerom a budovu Majáka vymenil za 750-metrový priestor vo Five Star Residence. Obchod sa neuskutočnil, no stará budova krízového centra je v dražbe. Ako je to možné? 

Kvôli predkupnému právu?

Maják Nádeje, ako sa krízové centrum volá, vedie Pavol Rusko už vyše roka a pol. Budovu na Karpatskej ulici predala neziskovej organizácii za 100 vtedajších korún (asi 3 eurá) mestská časť Staré mesto ešte v roku 2002, keď spolu s Nadáciou Markíza krízové centrum zakladalo. Maják Nádeje fungoval dlhé roky.

Medzičasom sa zmenili pomery v televízii Markíza, Pavol Rusko odtiaľ odišiel a po finančných problémoch prišiel o majetky. Na istý čas zmizol aj z očí verejnosti. Objavil sa opäť začiatkom roka 2015 a stal sa riaditeľom Majáku Nádeje. Prišiel dokonca so spomínanými plánmi, ako krízovému centru pomôcť.


Marián Kočner: Ruskovi ponúkol na výmenu priestory v luxusnej bytovke v centre. 
Foto: Matej Jankovič

Záchranca

„Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta: Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľoval vlani Rusko a dušoval sa, že nový objekt nebude mať na Slovensku konkurenciu.

Otázky o osobných dlhoch, pre ktoré prišiel o majetok, pokladal v súvislosti s Majákom za nehoráznosť. Na to, prečo sa o centrum nezaujímal už skôr, odpovedal, že niekedy to už prísť muselo. „Nech nám je odpustené, že až teraz,“ dodal. 

Do luxusu

Staré Mesto však aj pre minimálny dosah na neziskovku, ktorú cez správnu a dozornú radu malo, začalo robiť kroky, aby Rusko budovu nepredal. V januári 2016 vydal súd predbežné opatrenie, ktorým Majáku zakázal nakladať s nehnuteľnosťou. Ešte v polovici decembra 2015 však Rusko, podľa informácií mestskej časti Staré Mesto, podpísal zmluvu so spoločnosťou Inkasný servis, kde figuruje Marián Kočner. Dohodli sa na zámene budovy na Karpatskej ulici s priestormi v luxusnej bytovke Five Star Residence. Tá je, mimochodom, priamo v centre Bratislavy a obrovskú záhradu tam nenájdete.


Luxusná bytovka: Tu mal dostať Maják Nádeje 750 metrov štvorcových výmenou za pôvodnú budovu.
Foto: Juraj Roščák

„Bolo to asi 750 štvorcových metrov, myslím, že 7 bytov, ktoré boli spojené do jedného priestoru,“ vysvetľuje Marián Kočner. „Ak by chcel Maják budovu predať, musel by ju predať naspäť mestskej časti za 3 eurá. Také boli podmienky. Pravdepodobne preto Marián Kočner s Pavlom Ruskom vymysleli tento trik so zámenou budovy za byty. Posúdenie dôveryhodnosti zámeru ubytovať týrané ženy a deti v jednej z najluxusnejších rezidencií v Bratislave nechávam na čitateľa,“ vysvetľuje zas Remišová.

„Keď sa pozriete na staré priestory Majáku a nové byty v spomínanej rezidencii iba blázon by nemenil,“ vysvetľuje však Pavol Rusko dôvod zámeny. K tej však nedošlo a Rusko súhlasil s nováciou záväzku. Za neuskutočnenie zámeny pre predbežné opatrenie mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Budova tak putovala do dražby. 

Zdá sa Mariánovi Kočnerovi suma prehnaná? Ako zámenu bráni Pavol Rusko? A čo bude s Majákom Nádeje ďalej? Viac sa dočítate v najnovšom vydaní Plus 7 dní.

 

Autor: jb
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1739
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Zúfalé ženy: “Zámena” medzi Ruskom a Kočnerom im asi vezme strechu nad hlavou
jb