PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Poliaci sa búria: Pastiersky list vyzýva na odsúdenie potratov, ženy odišli z kostola

04. apríla 2016, 14:00

V kostole Sv. Anny vo Varšave sa stalo niečo, čo na Slovensku nemá obdobu. Biskupi vydali pastiersky list, v ktorom odsudzujú potraty a najmä ženy, ktoré ich na základe vlastného rozhodnutia podstúpili.

Na Slovensku sa každoročne usporadúvajú Pochody za život, kde väčšinou veriaci vyjadrujú svoj postoj k potratom.

Na Slovensku sa každoročne usporadúvajú Pochody za život, kde väčšinou veriaci vyjadrujú svoj postoj k potratom. Foto: Matej Kalina

List bol adresovaný veriacim v kostoloch pri príležitosti zmeny zákonov, ktoré chce iniciovať poľská cirkev. Podľa duchovných majú byť akékoľvek potraty z akéhokoľvek dôvodu zakázané aj zákonne. Žiadajú preto zmenu Ústavy.

Pri čítaní ostrého a odsudzujúceho listu začali ľudia vstávať z lavíc a hromadne opúšťať kostol. Video priamo z chrámu uverejnil poľský denník Gazeta Wyborcza. Zachytáva na ňom aj rozhorčenú ženu, ktorá začala kričať priamo na kňaza čítajúceho list, že „cirkev je tá posledná inštitúcia, ktorá má slobodným ženám kázať ako sa zachovať v zložitých životných situáciách,“ a pripomína pedofilné kauzy, ktorými je aj poľská cirkev výrazne poznačená.

„Každá žena, každý človek , má práve na vlastné rozhodnutie, a nikto nemá zasahovať do ich rozhodnutia podstúpiť potrat. A už vôbec nie ich k niečomu nútiť. Je výsadné právo každej ženy rozhodnúť sa v ťažkých životných situáciách podľa vlastného svedomia,“ hovorí Ida Zagrzejewska, ktorá na protest opustila kostol.

Potraty sú už roky v Poľsku zakázané, Poľky pre tento zákrok navštevujú susedné krajiny, okrem iného aj Slovensko. Kňazi však chcú tento zákon zakotviť aj do Ústavy, ktorá je postavená nad všetky štátne zákony.

W kościele św. Anny w Warszawie wierni tak zareagowali na odczytywanie listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o...

Posted by Gazeta Wyborcza on 3. apríl 2016

Ako je to v súčasnosti s protipotratovým hnutím na Slovensku? Čo chystajú a akým spôsobom? Redaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pripravuje k tejto kontroverznej téme článok, ktorý si budete môcť prečítať v ďalšom čísle.

Autor: plus7dni.sk/ Martina Bednárová
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1735
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Poliaci sa búria: Pastiersky list vyzýva na odsúdenie potratov, ženy odišli z kostola
plus7dni.sk/ Martina Bednárová