Nedajte si ujsť letecký deň nad jazerom

Akrobatické kúsky tejto helikoptéry môžete sledovať bezplatne celé leto.

17. júla 2017 |

Vážka ploská (Libellula depressa) žije vo vode aj na súši, ale nie je to obojživelník. Ide o dravý krídlatý hmyz, ktorý často vídame lietať nad vodou. Jeho larvy žijú vo vode takisto dravým spôsobom života.

Larva sa nazýva aj najáda. Má veľké oválne telo, asi dva centimetre dlhé, na ňom oválnu hlavu so zložitými očami a krátkymi tenkými tykadlami. Ako dravec má dobre uspôsobené hryzavé ústrojenstvo a na uchopenie koristi jej slúži tzv. maska. Je to vlastne predĺžená spodná pera, ktorú môže pri love do diaľky vyklopiť. Oči, ako vidíme na fotografii, jej svietia ako strieborné drahokamy. Najáda vážky ploskej žije vo vode dva roky.

V jedno pekné slnečné popoludnie vypláva najáda ako imágo, zachytí sa o stonku rastliny a oddáva sa slnečným lúčom. Po chvíli jej praskne kutikula (pokožka), začína sa otvárať dýchacia trubica na stredohrudi (stigmat) a liahne sa dospelý jedinec.

Vážka ploská je nápadná hrubým telom a štyrmi sieťovými krídlami. Ak nad vodou vyčnieva konár alebo rybársky prút, určite si naň onedlho sadne. Lieta od mája do augusta a vyskytuje sa do výšky 1 000 metrov nad morom. Vážka veľmi dobre vidí, veľkými očami zachytí široký obraz priestoru, rýchlo spozoruje aj letiaci hmyz a bleskurýchlo ho uloví.

Na svete žije asi 4 000 druhov vážok, u nás je to do 100 druhov.

17. júla 2017 Autor: Ivan Kňaze

Galéria k článku

VIDEO Poľovníctvo a rybárstvo


Už máte nové číslo? objednať predplatné
 
Nedajte si ujsť letecký deň nad jazerom
Ivan Kňaze