Čas stužkových a plesov je tu: Módne rady od návrhárky ako byť kráľovnou večera

03. decembra 2016, 14:00
Tip redakcii

Znova je tu čas stužkových, na ktoré radi spomíname celý život. Je jasné, že každá z vás, či už maturantka, či jej mama, chce byť tip–top. Čo si obliecť, aby ste zažiarili a boli kráľovnou večera? Ak zvolíte dlhú verziu, môžete tieto šaty využiť aj v blížiacej sa aktuálnej plesovej sezóne.

Trendové šaty zo stužkovej nevyhadzujte. Využijete ich aj na plese

Trendové šaty zo stužkovej nevyhadzujte. Využijete ich aj na plese

Autor: archív firiem

Zlaté, červené, s výstrihom či bez neho? Aké slávnostné šaty na stužkovú či ples tento rok najviac letia?  Silvia Paveková, akademická riaditeľka francúzskej školy módy Mod’Spe Paris Central Europe upozorňuje na vychytávky, vďaka ktorým sa z maturantky razom stane mladá dáma.


Foto: archív firiem

„Sukne v in dĺžke po päty dokonale ladia s rafinovaným topom. Šatám by nemal chýbať hlboký výstrih na chrbte. Extravagantnejšie dievčatá si môžu na stužkovú zvoliť aj šaty s originálnym strihom v metalickom vyhotovení,“ radí Paveková. Niečo z týchto rád môžu využiť aj mamy maturantiek. S príliš odvážnymi strihmi alebo metalickými odleskami by to však nemali preháňať.


Foto: archív firiem

Mama s dcérou si pred tou-to veľkou udalosťou často kladú otázku, či sa majú spolu zladiť. „Je milé, ak ladia štýlovo alebo aspoň farebne,“ hovorí Paveková. „Ale ak nie sú rovnaké typy, nešla by som touto cestou,“ upozornila. Nezabudnite ani na vhodné doplnky. Ak máte jednoduchý strih šiat, doplňte ich nápadnými náušnicami alebo náhrdelníkom, ktorý môže byť aj v maxidĺžke.


Silvia Paveková, akademická riaditeľka francúzskej školy módy Mod´Spe Paris Central Europe.
Foto: Paj

Hlavným doplnkom by však mali byť pohodlné lodičky, aby ste stužkovú pretancovali až do rána bez otlakov. Nemusíte sa krvopotne snažiť zladiť topánky so šatami. „Práve výrazným kontrastom môžete vášmu modelu dodať exkluzivitu a povýšiť ho na haute couture,“ dodáva Paveková.


Módna návrhárka Lýdia Eckhardt.
Foto: Archív L.E.

Keď už máte krásne šaty, nepokazte dojem tým, že sa nezamyslíte včas nad doplnkami. Ak nemáte elegantnú pelerínku s kožušinou alebo kožuštek, ktorý sa na túto príležitosť hodí, situáciu zachráni štóla či oversize šatka. A nemusia byť zladené so šatami tón v tóne. S tým si starosti nerobte. Určite však dbajte na spoločenskú etiketu a dobrú náladu, tá je in vždy.

Čo ktorej pristane?

  • Ste odvážna? Stavte na kvetinový vzor!
  • Ste romantická? Siahnite po pastelových farbách a nežných strihoch všetkých dĺžok s lodičkovým výstrihom.
  • Ste extravagantná? Zvoľte originálny strih v metalickom odtieni.

Aká dĺžka šiat sa hodí na stužkovú

Módna návrhárka Lýdia Eckhardt našla spôsob ako vyriešiť problém s dĺžkou šiat na stužkovú a poradí aj vám ako túto dilemu zvládnuť. „Stužkové patria medzi veľmi príjemné momenty v živote. Aj my v salóne sa tešíme, keď môžeme splniť sny mladých dievčat, ktoré ukončili jednu etapu života,“ hovorí


Inšpirácia od Lýdie Eckhardt, ak sa neviete rozhodnúť, či pôjdete v dlhých alebo krátkych šatách.
Foto: Archív L.E.

Je ťažké jednoznačne povedať, aké šaty sa hodia na stužkovú. Trendy aj doba sa menia. „Kým v minulosti sa dievčatá väčšinou orientovali na dlhé, teraz cítim, že uprednostňujú krátke. Je to však individuálne, väčšinou sa dievčatá v triede dohodnú, či zvolia krátku, alebo dlhú verziu. Ale to  je voľba mladej dámy, Chybu nespravíte, predveďte sa v tom najkrajšom, čo lichotí vašej postave. Ak sa neviete rozhodnúť, zvoľte dlhé aj krátke naraz,“vyriešila dilemu návrhárka.

Čo si obliecť na slávnostné šaty

Ak často nechodíte do spoločnosti v dlhých šatách, zrejme bude pre vás pred stužkovou či pred plesom problém, čo si prehodiť cez šaty, kým prídete na miesto slávnosti. Určite si neoblečte zimnú prešívanú bundu, aj keby cesta trvala len päť minút.  Nehodí sa to a znížili by ste veľkosť tohto okamihu. Na slávnostné šaty je ideálna pelerína.


Na slávnostné šaty  sa v zime hodí pelerína s kožušinkou.
Foto: Chantall

Vyzerá skvostne a aj vás zahreje. Existuje množstvo strihov aj materiálov. Na zimu sa hodí pelerína s kožušinkou, ktorá z nej urobí mimoriadne sexi kúsok. Ponúkame inšpiráciu pre mamu aj dcéru. Pelerínka nemusí farebne ladiť s ničím.

 

 
Autor: Ľuba Pajtinková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Čas stužkových a plesov je tu: Módne rady od návrhárky ako byť kráľovnou večera
Ľuba Pajtinková