Otrava priamo na pultoch: Tieto chipsy radšej vyhoďte. Sú plné jedovatého karcinogénu!

24. apríla 2017, 10:32
aktualizované 25. apríla 2017, 13:55 Tip redakcii

Vyzerajú ako zdravá pochúťka, no v skutočnosti sú plné jedu! Poriadne si prekontrolujte špajzu a ak v nej máte banánové lupienky balené na Slovensku, radšej sa ich ani nechytajte.

Potravinári upozorňujú na nebezpečný výrobok, ktorý našli na pultoch pri kontrole v supermarkete v Námestove. Ilustračné foto

Potravinári upozorňujú na nebezpečný výrobok, ktorý našli na pultoch pri kontrole v supermarkete v Námestove. Ilustračné foto

Autor: Matej Kalina

Potravinári upozorňujú na nebezpečný výrobok, ktorý našli na pultoch pri kontrole v supermarkete v Námestove. Suroviny, z ktorých sú chipsy vyrobené, pochádzajú z Filipín, balia ich vo Zvolene na Slovensku. Ide o pochúťku pre vyznávačov zdravého životného štýlu - nie sú to klasické zemiakové chipsy, ale banánové lupienky s označením Racionella.

Pri tom, čo vo výrobku objavili kontrolóri, by sa však chytali za hlavu nielen milovníci racionálnej stravy. Povolené množstvá prekračovali viaceré toxické látky. „Vo vzorke bolo zistené nadlimitné množstvo benzo(a)pyrénu a nadlimitné množstvo sumy PAU4," konštatuje Štátna veterinárna a potravinová správa na svojom webe.

Práve benzopyrén, ktorého povolené hodnoty výrobok prekračuje až trojnásobne, je pritom jeden z najsilnejších karcinogénov a má silné rakovinotvorné účinky. Kontrolóri nariadili výrobok okamžite stiahnuť z trhu.

AKTUALIZÁCIA

K nevyhovujúcemu výrobku na našich pultoch sa vyjadrila aj slovenská spoločnosť Alfa Sorti s.r.o., pod ktorej značkou sa chipsy u nás predávajú. Vedenie spoločnosti tvrdí, že na trh sa dostalo celkom okolo 100 kilogramov daného výrobku. Spoločnosť zároveň tvrdí, že prekročenie limitov škodlivých látok v balení je v norme. „Jedná sa o bežné prekročenie limitov, pretože do roku 2015 sa tieto výrobky bežne konzumovali," reaguje spoločnosť Alfa Sorti.

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus