Maldivy za 300 €? Nedajte sa oklamať, na trhu číha až 12 podvodných cestoviek!

19. júna 2017, 06:00
Tip redakcii

Dovolenka na Maldivách za 300 eur? Nedajte sa oklamať! Aj túto sezónu úraduje najmä na internete množstvo podvodníkov, ktorí predávajú lákavé zájazdy do exotických destinácií za podozrivo nízke ceny. Čo na nás najčastejšie skúšajú a ako ich odhalíte?

Treba si uvedomiť, že za 300 € nedostanete na Maldivy ani letenku.

Treba si uvedomiť, že za 300 € nedostanete na Maldivy ani letenku.

Autor: Profimedia

Na lákavú ponuku luxusnej dovolenky doplatili mnohí Slováci ešte na prelome tohto a minulého roka. „Internet bol plný ponúk zájazdov na Maldivy za 300 - 400 €. Ľudia si to kúpili a samozrejme sa nič neuskutočnilo. Obracajú sa potom na nás, čo majú robiť," hovorí  Mikuláš Milko, šéf Klubu touroperátorov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií .

Ako dodáva, asociácia v takomto prípade už nemá veľa možností, môže podať podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá to ďalej rieši. Väčšina klientov už ale peniaze nikdy neuvidí.

Podobné ponuky zaplavujú internet aj v aktuálnej dovolenkovej sezóne. Na podvodné cestovné kancelárie okrem klientov upozorňujú poisťovne, ktoré s nimi uzatvárajú poistné zmluvy proti úpadku. Každá cestovná kancelária musí takéto poistenie mať, no realita je iná. „Len za posledné dva týždne som zaregistroval dve cestovky na Slovensku, ktoré takéto poistenie nemajú," upozorňuje Peter Ferjenčík z poisťovne Union.

Slovenská asociácia cestovných kancelárií narátala v tejto sezóne celkom 12 subjektov, ktoré klamú klientov.  „Nedodržujú zákon, nemajú poistné zmluvy alebo klientov informujú o poistných zmluvách, ktoré už dávno stratili platnosť," spresňuje prezident asociácie Stanislav Macko s tým, že ide hlavne o menšie a menej známe cestovné kancelárie. Menovať ich nemôže, kým ich podnikanie nepreverí Slovenská obchodná inšpekcia.

Odborníci sa zhodujú, že prvým krokom ako nenaletieť podvodníkom je zrátať si, čo za akú sumu môžem dostať. „To je ten moment, keď by si ľudia mali uvedomiť, že za 300 € nekúpite na Maldivy ani letenku, nanajvýš len nejaký transfer v rámci Maldív," dodáva Milko.

Štyri tipy, ako nenaletieť podvodníkom

1. Len cez cestovku
Zájazd môže podľa zákona organizovať len cestovná kancelária. Hovoriť o tom, že zájazd organizuje nejaký iný subjekt, je scestné. Rozdiel medzi agentúrou a cestovnou kanceláriou je v tom, že agentúra môže ponúkať zájazdy, ale tie musia byť organizované cestovnou kanceláriou. 
2. Čítajte fóra
Ak sa vám zdá ponuka na internete podozrivá, obráťte sa najskôr na diskusné fóra. Zistíte, aké majú ostatní skúsenosti s konkrétnym poskytovateľom. Možno už toto bude prvý impulz, aby ste včas vycúvali.
3. Členstvo v SACKA
Pozrite si, či je daný subjekt medzi členmi Slovenskej asociácie cestovných agentúr. Členská základňa garantuje kvalitu služieb, slušnosť voči klientom a férovosť voči obchodným partnerom. Ak subjekt nie je členom, automaticky to ešte neznamená, že ide o podvodníka.
4. Musí byť poistená
Každá cestovná kancelária má povinnosť byť poistená proti insolventnosti čiže úpadku. Certifikát poistenia si môžete vyžiadať priamo od cestovky a následne ho overiť na webovom sídle danej poisťovne. 

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus