Šokujúci TEST cereálií: Toľko cukru by ste určite nečakali! Ktoré ho majú najviac?

17. júla 2017, 08:05
Tip redakcii

Cereálie sa u nás tešia veľkej popularite. Rodičia sú presvedčení, že deťom z nich pripravia rýchle, a najmä zdravé raňajky. Skutočnosť je však úplne iná: v niektorých až tretinu obsahu tvorí čistý cukor! Pozrite sa, ako ich zhodnotila odborníčka na výživu Barbora Sviežená.

Sú chutné, ale pozor! V niektorých cereáliách je až tretina čistý cukor!

Sú chutné, ale pozor! V niektorých cereáliách je až tretina čistý cukor!

Autor: shutterstock

Odborníčka posudzovala 8 náhodne vybraných druhov detských cereálií od rôznych výrobcov, ktoré bežne kúpite v našich obchodoch. Stavili sme pritom na produkty s čokoládovou príchuťou, keďže najmä tú deti milujú. Cereálie vo forme vankúšikov, keksíkov, mušličiek či guľôčok posúdila Barbora Sviežená z hľadiska ich výživovej hodnoty. Zvažovala obsah  cukru, vlákniny, bielkovín, ale aj druh použitej múky a tiež ich energetickú hodnotu v kalóriách. 

Už samotný názov cereálie navodzuje dojem, že ide o niečo zdravé, v skutočnosti však znamená iba to, že ide o obilninovú potravinu.

„Nie každá cereália je prospešná zdraviu. Ak dieťa skonzumuje raňajkové cereálie s vysokým obsahom cukru, nemožno sa čudovať, že sa už v priebehu dopoludnia cíti unavené a na desiatu si kúpi sladkosť, aby doplnilo energiu,“ upozorňuje Sviežená.

Pripomína, že raňajkové cereálie, ktoré sa u nás predávajú, zvyčajne obsahujú príliš veľa cukru a viaceré obsahujú bielu, teda nie celozrnnú múku. Potvrdil to aj náš test. V 100 g výrobku má byť najviac 28 g cukru, najmenej 5 g vlákniny a aspoň 6,65 g bielkovín – a takáto je skutočnosť! 

Takto ohodnotila odborníčka cereálie, ktoré sme kúpili v obchode

1. miesto BeBe Dobré ráno mini

Výrobca: Opavia, Česko

Výživové údaje na 100 g

  •  440 kcal
  • tuky 15 g; z toho nasýtené mastné kyseliny 3,8 g
  •  sacharidy 66 g, z toho cukry 28 g
  •   vláknina 7,1 g
  •  bielkoviny 7,8 g, soľ 0,45 g

VEĽKÝ TEST cereálií: Ktoré sú pre vaše deti doslova kalorická bomba?

Hodnotenie odborníčky: Obsahujú celozrnné múky, špaldové aj jačmenné, preto majú nižší glykemický index, hoci kalórií viac. Navyše sú s ovsenými vločkami a bez rizikového palmového oleja. Cukor je v norme.

Cena: 2,59 €/ 300 g

Pokračovanie na ďalšej strane

 
Predchádzajúca strana 1 / 8 Nasledujúca strana


 
 
Aplikácie 7 plus