Rozčúlené matky na Slovensku odkazujú politikom: Nútite nás, aby sme sa úplne zodrali!

05. novembra 2016, 06:00
Tip redakcii

Verdikt o predĺžení dôchodkového veku poriadne nahneval pracujúce matky na Slovensku. Je totiž definitívne odklepnuté, že na penziu budú robiť rovnako dlho ako muži. Ženy tvrdia, že výchova detí je drina a do dôchodku by mali ísť skôr. Sociologička ich však poriadne schladí!

Správa o vzdaľujúcom sa dôchodku šokovala mnohé slovenské ženy.

Správa o vzdaľujúcom sa dôchodku šokovala mnohé slovenské ženy.

Autor: shutterstock

Naše mamy či staré mamy si veľmi dobre pamätajú časy, keď ženy-matky končili v zamestnaní ešte pred 60-kou. Za socializmu odchádzali do dôchodku už ako 53-ročné. Platilo, že čím viac detí vychovali, tým skôr sa dočkali penzie.  

Dnes je všetko inak. Jednotný dôchodkový vek pre mužov aj ženy je 62 rokov, pričom skôr narodené ženy majú ešte šancu odísť do penzie o pár mesiacov skôr. Od januára 2017 sa dôchodkový vek predlžuje na 62 rokov a 76 dní, pričom každý rok k nemu pribudnú ďalšie desiatky dní - až kým sa postupne nedostane na hranicu 65 rokov.

Čo to znamená pre naše ženy - matky? Slovenky narodené po roku 1962 musia rátať s tým, že bez ohľadu na počet detí pôjdu do dôchodku rovnako ako chlapi! 

A práve to poriadne naštvalo pracujúce ženy. Tvrdia, že výchova detí je riadna drina a ťažkú prácu do 65-tky nezvládne ani jedna z nich. Až 96 % čitateliek sa v našej ankete postavilo proti rovnakým podmienkam pre mužov aj ženy!

Čo hovoria nahnevané Slovenky?

Anna: „Niektoré ženy sú už v 50-tke doslova zodreté. Akurát si môžeme šetriť na truhlu, lebo dôchodku sa nedožijeme. Je to hanba vláde."

Vladimíra: „Super, budeme za sebou ťahať infúzky, ruky sa nám budú triasť a môžeme posýpať buchty práškovým cukrom. Žena by mal ísť do dôchodku najneskôr v 57 rokoch.“

Tatiana: „Ženy na Slovensku nemajú slúžky ako ženy v Nemecku a Rakúsku, takže by mali ísť do dôchodku oveľa skôr. Všetko odkukávame zo západu, okrem platov.“

Ľubica: „33 rokov som pracovala a odvádzala dane. A teraz pôjdem žobrať. Skôr nájdem na Slovensku tisíc eur na chodníku ako politika, ktorému záleží na ľuďoch. Je to obrovská hanba.“

Marcela: „Pracujem od 18 rokov, popri tom som si spravila aj vyššie vzdelanie, a keď si predstavím,  že túto drinu mám vydržať do 64 rokov, je mi do plaču.“

Ako to bolo kedysi

Podľa stavu platného do 31. decembra 2003 mala žena nárok na starobný dôchodok, ak bola zamestnaná najmenej 25 rokov a dosiahla vek :
    •    53 rokov, ak vychovala päť alebo viac detí
    •    54 rokov, ak vychovala tri alebo štyri deti
    •    55 rokov, ak vychovala dve deti
    •    56 rokov, ak vychovala jedno dieťa
    •    57 rokov
Ako to bude po novom?
Ženám narodeným v období od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961sa ešte  zníži dôchodkový vek podľa počtu vychovaných detí.  Od roku 2024 sa už nebude pozerať na deti, všetky ženy pôjdu do dôchodku rovnako. Pocítia to už dnešné 54-ročné matky a všetky mladšie. Presné údaje dnes ešte nikto nevie, k dispozícii sú len  informatívne výpočty. 

Podľa stavu platného do 31. decembra 2003 mala žena nárok na starobný dôchodok, ak bola zamestnaná najmenej 25 rokov a dosiahla vek:
    •    53 rokov, ak vychovala 5 alebo viac detí
    •    54 rokov, ak vychovala 3 alebo 4 deti
    •    55 rokov, ak vychovala 2 deti
    •    56 rokov, ak vychovala 1 dieťa
    •    57 rokov

Ako to bude po novom

Ženám narodeným v období od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961 sa ešte  zníži dôchodkový vek podľa počtu vychovaných detí. O 8 rokov, od roku 2024 sa už nebude pozerať na deti, všetky ženy pôjdu do dôchodku rovnako. Pocítia to už dnešné 54-ročné matky a všetky mladšie. Presné údaje dnes ešte nikto nevie, k dispozícii sú len  informatívne výpočty. 

  • 20-ročná žena pôjde do dôchodku vo veku 67 rokov 9 mesiacov
  • 30-ročná žena pôjde do dôchodku vo veku 66 rokov 4 mesiacov
  • 40-ročná žena pôjde do dôchodku vo veku 65 rokov 5 mesiacov
  • 50-ročná žena pôjde do dôchodku vo veku 63 rokov 11 mesiacov

Čo na to hovorí sociologička? Článok pokračuje na ďalšej strane

 
Predchádzajúca strana 1 / 2 Nasledujúca strana


 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Rozčúlené matky na Slovensku odkazujú politikom: Nútite nás, aby sme sa úplne zodrali!
mt