TEST ovocia z dovozu: Zisťovali sme, koľko chémie sa v ňom nachádza

20. apríla 2017, 18:00
Tip redakcii

Neviete sa dočkať domácej úrody, a tak si kupujete jahody, maliny, čučoriedky či hrozno z dovozu? Aby prekonalo stovky či tisíce kilometrov z iného konca sveta až k nám, musí sa ošetriť aj chémiou. Čo sa s ním stane u vás doma po 6 dňoch? Budete prekvapení! 

Ovocie, ktoré k nám cestovalo stovky kilometrov, sme otestovali. Pozrite si výsledok!

Ovocie, ktoré k nám cestovalo stovky kilometrov, sme otestovali. Pozrite si výsledok!

Autor: Martin Domok

K testovaniu nás inšpirovala čitateľka Jana z Bratislavy. „V supermarkete som si kúpila čučoriedky z dovozu, vložila do chladničky a úplne som na ne zabudla. Objavila som ich až po týždni a zistila, že sú takmer neporušené. Vyzerali rovnako ako vtedy, keď som ich kúpila,“ tvrdí čitateľka. Je presvedčená, že ovocie sa zachovalo najmä vďaka chémii. Výsledok nášho testu sme teda dali okomentovať aj odborníkovi. 

Veľký test ovocných čajov: Ktorý obal klame najmenej

Čo a ako sme testovali

V supermarkete v hlavnom meste sme kúpili jahody, maliny a čučoriedky dovezené zo Španielska a hrozno, ktoré pochádzalo z Indie. Uložili sme ich mimo priameho svetla a vnútri miestnosti, teda nie do chladu – ani v obchode totiž neboli uložené v chlade. A potom sme sledovali, ako sa bude ovocie počas 6 dní meniť.

Veľký test nealkoholických pív a radlerov: Vypili sme 12 nápojov a potom fúkali

U jahôd sa veľmi rýchlo ukázalo, že ich počas transportu, možno aj skladovania, „pomačkali“, pritom však v obchode vyzerali takmer dokonale. 

„Trvácnosť zrelého ovocia ovplyvňuje viac faktorov. Je to teplota i vlhkosť miestnosti, ale tiež odroda, stupeň kontaminácie, pomer cukrov a kyselín, použité prípravky, termín posledného postreku, použitý spôsob a rozsah hnojenia či zalievanie počas vegetácie,“ vysvetľuje ovocinár Marián Komžík.

Veľký test ovocných nápojov: Toto naozaj nalievame deťom?

Aká chémia ovociu pomohla

Odpoveď odborníka na túto otázku prekvapuje. Tvrdí, že dovezené ovocie nie je „nadopované“ inými prípravkami ako sú tie naše! „Prípravkov na ošetrenie ovocia je na trhu veľa, účinné látky sú však zväčša rovnaké ako tie, čo sa používajú na Slovensku,“ vysvetľuje odborník Komžík. Zároveň upozorňuje: „Pravda je, že v niektorých krajinách mimo Európskej únie sa používajú aj látky, ktoré sú u nás zakázané. Napriek tomu sa k nám však môže dovážať ovocie, ktoré je nimi ošetrované.“

Výrobky pred koncom záruky? Hazard so zdravím, skryté plesne sú zradné!

Aj pri dovoze ovocia či iných plodín sa však v rámci EÚ musia dodržiavať štandardy. „Ovocie musí spĺňať hygienické predpisy, bežne sa robia testy na zvyšky rezíduí,“ dopĺňa ovocinár. Odborníci teda skúmajú stopové látky pesticídov v ovocí.

Ovocinár Marián Komžík potvrdil, že kúpené ovocie bolo v čerstvom stave v poriadku. Čo naň povedal po 6 dňoch?

Neprehliadnite:

Výsledky nášho testu si pozrite tu:

 
Predchádzajúca strana 1 / 5 Nasledujúca strana


 
 
Aplikácie 7 plus