Mesto prešustrovalo pozemok: Podnikateľ zarobil na rozhodnutí poslancov až šesťnásobne!

08. januára 2017, 07:00
Tip redakcii

Za smiešnu sumu predalo mesto Stará Ľubovňa v minulosti pozemok podnikateľovi. Po rokoch sa ukazuje, že sa tým poriadne prerátalo. Pôvodný kupec ho totiž stihol predať a nový investor si teraz na pozemku sleduje vlastné zámery.

Namiesto tenisovej haly má stáť bytovka.

Namiesto tenisovej haly má stáť bytovka.

Autor: Peter Rindoš

V roku2008 prisľúbil kupujúci mestu, že ak mu pozemok predá, postaví na ňom tenisovú halu s možnosťami pre viaceré športy. Na výstavbu plánovala firma Eurotec aj peniaze z eurofondov. Poslanci sa nechali nachytať a tak šesťsto metrov štvorcových predali v sume jedno euro za štvorák. Išlo o sumu približne 600 eur.

V tom čase to bola najnižšia možná suma, pozemky v lokalite sídliska totiž vychádzali aj na deväť eur. Nedávno ostali obyvatelia sídliska Západ v Starej Ľubovni v šoku. Na mieste, kde mala stáť údajná tenisová hala mala zrazu pribudnúť bytovka. „Sme proti výstavbe bytového domu,“ povedal poslancom obyvateľ Michal Štefaňák (60), ktorý spolu s ostatnými spísal vo veci petíciu.

V tom čase sa už miestni dozvedeli, že pôvodný kupujúci už pozemok predal najmenej za 6-násobok pôvodnej sumy. A zo sľúbenej haly tak nebude nič, pretože nový majiteľ pozemku je teraz rozhodnutý tam postaviť bytovku. „Toto je ukážka, ako sa dá tunelovať aj v malom meste. Pozemok za euro? Veď to je smiešne. Ktoviekoľko na tom zarobil,“ povedal obyvateľ, ktorý nechcel byť menovaný.

Podľa Staroľubovnianky Vladimíry (31) je suma za euro viac, ako výborná. „Ak je naozaj, za takú sumu by chcel pozemok hocikto.“ Chceli sme osloviť aj kupujúceho z Eurotecu a opýtať sa, či potvrdí, že na pozemku zarobil. Taktiež prečo na mieste nestojí sľubovaná tenisová hala. Podnikateľ ale na telefóne nebol v dosahu a v meste sme ho nenašli.

Podľa súčasného primátora Ľuboša Tomka, kúpno-predajná zmluva medzi mestom a podnikateľom v minulosti nebola šťastne pripravená. „Pravdepodobne sa dala lepšie nastaviť, je to ale vec vývoja, všetko má svoje špecifiká,“ povedal. Zároveň dodal, že podobná vec by sa za jeho súčasnej éry stať nemala. „Do podobných typov zmlúv sa snažíme zaviesť právo spätnej kúpy. Znamená to, že ak predávaný pozemok nenaplni účel, subjekt nám vráti v rovnakej sume,“ poznamenal.

 
Autor: pr 
 
Aplikácie 7 plus