Extrémne LETO: Ľadové kráľovstvo v Tatrách, horúce peklo v nížinách

19. júna 2017, 07:00
Tip redakcii

Do Vysokých Tatier sa vrátila zima! Hoci v strede týždňa už oficiálne privítame prvý letný deň, v najvyšších polohách mali cez víkend mínusové teploty a niekde aj nasnežilo.

Sneh zaznamenali už vo výške 2-tisíc metrov, napríklad na Téryho chate, ktorá je v Tatrách najvyššie položenou.

Sneh zaznamenali už vo výške 2-tisíc metrov, napríklad na Téryho chate, ktorá je v Tatrách najvyššie položenou.

Autor: teryhochata.sk

Návštevníci Vysokých Tatier, ktorí obľubujú túry, tak museli poriadne spozornieť. Zmrznutý a tvrdý sneh totiž mohol byť nebezpečný. „Iba dva dni predtým sme boli na Téryho chate a bolo nádherne teplo. Tatry sú však nevyspytateľné, tu sa vám počasie zvrtne v priebehu dvoch hodín,“ povedal turista Peter Valíček. Na Lomnickom štíte zaznamenali z piatka na sobotu mínus 3 stupne Celzia.

V okolí pribudla aj jemná vrstva nového snehu. Domácich snehová nádielka veľmi neprekvapila. „Ešte začiatkom júla máme niekedy nadránom mínusové teploty, a keď sa pozrieme na Tatry, často sa na deň-dva zabielia,“ tvrdia napríklad obyvatelia Liptovského Jána. Sneh však podľa nich vydrží krátko. Noc na nedeľu už bola o čosi teplejšia.

„Najnižšia teplota sa pohybovala okolo nuly, v ďalších dňoch by sa malo aj v najvyšších polohách Tatier otepľovať,“ povedal nám meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Pre počasie by sa mali mať stále na pozore turisti. „Od stredných polôh je sneh zrána zmrznutý a tvrdý! Na túry odporúčame vhodnú obuv, paličky, mačky, prípadne protišmykové návleky na obuv,“ varovala vo Vysokých Tatrách horská služba.

Padnú aj tridsiatky

  • Pondelok 23 – 26 ˚C
  • Utorok 26 – 30 ˚C
  • Streda 22 – 30 ˚C
  • Štvrtok 23 – 33 ˚C

 
Autor: Peter Rindoš 
 
Aplikácie 7 plus