Tip redakcii
 

V jeho obleku zažiaril aj Peter Sagan: Prečo návrhár Martin Hrča zutekal z hlavného mesta?

V meste som prestával byť tvorivý – priznáva Martin Hrča (30). Talentovaný módny návrhár dnes žije v dedinke na Liptove.

09. februára 2017, 18:00
Martin na ďalekom Islande
pochopil, čo mu v jeho
živote prekáža a čo chýba.

Martin na ďalekom Islande pochopil, čo mu v jeho živote prekáža a čo chýba.

Autor: Lívia Štokingerová, Nadácia Tatrabanky, Tonbogirl, Marek Rebroš

Patril k najväčším objavom módnej scény. Na čo siahol, to premenil na úspech. Takmer každá jeho kolekcia získala na slovenských módnych šou prestížne ocenenie. Jeho šaty si obliekala Adela Banášová, Soňa Müllerová, Mária Čírová, navrhol svadobný odev pre Petra Sagana.

Martin Hrča si však pred finančnou slobodou vybral tú osobnú a po ôsmich rokoch pôsobenia v Bratislave sa vrátil na rodný Liptov. Rozhodnutie tvoriť v Jakubovanoch v šikovnom dizajnérovi dozrelo, paradoxne, na najvzdialenejšom mieste, kam kedy docestoval – na Islande.

„Hlavné mesto ma už unavovalo. Rušil ma v ňom vizuálny smog, rozptyľovalo množstvo impulzov. Prestal som byť vnímavý a vedel som, že toto nie je môj svet,“ priznáva Martin Hrča. Túžil pracovať pre niektorý zo svetových módnych domov, no keď zistil, že viac ako tvorivého človeka chcú všade len krajčíra, zbalil si kufre a odišiel na jedno z najodľahlejších miest v Európe, do Reykjavíku

„Dlhé mesiace na klimaticky drsnom Islande panuje polárna noc, keď slnko takmer nevychádza. Aby to severania v zdraví prežili, musia byť kreatívni. Skladajú hudbu, maľujú, štrikujú svetre, píšu knihy,“ pokračuje Martin.

Upratal si myšlienky

Mladý Slovák sa dostal na stáž k dizajnérovi, ktorý mal ateliér s výhľadom na more. Tvoril v ňom najmä pánsku módu, v ktorej sa odzrkadľovala povaha Islanďanov aj ich spätosť s prírodou ostrova. „Nenásilne pracoval so surovými kožami, šupinami z rýb aj s konskými kopytami. Z koží skunka vyrábal bundy, z usní z islandských oviec interiérové doplnky. Drsné? Vždy lepšie než oblečenie, ktoré pre módne reťazce farbia a šijú bangladéšske deti,“ opisuje Martin.

Keď mal voľno, túlal sa po Islande. V hlave si upratoval myšlienky a občas zašiel za spolužiačkou zo základnej školy. „V Reykjavíku pracuje ako poštárka. Nosí pohľadnice aj speváčke Björk,“ prezrádza. Na Slovensko sa vrátil z cudziny po štyroch mesiacoch. Prišiel na Liptov, na ktorý sa však náhle pozeral úplne inými očami. Odľahlosťou, tichom, ovcami v záhradách, divou zverou na poliach aj výhľadmi na zvlnenú krajinu, ktorá sa cudzincom ponáša na more, mu rodný kraj zrazu pripomenul ďaleký Island.

„Uvedomil som si, že keď som v Bratislave, desia ma uháňajúce autá, rýchlejšie chodím aj rýchlejšie rozprávam. Každý mi síce opakoval, že robiť módu na diaľku je nezmysel, ale ja som sa nechcel pozerať z ateliéru na paneláky. Navyše, moji klienti neboli len z hlavného mesta, ale aj z Oravy či z Londýna,“ dodáva.

Navarila mama

Módny dizajnér si vytvoril pracovný priestor pod strechou rodičovského domu v roku 2014. Odvtedy odtiaľto vyráža za nákupmi látok, inšpiráciou alebo za prácou po Slovensku alebo po Česku. Najčastejšie chodí autobusom alebo vlakom.

„Kvôli kolekcii nemusím cestovať cez pol sveta: v tej poslednej som použil materiál typický pre tento kraj. Ľan, spracované ovčie kože, kože jeleňa, srny či daniela, ktoré by inak už nikto nepoužil. Fotili sme pri potoku, v kamarátkinej záhrade, na miestach, kde som sa predtým prechádzal. Mamina navarila aj pre fotografku a modelku, pretože sa vždy snažíme o čo najpohodovejšiu atmosféru,“ smeje sa Martin, ktorý uprednostňuje kvalitu a nadčasovú módu.

V tej ide dnes najmä o marketing. Ak nejaká značková kabelka stojí tritisíc eur, tak len preto, lebo je v nej cena modelky, líčenia, fotografovania aj bilbordovej reklamy. „Na druhej strane, šaty, nad ktorými strávim mesiac a miniem na ne štyridsať metrov látky, nemôžu stáť dvadsať eur,“ nezakrýva. Martin Hrča.

Je netypickým módnym návrhárom. Nedávno síce zožal na módnej šou v Bratislave potlesk na otvorenej scéne, no celé leto na lúkach nad dedinou zbieral bylinky, sušil ich a triedil. Teraz si z nich robí bylinkové čaje, pozerá sa z ateliéru na Západné Tatry a uisťuje sa, že takýto pohľad mu nič nezaplatí. Preto zatiaľ Liptov víťazí nad všetkým.

Plní si sny

„Chcel som ísť na prestížnu dizajnérsku školu do Florencie. Potom som sa dozvedel, že semester tam stojí šestnásťtisíc eur. Na planéte je pár vyvolených a tisíce neviditeľných ľudí realizujú ich sny. Ja si radšej budem plniť tie svoje,“ hovorí Martin Hrča.

V Amsterdame mali skvelý život. Prečo sa vrátili na Slovensko?

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Vojna u Bičanovcov pokračuje: Je to hrozné, manželia jednoducho nedokážu nájsť spoločnú reč

Počas rozvodového konania Bičanovcov síce padol verdikt rozvedení, no...
 

OTESTUJTE SA: Tvoria slová svet?

Považujete myšlienky a slová za tvorivé? Prikladáte im náležitú dôležitosť...
 

VIDEO: Židovská štvrť Kazimierz desiatky rokov chradla. TENTO slávny film ju zachránil

Kedysi špinavé ulice ožili po príbehu, ktorému život vdýchol Steven Spielberg....
 

ROZHOVOR: Jasmina Alagič EXKLUZÍVNE o zásnubách, svadbe a svojej chorobe

Moderátorka prehovorila o momente, keď Patrik „Rytmus“ Vrbovský pred...
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
V jeho obleku zažiaril aj Peter Sagan: Prečo návrhár Martin Hrča zutekal z hlavného mesta?
ŠARM/ Ján DZÚR