Tip redakcii
 

Dohoda pri rozvode je lacnejšia ako BOJ. Rady právnika sú nad zlato

Budovanie vysnívaného rodinného hniezda je príjemným obdobím, keď sa však idyla skončí, treba sa podeliť. A tu môže byť problém.

11. októbra 2018, 12:00
Na delenie majetku čaká Martina Šimkovičová, zažila to aj Alena Heribanová a Andy Kraus.

Na delenie majetku čaká Martina Šimkovičová, zažila to aj Alena Heribanová a Andy Kraus.

Autor: archív

Rozpad vzťahu je väčšinou boľavý – nielen duševne, ale lezie aj do peňaženky a môže byť veľmi vyčerpávajúci. Len máloktorí manželia si dnes vyrovnajú bezpodielové spoluvlastníctvo počas manželstva tak, aby v prípade rozchodu bolo hneď jasné, komu pripadne byt, komu chladnička a komu gauč. A tak sa po rozchode začína pre väčšinu z nich rozhodovanie o tom, ako si podeliť to, čo malo byť spoločné v duchu rozprávkového: „Až kým ich smrť nerozdelí“. Nepríjemným úkonom sa nevyhli ani známe tváre. Niekto to už má za sebou, napríklad exmanželia Heribanovci alebo Krausovci. Zato exmoderátorka Martina Šimkovičová s manželom Igorom tlačia problém pred sebou. Dlhé mesiace nedokážu predať obrovskú vilu v rakúskej obci Prellenkirchen a museli sa rozlúčiť aj s predstavou, že za ňu zinkasujú 850 000 eur. Z ceny už poriadne zľavili, aj tak je to pre kupcov veľa.

Podľa právnika je rozhodne lepšie sa dohodnúť a zmieriť s tým, že pri rozvode strácajú finančne obaja a naťahovanie môže byť problémom. Pozrite si tri modelové situácie, ktoré môžu rozvádzajúci sa ľudia často riešiť.

Prípad 1: Pred rozvodom – partner by mal prispievať

Manželia ešte nie sú rozvedení, ale už žijú oddelene. Jeden z nich, napríklad žena s deťmi, obýva spoločný byt alebo dom. Kto by mal platiť všetky poplatky súvisiace s nehnuteľnosťou – nájomné, energie? Môže manželka vyžadovať od manžela, aby sa podieľal na poplatkoch?

Ak manželia spolu nežijú, ale ešte nebolo právoplatne rozhodnuté o rozvode, platí o ich spoločnom majetku (BSM), že spoločne platia poplatky spojené s užívaním veci aj jej udržiavaním (opravy). To platí aj v prípade nehnuteľnosti, aj keď ju jeden z manželov opustil. Samozrejme, môžu sa dohodnúť na inom spôsobe úhrady poplatkov za nehnuteľnosti, no ak sú deti v domácnosti s jedným z rodičov, je bežným postupom, že druhý rodič na poplatky tejto nehnuteľnosti prispieva.

Prípad 2: Po rozvode – pozor na trojročnú lehotu

Manželia už sú rozvedení, ale nevedia sa dohodnúť na vyrovnaní nehnuteľného majetku alebo im v tom bránia iné okolnosti – napríklad dom či byt je priveľký alebo pridrahý a je problém ho za sumu, ktorú si predstavujú, predať.

Ak nastane právoplatný rozvod, je povinnosťou manželov vyrovnať spoločný majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Zákon ráta najmä s tým, že sa bývalí manželia dohodnú. Ak sa nevedia dohodnúť, môže na návrh jedného z nich rozhodnúť súd. Tento proces býva niekedy viacročný a spôsobuje veľa dodatočných finančných nákladov.

  • Možností, ako vyrovnať spoločný majetok, je niekoľko – napríklad si majetok ponechá jeden z manželov a vyplatí toho druhého zo svojich vlastných peňazí, alebo sa spoločné vlastníctvo predá a z výťažku sa manželia rozdelia.
  • Ak majetok delí súd, prihliada aj na záujmy maloletých detí a spôsob, ako sa manželia starali o spoločnú domácnosť a výchovu detí. Ak sa manželia po rozvode ani nedohodli, ani nedali návrh na súd do troch rokov, platí po troch rokoch, že tie hnuteľné veci, ktoré každý z nich sám užíva, sa stanú jeho vlastníctvom. Ale nehnuteľnosti prejdú do podielového vlastníctva tak, že každý bude mať jednu polovicu, s ktorou môže samostatne nakladať, napríklad ju predať. Druhý vlastník však má predkupné právo. Samozrejme, je nutné doriešiť nielen otázku samotného vlastníctva, ale aj otázku poplatkov za ich užívanie počas vyrovnávania – všeobecne platí, že poplatky platí ten, kto nehnuteľnosti alebo hnuteľnosť, napríklad auto, užíva.

Prípad 3: V zahraničí – právo cudzej krajiny

Exmanželia si potrebujú rozdeliť majetok v zahraničí. Nevedia sa dohodnúť. Podľa akého práva sa majetok vyrovná?

Slovenské súdy môžu rozdeľovať spoločný majetok, ktorý majú bývalí manželia na území SR, ak ide o majetok v zahraničí, musia v tejto veci prihliadať aj na predpisy, ktoré platia v danej krajine. Znamená to komplikovanejšie a náročnejšie súdne vyrovnanie, preto sa najviac používa dohoda, ktorá je v súlade s právom krajiny, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

  •  Aj na slovenských súdoch, keď sa delí spoločný majetok, sú poplatky veľmi vysoké. Môžu dosiahnuť až 3 percentá hodnoty spoločného majetku, čiže často to budú tisíce eur len za to, že bývalí manželia si nedokázali sadnúť a nájsť racionálnu dohodu o tom, čo ich v mnohých prípadoch nerozdeľovalo – majetku.

Autor: kač

video

 


 

 

 
 

pluska správy

Čarovanie pre osamelé ženy: Vyskúšajte jednoduché, no účinné rituály bielej mágie

Pred dverami je máj, mesiac lásky. Nie každý si ju však nájde bez problémov....
 

KRÁSNE retro fotky známej moderátorky. Priznáva, že až po štyridsiatke sa uvoľnila

„Mnohé ženy si myslia, že mladá móda ich omladí. Je to omyl,“ upozorňuje...
 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 
 
Dohoda pri rozvode je lacnejšia ako BOJ. Rady právnika sú nad zlato
kač