Tip redakcii
 

Dohoda pri rozvode je lacnejšia ako BOJ. Rady právnika sú nad zlato

Budovanie vysnívaného rodinného hniezda je príjemným obdobím, keď sa však idyla skončí, treba sa podeliť. A tu môže byť problém.

11. októbra 2018, 12:00
Na delenie majetku čaká Martina Šimkovičová, zažila to aj Alena Heribanová a Andy Kraus.

Na delenie majetku čaká Martina Šimkovičová, zažila to aj Alena Heribanová a Andy Kraus.

Autor: archív

Rozpad vzťahu je väčšinou boľavý – nielen duševne, ale lezie aj do peňaženky a môže byť veľmi vyčerpávajúci. Len máloktorí manželia si dnes vyrovnajú bezpodielové spoluvlastníctvo počas manželstva tak, aby v prípade rozchodu bolo hneď jasné, komu pripadne byt, komu chladnička a komu gauč. A tak sa po rozchode začína pre väčšinu z nich rozhodovanie o tom, ako si podeliť to, čo malo byť spoločné v duchu rozprávkového: „Až kým ich smrť nerozdelí“. Nepríjemným úkonom sa nevyhli ani známe tváre. Niekto to už má za sebou, napríklad exmanželia Heribanovci alebo Krausovci. Zato exmoderátorka Martina Šimkovičová s manželom Igorom tlačia problém pred sebou. Dlhé mesiace nedokážu predať obrovskú vilu v rakúskej obci Prellenkirchen a museli sa rozlúčiť aj s predstavou, že za ňu zinkasujú 850 000 eur. Z ceny už poriadne zľavili, aj tak je to pre kupcov veľa.

Podľa právnika je rozhodne lepšie sa dohodnúť a zmieriť s tým, že pri rozvode strácajú finančne obaja a naťahovanie môže byť problémom. Pozrite si tri modelové situácie, ktoré môžu rozvádzajúci sa ľudia často riešiť.

Prípad 1: Pred rozvodom – partner by mal prispievať

Manželia ešte nie sú rozvedení, ale už žijú oddelene. Jeden z nich, napríklad žena s deťmi, obýva spoločný byt alebo dom. Kto by mal platiť všetky poplatky súvisiace s nehnuteľnosťou – nájomné, energie? Môže manželka vyžadovať od manžela, aby sa podieľal na poplatkoch?

Ak manželia spolu nežijú, ale ešte nebolo právoplatne rozhodnuté o rozvode, platí o ich spoločnom majetku (BSM), že spoločne platia poplatky spojené s užívaním veci aj jej udržiavaním (opravy). To platí aj v prípade nehnuteľnosti, aj keď ju jeden z manželov opustil. Samozrejme, môžu sa dohodnúť na inom spôsobe úhrady poplatkov za nehnuteľnosti, no ak sú deti v domácnosti s jedným z rodičov, je bežným postupom, že druhý rodič na poplatky tejto nehnuteľnosti prispieva.

Prípad 2: Po rozvode – pozor na trojročnú lehotu

Manželia už sú rozvedení, ale nevedia sa dohodnúť na vyrovnaní nehnuteľného majetku alebo im v tom bránia iné okolnosti – napríklad dom či byt je priveľký alebo pridrahý a je problém ho za sumu, ktorú si predstavujú, predať.

Ak nastane právoplatný rozvod, je povinnosťou manželov vyrovnať spoločný majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Zákon ráta najmä s tým, že sa bývalí manželia dohodnú. Ak sa nevedia dohodnúť, môže na návrh jedného z nich rozhodnúť súd. Tento proces býva niekedy viacročný a spôsobuje veľa dodatočných finančných nákladov.

  • Možností, ako vyrovnať spoločný majetok, je niekoľko – napríklad si majetok ponechá jeden z manželov a vyplatí toho druhého zo svojich vlastných peňazí, alebo sa spoločné vlastníctvo predá a z výťažku sa manželia rozdelia.
  • Ak majetok delí súd, prihliada aj na záujmy maloletých detí a spôsob, ako sa manželia starali o spoločnú domácnosť a výchovu detí. Ak sa manželia po rozvode ani nedohodli, ani nedali návrh na súd do troch rokov, platí po troch rokoch, že tie hnuteľné veci, ktoré každý z nich sám užíva, sa stanú jeho vlastníctvom. Ale nehnuteľnosti prejdú do podielového vlastníctva tak, že každý bude mať jednu polovicu, s ktorou môže samostatne nakladať, napríklad ju predať. Druhý vlastník však má predkupné právo. Samozrejme, je nutné doriešiť nielen otázku samotného vlastníctva, ale aj otázku poplatkov za ich užívanie počas vyrovnávania – všeobecne platí, že poplatky platí ten, kto nehnuteľnosti alebo hnuteľnosť, napríklad auto, užíva.

Prípad 3: V zahraničí – právo cudzej krajiny

Exmanželia si potrebujú rozdeliť majetok v zahraničí. Nevedia sa dohodnúť. Podľa akého práva sa majetok vyrovná?

Slovenské súdy môžu rozdeľovať spoločný majetok, ktorý majú bývalí manželia na území SR, ak ide o majetok v zahraničí, musia v tejto veci prihliadať aj na predpisy, ktoré platia v danej krajine. Znamená to komplikovanejšie a náročnejšie súdne vyrovnanie, preto sa najviac používa dohoda, ktorá je v súlade s právom krajiny, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

  •  Aj na slovenských súdoch, keď sa delí spoločný majetok, sú poplatky veľmi vysoké. Môžu dosiahnuť až 3 percentá hodnoty spoločného majetku, čiže často to budú tisíce eur len za to, že bývalí manželia si nedokázali sadnúť a nájsť racionálnu dohodu o tom, čo ich v mnohých prípadoch nerozdeľovalo – majetku.

Autor: kač

video

 


 

 

 
 

pluska správy

Filmový hit Aquaman: Videli ste už mokré Star Wars?

S Aquamanom uvidíte to, čo žiaden potápač nezažije ani pri tom najadrenalínovejšom...
 

FOTO: Opäť sa to ukázalo. Meghan a Harry sú niečo extra. Na Vianoce si vybrali...

...celkom iný pozdrav ako Kate a William. Ktorý sa vám páči viac?
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

TO NEMYSLÍ vážne: Erika Judínyová má zvláštne želanie do nového roka

„Život vás dostane tam, kam chce,“ myslí si Erika Judínyová (47).
 

Dobrý TIP pod stromček: Tieto parfumy zavoňali najkrajšie!

Vyberte si spomedzi parfumov, ktoré odborníci označili ako najkrajšie...
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Dohoda pri rozvode je lacnejšia ako BOJ. Rady právnika sú nad zlato
kač