Tip redakcii
 

Po smrti obľúbenej kráľovnej Alžbety II. je naplánovaný desaťdňový národný SMÚTOK

Smutná udalosť odchodu britskej panovníčky je premyslená do detailov.

02. júla 2018, 00:00

Autor: Profimedia.sk

Britská kráľovná Alžbeta II. oslavovala tradične v druhú júnovú sobotu so svojimi poddanými vo veľkom štýle svoje 92. narodeniny. Žiarlila v tyrkysovom kostýme a klobúku ozdobenom bielo-modrými kvetinami. Na krku nechýbali tradičné perly. 
Minulý týždeň sa mala Alžbeta II. zúčastniť na slávnostnej omši v londýnskej Katedrále sv. Pavla. Buckinghamský palác však oznámil, že sa panovníčka necíti dobre a preto nepríde. 

Tajné stretnutie

Podľa The Times sa práve v týždni, keď kráľovná náhle zrušila účasť na omši, prvýkrát uskutočnilo stretnutie všetkých dôležitých politikov, ministrov a ďalších vysokopostavených úradníkov, vrátane zástupcu mesta, na ktorom sa hovorilo o jej smrti.

Preberal sa tzv. plán "D+1". To znamená, aké kroky je treba podniknúť bezprostredne potom, ako zomrie najdlhšie vládnuca panovníčka v dejinách Spojeného kráľovstva. Morbídne? Taký je život - smutný deň raz príde a očakáva sa, že bude zvládnutý dôstojne a bez chaosu. 


Podľa toho, čo priniesli britské médiá, by mal byť v deň skonu kráľovnej vyhlásený desaťdňový národný smútok, jej telesné pozostatky budú štyri dni vo Westminsterskom opátstve, nový kráľ ako prvé navštívi Škótsko a Wales. Premyslené je aj to, kto a ako oznámi smutnú správu a ako sa dostane do médií, ako bude postupovať premiérka a ďalšie podrobnosti.

Plán udalostí po kráľovninom skone nie je nová záležitosť, existuje už dávno a nové stretnutie zainteresovaných vraj nesúvisí s jej poslednou zdravotnou indispozíciou. Jednoducho ho bolo treba opäť plánovane prepracovať kvôli veku panovníčky. 

Vážny otras spoločnosti

O tom, čo sa stane po smrti Alžbety II. priniesol podrobnú správu už minulý rok denník The Guardian. "Toto tabu (smrť kráľovnej,pozn.red.), tak ako aj mnoho iných vecí, ktoré sú späté s monarchiou, nie je úplne racionálne... Blížiaci sa vážny otras britského spoločenského života, je v skutočnosti naplánovaný do minúty," napísal denník. Pripomenul, že je to spoločensky dôležitá udalosť, ktorá raz určite nastane a zaplatia ju všetci daňoví poplatníci, z ktorých drvivá väčšina nikdy nezažila výmenu panovníka na tróne.

Kráľovná Alžbeta II. síce už nepodniká ďaleké zahraničné cesty, tie prenechala mladším členom kráľovskej rodiny, stále má však plný pracovný diár - minulý rok napríklad stihla vyše dvesto stretnutí a spoločenských udalostí. 

Autor: KAČ

video

 


 

 

 
 

pluska správy

MÓDNA POLÍCIA: Erika Judínyová si prepchala kabelku, Twiinsky bez nápadu a zase v tom istom

Slovenské celebrity sa vedia dobre baviť, ale aj pekne nahodiť.
 

Nebudete sexy, ale neprechladnete. TIETO nohavičky vám doprajú komfort aj v mraze

Ženská bielizeň si rozumie aj s drsnou klímou.
 

FOTO Česko-Slovenský ples: Celeste sa nevhodne odhalila a Tereza Kerndlová úplná katastrofa

Slovenky verzus Češky na spoločnom plese bojovali aj s nevkusom ale najmä...
 

Snažím sa z ničoho nepos* ať - hovorí o moderovaní neprehliadnuteľná Sharlota zo šou The Voice

Raperka má tetovanie v rodine, preto jej nepripadá čudné, že má telo posiate...
 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Po smrti obľúbenej kráľovnej Alžbety II. je naplánovaný desaťdňový národný SMÚTOK
KAČ