Tip redakcii
 

Poriadna hanba! Aké triky používajú speváci, aby vás oklamali, že spievajú naživo?

Zaseknuté cédečko nie je jediný trapas, aký sa hudobníkom podaril.

06. decembra 2017, 15:50
Basgitarista skupiny Red Hot Chilli Peppers - Michael „Flea“ Balzary -  na ich oficiálnej stránke musel priznať, že išli z plejbeku.

Basgitarista skupiny Red Hot Chilli Peppers - Michael „Flea“ Balzary - na ich oficiálnej stránke musel priznať, že išli z plejbeku.

Autor: Getty Images

Umenie spievať naživo je vrcholom  speváckych možností. Niekedy to Ak to nejde, aj známi  interpreti sa snažia oklamať plejbekom.

Na pódiu sa počas nedávneho odovzdávania American Music Awards objavilo niekoľko interpretov, ktorých v minulosti obvinili z plejbeku. Dokonca aj časť ocenených si nesie tento fľak, aj keď je vždy veľmi diskutabilné, kedy plejbek haniť. „V televízii sa používa, keď spevák nevie dobre spievať naživo, alebo keď je jeho vystúpenie spojené s náročným tanečným číslom, a tak by bolo ťažké spojiť aj tanečný, aj spevácky výkon dohromady,“ vysvetľuje televízny producent Ivan Rössler a dodáva: „Okrem toho pri známych pesničkách chce divák počuť to, čo dôverne pozná. Navyše, keď sa v priebehu programu strieda na pódiu viacero umelcov a každý má iné podmienky, kvalita programu je na hranici technických možností.“

Z tohto dôvodu väčšina režisérov trvá na plejbeku, čo však v prípade niektorých interpretov znamená ísť proti ich zásadám. Kapela IMT Smile je napríklad známa tým, že ak ich chce mať niektorá z televízií v priamom prenose, musí im umožniť vystúpiť naživo. Vyžaduje si to veľké nároky, ale aspoň sa potom nestane trapas, ako keď sme počas prenosu na jednom z odovzdávaní cien v súťaži krásy privítali britskú hviezdu Sonique. Tej začalo „naživo“ preskakovať cédečko s podkladmi! Speváčka začala pesničku odznova a trapas sa zopakoval. A tak kráska iba zanadávala a zmizla z pódia.

Poplietla text

Nepríjemné odhalenie má za sebou aj aktuálne najbohatšia speváčka sveta Beyoncé. Tá si na druhej inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu urobila poriadnu hanbu, keď na plejbek odspievala národnú hymnu. Sprievodná kapela na základe speváčkinej požiadavky takisto zahrala hymnu s plejbekom.

Beyoncé kauzu nikdy nekomentovala, kapela ako dôvod na použitie plejbeku vtedy uviedla, že nebol čas na nacvičenie spoločného vystúpenia. A možno sa Beyoncé iba chcela vyhnúť trapasu svojej kolegyne Christiny Aguilerovej, pre ktorú patrí práve spievanie hymny medzi nočné mory v jej kariére. V roku 2011 ju predviedla naživo pred začiatkom Super Bowlu, ktorý patrí medzi najsledovanejšie televízne udalosti v USA, a desiatky miliónov divákov mohli v priamom prenose sledovať, ako poplietla text...

Priznali sa

V polčasovej prestávke Super Bowlu sa pred pár rokmi predstavili aj páni z kapely Red Hot Chilli Peppers. Basgitarista skupiny Michael „Flea“ Balzary po pár dňoch na ich oficiálnej stránke priznal, že išli z plejbeku. Bolo to po tom, ako sa na sociálnych sieťach začali šíriť fotografie z vystúpenia, na ktorých nebol jeho nástroj zapojený.

Kapela Red Hot Chilli Peppers je známa ako jedna z najlepších koncertných skupín na svete, napriek tomu počas prestížneho programu nehrala naživo. Vtedy sa roztrhlo vrece s obvineniami z plejbeku, a tak manažéri hviezd museli vyjsť s farbou von. Adam Leber, manažér Britney Spearsovej, ktorá bola na svetovom turné, vysvetlil, že Britney potrebuje vokálnu výpomoc pre svoje ťažké tanečné čísla: „Ona spieva, keď jej to choreografia dovolí. Neexistuje, aby deväťdesiat minút tancovala aj spievala.“

Usvedčil ich fanúšik

A potom sú takí, ktorí nepriznajú plejbek ani za nič. Nedávno sa na koncerte v Mexiku počas vystúpenia potkla a natiahla na pódiu Katy Perry a pritom veselo spievala ďalej. A pred šiestimi rokmi okorenila pádom počas spevu svoju účasť na odovzdávaní cien Grammy Jennifer Lopezová. Zlé jazyky tvrdia, že pri páde jej ani trošku neposkočil hlas, čo len dokazuje, že plejbek je všemocný. Dnes je ťažké určiť, kto si pri speve pomáha nahrávkou a kto nie.

O vokalistoch z Il Divo sa tvrdí, že idú z plejbeku, na ktorom majú zámerne nahraté chyby, aby to vyzeralo, že spievajú naživo. Usvedčil ich fanúšik, ktorý sa bol pozrieť na viacerých šou za sebou, kde sa v tom istom čase a na tom istom mieste na koncerte opakovali tie isté chyby. To už je absurdné.

Našťastie, sú klasici, medzi ktorých patrí aj čerstvá držiteľka amerických hudobných cien Lady Gaga, ktorá vydala jasné vyhlásenie: „Nemyslím si, že je v poriadku spievať na plejbek. Nesúdim nikoho, kto to robí, lebo je to ich vec, akým typom umelca sa rozhodli byť. Myslím si však, že ak si ľudia zaplatia za vstupenku na koncert, dotyčný interpret by mal pre nich spievať naživo.“

Habera vysvetľoval

A ako sa darí plejbeku v našich zemepisných šírkach? Po prenose Miss Universe 2011 musela čeliť hejtom speváčka Dara Rolins, ktorá vtedy za trojminútové vystúpenie na plejbek zinkasovala pekný balík. Do svojho vystúpenia vtedy dala veľa energie, nechýbal sexepíl a nasadenie, ale hlas, ktorý počuli prítomní, bol, žiaľ, pustený z „cédečka“. Trapas zažila na košickom koncerte aj skupina Team na čele s Paľom Haberom. Kým obávaný kat začínajúcich umelcov v speváckych súťažiach sekíroval za maličkosti, sám sa dopustil prešľapu, aký fanúšikovia neodpúšťajú.

Aj na internete sa objavil záznam z koncertu, kde Paľo Habera uprostred pesničky vyzýva ľudí s mikrofónom namiereným do publika na spoluprácu. A popritom si spieva ďalej. Kapela Team hneď vyhlásila: „Pre ľudí, čo sa v tom až tak nevyznajú, existuje pri práci v štúdiu a na koncerte technika zdvojovania. Napríklad v štúdiu Paľo alebo kapela viackrát naspieva to isté, aby to znelo mohutnejšie. Keďže chceme, aby pesničky zneli rovnako, ako ich poznáte, aj na koncerte niektoré vokály a spevy dupľujeme.“

Sú však aj interpreti, ktorí trvajú na živom vystúpení. Keď českú kapelu Kryštof „prinútili“, aby počas odovzdávania hudobných cien spievala v televízii na plejbek, vyriešil to jej spevák Richard Krajčo tak, že počas pesničky si prelepil ústa leukoplastom. Spev pokračoval a diváci videli speváka s prelepenými ústami. Aj takto môže vyzerať inteligentný protiplejbekový protest.

Najväčšie podvody

  • Na záver ešte asi dva najhoršie plejbekové podvody v histórii. Ten prvý sa týka kapely Milli Vanilli, ktorej začala počas vystúpenia v Bristole preskakovať nahrávka a „speváci“ Robert Pilatus a Fab Morvan sa snažili na pódiu džemovať a tváriť sa, že to tak má byť. Ale keď sa nahrávka zasekla a pár minút v kuse preskakovala na jednej slabike, radšej ušli z pódia. Potom sa zistilo, že dvojica nespievala nielen na koncerte, ale nikdy nenahrala ani notu na platni – boli to len vybraní tanečníci, ktorí dobre vyzerali, a tak ich producent Frank Farian komerčne využil. Problém však bol, že dvojica pár dní predtým získala cenu Grammy, ktorú im napokon odobrali. Pilatus to psychicky nezvládol a po pár rokoch zomrel na predávkovanie. Jeho kolega sa pokúsil naspievať pár piesní, ale úspech plejbekového dua sa nezopakoval.
  • Druhý podvod sa odohral počas otváracieho ceremoniálu olympiády v Pekingu. Dievčatko Lin Miao-kche (9) vtedy očarila zjavom a spevom miliardu divákov na celom svete. Potom sa prevalilo, že iba otvárala ústa podľa nahrávky Jang Pchej-i, ktorá naživo nemohla spievať, pretože vraj nevyzerala tak pekne ako Lin. A potom verte tomu, čo vidíte v televízii...

Autor: Katarína Wagnerová

video

 


 

 

 
 

pluska správy

OTESTUJTE SA: Tvoria slová svet?

Považujete myšlienky a slová za tvorivé? Prikladáte im náležitú dôležitosť...
 

VIDEO: Židovská štvrť Kazimierz desiatky rokov chradla. TENTO slávny film ju zachránil

Kedysi špinavé ulice ožili po príbehu, ktorému život vdýchol Steven Spielberg....
 

ROZHOVOR: Jasmina Alagič EXKLUZÍVNE o zásnubách, svadbe a svojej chorobe

Moderátorka prehovorila o momente, keď Patrik „Rytmus“ Vrbovský pred...
 

Slušné Slovensko na námestí: Pauhofová si servítku pred ústa nedávala, ostrý Stanke poslal politikov do...

...čerta. Padli aj slová o šikane, zdochýnajúcej kobyle a troloch -Kotlebovcoch....
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Poriadna hanba! Aké triky používajú speváci, aby vás oklamali, že spievajú naživo?
Katarína Wagnerová