Tip redakcii
 

Alergici, tieto krémy nie! Kokosovému oleju, bambuckému maslu aj škorici sa vyhnite

Okrem kvitnúcej prírody vás môže potrápiť aj kozmetika. Na ktoré látky si treba dať pozor?

11. mája 2018, 18:00
Podľa lekárky sú overené značky
krémov dermatokozmetických
firiem ako Avéne, A-DERMA,
Bioderma, La Roche Posay. „Sú to
kozmetiká, ktoré majú riadne štúdie
účinnosti, čím je garantované,
že ak je na prípravku napísané „
hypoalergénny“, tak určite je,“ radí
dermatologička.

Podľa lekárky sú overené značky krémov dermatokozmetických firiem ako Avéne, A-DERMA, Bioderma, La Roche Posay. „Sú to kozmetiká, ktoré majú riadne štúdie účinnosti, čím je garantované, že ak je na prípravku napísané „ hypoalergénny“, tak určite je,“ radí dermatologička.

Autor: Profimedia.sk

Dermatologička upozorňuje, že alergici by sa mali vzdať aj kozmetiky z byliniek. „Mali by sa vyhýbať najmä kozmetike, ktorá obsahuje azulény, parfumy rôznych druhov a oleje ako bergamotový, levanduľový, citrusové. Častými alergénmi sú aj propolis, čajovníkový olej, bambucké maslo, kokosový olej alebo iné oleje pochádzajúce z orechov,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Blaško.

Čím viac chémie, tým väčšia citlivosť

Pri výbere vhodnej kozmetiky to majú alergici o niečo ťažšie a nad jedným krémom strávia oveľa viac času. Jednoducho musia pozornejšie študovať obsah zloženia. Dermatologička potvrdzuje, že to nemusí byť jednoduché: „Na výrobu parfumov a k parfumácii kozmetiky sa využíva približne dvesto rôznych látok. V parfumoch sú tieto substancie nachádzajú v koncentrácii približne 20 percent, v parfumovaných kozmetických prípravkoch okolo 0,5-1 percenta. Najvýznamnejšie komponenty z dermatologického a alergologického hľadiska sú súčasťou Fragnance mix – zmesi vonných substancií, ktorá je zaradená do Európskej štandardnej súpravy kožných testov a obsahuje: škoricový alkohol, škoricový aldehyd, eugenol, alfa-amyl-škoricový aldehyd, hydroxycitronellal, geraniol, izoeugenol, oakmoss absolute a emulgátor soli sorbitan sesquioleát.“ Znamená to, že tieto vymenované látky sú súčasťou takzvanej fragnance mix, zmesi vonných substancií, ktorá sa používa pri testovaní na koži, lebo sú silnými alergénmi.

Aj muži trpia

Odborníčka upozorňuje, že ženy používajú kozmetické prípravky oveľa častejšie ako muži, a preto sa u nich citlivosť na vonné zmesi všeobecne zvyšuje. U mužov vznikajú alergické reakcie na vonné zmesi najmä na vody po holení: „Muži, ktorí sa holia žiletkou, sú trikrát citlivejší častejšie ako tí, ktorí sa holia elektrickým strojčekom.“ Pri holení žiletkou totiž dochádza k poraneniu pokožky, a teda ľahšie do nej prenikajú alergény. Doktorka Blaško ďalej hovorí: „V súčasnosti sú významné aj ďalšie vonné látky, ktoré sú alergény – lyral, citral, farnesol, citronellol, hexyl škoricový aldehyd a kumarín.

Prvá pomoc

Keď použijete nesprávny krém a vyhodí sa vám alergická reakcia, postihnuté miesto si rýchlo umyte dostatočným množstvom čistej vody a zájdite ku kožnému lekárovi.

Autor: ma

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Alergici, tieto krémy nie! Kokosovému oleju, bambuckému maslu aj škorici sa vyhnite
ma