Tip redakcii
 

Chcete sa nadnášať nad hladinou a zároveň počuť tlkot svojho srdca? Okúste float terapiu, ktorá vám rozprúdi aj myseľ

Táto neobvyklá metóda sľubuje veľmi rýchle uvoľnenie tela i ducha.

10. marca 2018, 13:00
Roztok vo vajíčku
vytvára efekt Mŕtveho
mora a nadnáša.

Roztok vo vajíčku vytvára efekt Mŕtveho mora a nadnáša.

Autor: Tony Štefunko

Viete si predstaviť pocit, že na vaše telo nepôsobí žiadna gravitácia, nepočujete nijaké zvuky, neruší vás svetlo, vlastne vás môže rozptyľovať akurát tlkot vášho srdca? Tento zážitok si môžete vyskúšať vďaka float terapii. Na hodinku som si to skúsila za vás, aké to je, len tak oddychovať v naozaj nezvyčajnom priestore. Táto neobvyklá metóda sľubuje veľmi rýchle uvoľnenie tela i ducha.

Máte ho dosiahnuť asi hodinovým pobytom vo floating tanku naplnenom teplou hustou a slanou kvapalinou, ktorá nadnáša telo. Pretože je priestor vane uzavretý a človek vo vnútri je oddelený od všetkých vonkajších vnemov, máte očakávať absolútne uvoľnenie kĺbov, svalov, ale aj vedomia. Musím sa priznať, že malé a uzavreté priestory mi nie sú veľmi príjemné, ale zvládla som to. Kúpeľu vo vajíčku však predchádzalo viacero krokov, ktoré, samozrejme, nie je nutné absolvovať.

Tlkot srdca

Pred tým, ako som si ľahla na hladinu, chvíľku som strávila v saune, kde sa bunky mojej pokožky „otvorili“. Nasledovala rýchla sprcha a šup do vajíčka. Najideálnejšie je, keď vnútri ležíte nahá, aby sa voda dostávala na každú časť tela a nič vás nerušilo. Ja som, samozrejme, kvôli foteniu radšej zvolila plavky. Po tom, čo som si ľahla dovnútra, očakávala som, že ma zaleje pokoj. Bola som tam sama zavretá a po chvíli som začala cítiť to, o čom hovoria aj propagátori tejto terapie. Asi po dvadsiatich minútach som počula silný tlkot svojho srdca.

Bolo to zvláštne, akoby ste mali v tele reproduktor, ktorý vám dokonale nahráva bitie srdca. Tehotné ženy, ktoré sem pravidelne chodia, tvrdia, že dokonca počujú aj tlkot detského srdiečka. Po chvíli, čo som ležala na hladine, som naozaj svoje telo a končatiny necítila a musela som sa sem-tam pohnúť, aby som sa uistila „že ich stále mám“. Aj keď vznášať sa na hladine bolo veľmi príjemné, moje pocity boli občas trochu zmiešané, keďže mám naozaj problémy s uzavretým priestorom. Vo vajíčku som síce nezažila predstavy a sny, že som vo vesmíre alebo sa cítim ako ryba, no mnoho ľudí, ktorí si terapiu doprajú často, hovoria, že sa tam dá zažiť kadečo. Rozkoš by mala zažiť nielen vaša myseľ, ale aj celé telo a predovšetkým pokožka.

Náhrada spánku

Floatingu sa venovalo už niekoľko vedeckých centier a prišli so zaujímavými teóriami, o ktorých som sa aj sama presvedčila. Asi prvých dvadsať minút je človek v normálnom svete a vníma svoje okolie, telo a myseľ. V druhej fáze sa začne uvoľňovať a upokojí sa. Podľa výskumov sa v tomto momente máte dostať do vlastných fantazijných predstáv či do stavu absolútneho pokoja mysle. Pri týchto silných stavoch môžete dokonca zažiť striedanie spánku a bdelých chvíľ. Pre strach z uzavretého priestoru som to však nezažila, nemohla som zaspať. Možno pre takých, ako som ja, je „vajíčko“ vhodné skôr na učenie alebo tvorbu…

Dvadsať vriec soli

 • Hodina strávená vo vajíčku sa vraj rovná štyrom hodinám spánku a síran horečnatý, teda epsomská soľ, má blahodarné účinky nielen na pokožku, ale aj na dýchacie cesty.
 • Tekutina s množstvami vysypaných vriec soli vo vajíčku sa zvyčajne mieša veľkými varechami a je filtrovaná vždy, keď príde nový klient.
 • Voda vo vajíčku obsahuje približne 350 kíl soli rozpustenej v tristo litroch vody telesnej teploty, čoho výsledkom je pocit beztiažového stavu.

Rýchlokurz

Float nemusíte absolvovať len v tichosti. Môžete počúvať svoje obľúbené melódie alebo meditačnú hudbu, zameranú na rozvibrovanie a harmonizáciu čakier – keďže voda nesie vibrácie, ktoré prechádzajú celým vaším telom. Odporúča sa taktiež púšťať si učebné texty a napríklad aj cudzie jazyky – mozog v alfa hladine priam nasáva a ukladá informácie.

Zaženie depresie a úzkosť

Síran horečnatý, teda epsomská soľ, sa dobre vstrebáva kožnými pórmi. Jeho súčasťou je aj horčík, jeden z dôležitých minerálov. Medzi príznaky jeho nedostatku patria, dnes časté problémy vznikajúce uponáhľanou dobou, nespavosť, úzkosť, hyperaktivita, záchvaty paniky, predmenštruačná podráždenosť, kŕče a svalové napätie, ale aj bolesti chrbta či krku.

Nadšená Tina

Do roztoku imitujúceho Mŕtve more chodí relaxovať aj speváčka Tina. Hlavne preto, že mala problémy s vysušenou pokožkou na chodidlách a rukách. Už prvý pobyt vo vajíčku jej výrazne pomohol a vo veľkej miere predbehol rôzne krémy a mastičky.

Benefity

 • znižuje krvný tlak, pulz a spotrebu kyslíka v tele, reumu, produkciu hormónov kortizolu, adrenalín a kyselinu mliečnu
 •  posilňuje imunitu
 • zrýchľuje proces rehabilitácie a regenerácie n zvyšuje distribúciu kyslíka a živín
 •  dermatologické účinky zabezpečuje epsomská soľ
 • blahodarné respiračné účinky sú vďaka vlhkosti a epsomskej soli(vhodné pre astmatikov)
 • upokojuje a prináša psychické uvoľnenie
 • zmierňuje bolesti hlavy, stavy chronickej únavy a pocitu „vyhorenia“
 • pomáha zažiť hlbšiu meditáciu
 • podporuje kreativitu
 • napomáha k lepšiemu spánku
 • zlepšuje schopnosť koncentrácie
 •  navodzuje pocity eufórie
 • prinesie hlboký a nerušený zážitok spojenia so sebou

Dojčíte svoje dieťa? TOTO je 6 prekvapivých vecí, ktoré sa dejú s vašim telom

Svet je KRÁSNY! Vy to nevidíte? Doprajte očiam pohyb, dobré jedlo a hneď sa vám zmení pohľad

FOTO: TAKTO vyzerá šťastie. Príbehy zaľúbených párov sprevádza plač aj smiech

Pohreb popraveného novinára Jána Kuciaka († 27): To najhoršie, čo by sme mohli teraz spraviť, je REZIGNOVAŤ. A to sa nesmie stať

Pribrala: Jarmila Lajčáková-Hargašová si do Ameriky odniesla kilá navyše. Vieme prečo!

Autor: Gr

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Chcete sa nadnášať nad hladinou a zároveň počuť tlkot svojho srdca? Okúste float terapiu, ktorá vám rozprúdi aj myseľ
Gr