Tip redakcii
 

Lekári dávali od chorej Karolínky ruky preč. Zúfalej rodine pomohla veštkyňa

Trinásťročné dievča bojuje zo všetkých síl, aby sa postavilo na vlastné nohy. Nádej má.

03. marca 2017, 15:00
Karolína s mamou
Žofiou. Obe bojujú zo všetkých síl.

Karolína s mamou Žofiou. Obe bojujú zo všetkých síl.

Autor: Ján Dzúr

Na jednom z oddelení ergoterapie Národného rehabilitačného centra v Kováčovej dovtedy usmiatej Karolínke zamrzne úsmev. Najprv sa s pomocou fyzioterapeutky pokúša posadiť na posteľ, neskôr sa z nej snaží presunúť na invalidný vozík.

Ešte predtým si rukami obopne stehno, podvihne nimi nohu, nasadí si na ňu topánku a s ústami skrivenými od bolesti si zaviaže šnúrky. Zatiaľ je slabučká a nie všetko ide podľa jej predstáv. No jej cviky smerujú k tomu, aby sa dnes trinásťročná slečna v budúcnosti vzpriamila na vlastných nohách. Nestála na nich od malička a vlastne už nikdy ani stáť nemala...

„Karolínka sa narodila s vrodenou chybou, syndrómom tiahlej miechy. Hrozilo, že ako bude rásť, miecha prirastená ku koreňu sa roztrhne a dcérka ochrnie. Prvú operáciu preto okúsila ako osemmesačná,“ opisuje nezvyčajnú diagnózu jej mama Žofia Kukuľová (37). Netrvalo dlho a Karolína sa s pomocou rodičov snažila kráčať. Mala však krehké nohy a hoci ju mama držala za ruku, prešli sotva desať metrov. Cvičenie ani rehabilitácia nepomáhali, dievčatko skončilo na invalidnom vozíku.

Operovať ju nechceli

Nádej Kukuľovcom nepriniesli ani ďalšie dve operácie, po ktorých síce Karolína prešla pár metrov na francúzskych barlách, viac, žiaľ, nezvládla. „S jej postihnutím sme sa zmierovali ťažko, ale napokon sme sa ním naučili žiť. Manžel dcérku všade nosil na rukách. Keď vyrástla, celé roky sme si vyberali len také výlety, kam sme sa dostali aj s invalidným vozíkom,“ nezakrýva Žofia Kukuľová.

Dúfala, že sa stane zázrak, lenže Karolínin zdravotný stav sa z týždňa na týždeň zhoršoval. Navyše, bola slabá a popri syndróme tiahlej miechy sa jej začala kriviť chrbtica. Dievčatko trpelo. Jej mamu to bolelo a rozhodla sa konať. Lenže skoliózu Karolíny Kukuľovej podľa jej slov žiadny lekár na Slovensku operovať nechcel.

„Odmietali nás s tvrdením, že pre syndróm tiahlej miechy je tu veľké riziko ochrnutia. Ešte viac ako tieto slová nás však mrzel spôsob, akým nám to hovorili,“ nezakrýva rozhorčenie Žofia. Jej dcérka išla do puberty, mala čoraz menej pohybu a začala priberať. Chrbticu mala ohnutú ako paragraf a Kukuľovci nevedeli, čo si počať. Pretože lekári, od ktorých čakali slová nádeje, im žiadnu perspektívu nedávali. Pre bolesti chrbtice už Karolína nemohla ani sedieť...

Zachránil ho box: Vďaka športu prežil Filip ako jediný desivú haváriu

Nádej našli v Nemecku

Žofia Kukuľová trpela a takmer neprestala plakať. Kolegyne v práci videli, že melie z posledného a jedna z nich sa jej tajne opýtala, či nezájde k veštkyni. Možno sa od nej dozvie čosi o svojej budúcnosti.

„Išla som k nej so zmiešanými pocitmi, pretože od takýchto vecí si držím odstup. Lenže jasnovidka o mne vedela takmer všetko. A vyslovila vetu, že o zajtrajšok dcérky sa nemusím báť. Operovať ju budú na zahraničnej klinike, potom bude na Slovensku rehabilitovať a v štrnástich rokoch sa postaví na nohy! Tá chôdza nebude dokonalá, ale Karolínka je silná a zvládne to,“ pokračuje Žofia Kukuľová.

O liečbe v cudzine doteraz nepočula a nemala nikoho, kto by o nej vedel viac. Sadla si k počítaču a na internete jej vyskočil kontakt na slovenského lekára, ktorý pracuje v Nemecku. „Skontaktoval nás s klinikou v mestečku Vogtareuth v Bavorsku, ktorá sa špecializuje na ortopédiu. Po trištvrte roku vybavovania papierov sme tam vycestovali. Karolínka už mala chrbticu natoľko vykrivenú, že sa takmer nehýbala. Na rozdiel od Slovenska nás v Nemecku nikto ničím nestrašil,“ opisuje Žofia.

V klinike, ktorá vzhľadom vôbec nepripomínala nemocnicu, sa všetci usmievali. Aj tu Kukuľovci našli lekára z Oravy, ktorý im bol v zložitejších chvíľach oporou. Ich dcérka strávila v operačnej sále deväť hodín, počas ktorých jej do chrbtice vložili titánové implantáty. Tie jej pomôžu udržať chrbticu v rovnejšej polohe, zabránia jej ďalšiemu kriveniu, a teda aj poškodeniu.

V Amsterdame mali skvelý život. Prečo sa vrátili na Slovensko?

Naplní sa veštba?

Náročný zákrok sa vydaril, malej Slovenke sa vyhli všetky riziká a mohla rehabilitovať. Týždeň po operácii jej Nemci obliekli špeciálny tvarovaný korzet z plastu a mama ju vzala do parku pred kliniku. Predpokladaná dĺžka pobytu pri Rosenheime bola päťdesiatpäť dní, napokon v ňom slovenská rodina strávila o niekoľko dní menej.

Hoci operáciu dievčatka hradila poisťovňa, jej mama platila za deň pobytu s Karolínou 45 eur. Použili na ne rodinné úspory aj zbierku od známych. Na Slovensko sa vrátili v polovici januára, teraz sú už druhý týždeň v Kováčovej, kde budú dva mesiace. Tu si Žofia platí desať eur za nocľah a navyše si kupuje stravu. Peniaze sa míňajú, na všetky finančné ťažkosti však Žofia zabúda pri pohľade na dcérku.

Tá denne poctivo cvičí a učí sa všetko robiť tak, aby čo najskôr zosilnela a stala sa samostatnou. Zatiaľ sa vraj všetko plní podľa veštby, no až o pár týždňov bude jasné, či sa Karolínka naozaj z vozíka postaví. Snaživé dievčatko sa o to snaží aj bez proroctiev...

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Snažím sa z ničoho nepos* ať - hovorí o moderovaní neprehliadnuteľná Sharlota zo šou The Voice

Raperka má tetovanie v rodine, preto jej nepripadá čudné, že má telo posiate...
 

Mamba si nedávala servítku pred ústa. Drahé kabelky sú pre mňa...

Dáša Šarközyová (29) nám rozzipsovala svoju kabelku. Aha, čo všetko tam...
 

Svadobná cesta im zmenila život. Lenka z reality Dievča za milión žije na ostrove Maurícius

„Stres z neupratanej domácnosti, do ktorej sa chystá návšteva, v Indickom...
 

V márnici sa triasla. Dcéra Janka Lehotského prežila peklo!

Herečka Ela Lehotská (46) nám porozprávala o práci, ale aj zložitom súkromí....
 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
Lekári dávali od chorej Karolínky ruky preč. Zúfalej rodine pomohla veštkyňa
ŠARM/ Ján DZÚR