Tip redakcii
 

Keď sa dozvedela, že má melanóm, zrútil sa jej svet. Známa novinárka prehovorila o vážnej diagnóze

„Vo sne by mi nenapadlo, že z malej nehojacej sa vyrážky môže byť veľký problém,“ hovorí Bianka Stuppacherová, ktorá už roky propaguje Európsky deň melanómu.

13. mája 2018, 10:00
Novinárka Bianka Stuppacherová sa odhodlala robiť osvetu na vlastnom príbehu.

Novinárka Bianka Stuppacherová sa odhodlala robiť osvetu na vlastnom príbehu.

Autor: webster

Lekári varujú, že rakoviny kože pribúda. Kto má čo len trochu pud sebazáchovy, v lete používa krémy s vysokým ochranným faktorom, dáva si pozor na nárazové intenzívne opaľovanie, netetuje sa, oblúkom obchádza soláriá a sleduje, či sa mu podozrivo nemenia materské znamienka. Aj keď patríte do tejto kategórie ľudí, mali by ste čítať ďalej, pretože sa to týka aj vás.

Kontroluje rodinu

Novinárka, ktorá roky píše články na medicínske témy a pozbierala viacero ocenení, sa rozhodla ísť s kožou na trh. Otvorene hovorí o tom, ako sa jej dotkla diagnóza, o ktorej si myslela, že by ju už na základe skúseností vedela rozpoznať. Nestalo sa. „Všetko by som vo svojom živote čakala, len nie melanóm. Neznášam totiž vyprážanie na slnku. Ak som chcela vyzerať opálene, skôr som siahla po samoopaľovacích krémoch, ktoré lekári považujú za bezpečné. Ak aj ideme na dovolenku, terorizujem celú rodinu, aby sa chránili, párkrát som sa pohádala s mužom za to, že sa nedostatočne natiera... Rada síce cestujem do exotiky, namiesto šortiek však nosím dlhé sukne. A sledujem doma všetkých – pred dvoma rokmi som dokonca hystericky odviedla svojho otecka k lekárke, pretože sa mi nepozdávalo znamienko na jeho hrudníku,“ priznáva Bianka Stuppacherová, ktorá si piaty mesiac zvyká na to, že už bude neustále pod dohľadom lekárov a slnko už nie je jej priateľom.

Slovenská HANBA. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva šokuje otvorenosťou o rakovine prsníka

Vymenila zvonenie

Vyrovnať sa so statusom onkologického pacienta nie je jednoduché. Zrazu sa vás dotýka tisíc vecí. Bianka otvorene hovorí napríklad o tom, že si musela vymeniť zvonenie na mobile. Pripomínalo jej totiž telefonát z chirurgickej ambulancie, pár dní pred Vianocami, z ktorého jej bolo jasné, že z histológie neprišla dobrá správa. „Zrútil sa mi vtedy svet, vôbec som to nečakala, bála som sa skôr o manželovo podozrivé znamienko. To bolo v poriadku,“ netají. Do hodiny po telefonáte si bola vyzdvihnúť odporúčanie na onkológiu... Čo sa vlastne stalo?

Nehojila sa

„Na krížoch, na mieste, ktoré je skryté pod spodnou bielizňou a nikdy sa neopaľuje, sa mi urobila malá ružová vyrážka. V lete môžete mať takých od spotenia viac,“ spomína. Lenže keď sa jej tri týždne nehojila, svrbela, objavil sa v nej hnis, pripojila sa k mužovi, ktorý si išiel ku kožnej lekárke dať vypáliť bradavicu. Ešte stále mala pocit, že je to možno zbytočná panika, ale istota je istota... Poctivá doktorka si u manžela všimla aj podozrivé znamienko a napísala mu výmenný lístok na chirurgiu. Dala ho aj Bianke. Nehojacu sa léziu treba pre istotu vybrať, skonštatovala.

Už jedna PREBDENÁ noc zvyšuje riziko choroby, ktorej sa všetci obávame

Znamienkový biznis

Novinárka hovorí, že získať skorý termín na chirurgiu na výber znamienka, ak vyslovene nemáte podozrenie na melanóm, nie je jednoduché. Netají znechutenie z praktík niektorých súkromných centier, v ktorých získate skorší termín, ak si dáte vybrať viac znamienok. Je to biznis... Bianke sa podarilo dostať na chirurgiu o desať dní. Potom to už išlo rýchlo – malá ranka, ktorú urobila pri výbere chirurgička, sa musela reoperovať. Pri potvrdení melanómu je totiž treba odoperovať viac tkaniva z postihnutého miesta. „Keď mi lekár povedal, že budem mať asi desaťcentimetrovú jazvu, zavtipkovala som, len režte, koľko treba, aspoň budem mať menší zadok,“ hovorí s úsmevom. Bolo treba vybrať aj pár lymfatických uzlín – na kontrolu, či melanóm, ktorý „rád“ metastázuje do rôznych orgánov, sa nestihol rozšíriť. „Čakanie na výsledok histológie uzlín bol horší ako operácia,“ priznáva. Trvalo to tri týždne, no vie o pacientoch, ktorí čakajú aj dlhšie – ale to je už iná téma... Vydýchla si, bol negatívny. Bianka si pri čakaní sľúbila, že ak bude mať šťastie, bude o svojej osobnej skúsenosti hovoriť iným – aby išli včas. Radšej urobiť poplach, ako niečo zanedbať. Lekári sa totiž často stretávajú s tým, že ľudia si „pestujú“ rôzne typy rakoviny kože doslova roky. Šance sú vtedy väčšinou malé.

Myslela si, že to vie

Bianka stále krúti hlavou nad tým, že predsa za pätnásť rokov, čo propaguje Európsky deň melanómu, videla množstvo fotografií a nerozpoznala ten svoj. „Pred pár rokmi sa hovorilo len o tom, že si treba všímať meniace sa znamienka, svrbiace, mokvajúce či krvácajúce. Som rada, že sa už upozorňuje aj na nehojace sa lézie, ktoré môžu byť ružové. Treba prízvukovať aj to, že melanóm či iná forma rakoviny kože môže vzniknúť na hociktorom mieste, aj tam, kde žiadne znamienko nebolo. Hoci aj vo vlasoch!“ upozorňuje.

Posilňuje imunitu

Novinárka, ktorá pozbierala viacero ocenení za svoju prácu, netají, že potrebuje okolo seba pozitívnu energiu. Je vďačná lekárom, sestričkám, ktoré jej ju dali. Na vlastnej koži prežiť to, o čom doteraz počula len z úst iných pacientov, je celkom iný vesmír. „Melanóm je vonku, lekári ma budú kontrolovať, od prvého dňa si posilňujem imunitu hubami reiši a verím... Že žiadna bunka si už nezmyslí robiť to, čo nemá,“ hovorí mama dvoch detí, ktoré mimochodom takisto bojovali s rôznymi diagnózami. V rámci osvety a pomoci iným o nich hovorila veľmi otvorene. „Dcéra sa narodila s hemangiómom na tvári, syn s rázštepom pery – oba problémy sa našťastie dali vyriešiť, aj keď to nebolo jednoduché. Aj môj melanóm vnímam ako ,kopanec‘ zhora, aby som si stále uvedomovala, o čom je život. A aby som o tom povedala aj iným,“ uzatvára.

Skontrolujte si znamienka

Až do 17. mája prebieha na Slovensku kampaň pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, agresívnej formy rakoviny kože. Vyhľadajte svojho dermatológa, ktorý vám vyšetrí znamienka a iné kožné problémy. Kontrolovať kožu ako najväčší orgán nášho tela sa dá, samozrejme, celoročne.

Nemusí byť čierne

„Iba jedna tretina melanómov vzniká z pigmentových névov, materských znamienok. Dve tretiny sa objavia na klinicky normálnej koži,“ hovorí MUDr. Desana Borecká. Onkodermatologička upozorňuje, že melanóm vôbec nemusí vzniknúť v mieste spálenia kože, ale objavuje sa aj v lokalitách, ktoré neboli vystavené slnku. Aj pri tejto diagnóze platí, čím skôr sa odhalí, tým je väčšia šanca na vyliečenie. Ľudia však chodia často neskoro – nádor si „pestujú“ celé roky, až kým nemetastázuje do rôznych orgánov v tele.

Čo si treba všímať?

Ak uvidíte dva alebo viac príznakov, nemali by ste váhať a mali by ste navštíviť kožného lekára:  

  • - zmena veľkosti, farby a tvaru
  • - znamienko, ktoré je iné ako ostatné
  • - drsné na pohmat alebo ošupujúce sa
  • - viacfarebné, svrbiace, lesknúce sa
  • - vyzerajúce ako nehojaca sa ranka

Autor: Katarína Čulenová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Rozvedení Bičanovci sa od seba nevedia odtrhnúť. Exmanželka Edita priznala vážny krok

Napriek tomu, že sú už rozvedení, stále si „skáču“ do vlasov. Andrej (44)...
 

OTESTUJTE SA: Prejedali ste sa koncom roka a ešte stále cítite dôsledky?

Sviatky na prelome rokov sú pre mnohé z nás náročné nielen psychicky, dávajú...
 

Inšpiratívny príbeh jogínky, ktorá z nespokojnosti strácala zdravie. Zmenila život a ...

... dnes je šťastná, spokojná, ale priznáva, že cesta nebola jednoduchá....
 

FOTO: Privilegovaný režim! Dcéra Dary Rolins si môže užívať dovolenku aj cez školský rok vďaka...

... ochote triednej učiteľky. Dara Rolins (45) so školopovinnou Lolou...
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Keď sa dozvedela, že má melanóm, zrútil sa jej svet. Známa novinárka prehovorila o vážnej diagnóze
Katarína Čulenová