Tip redakcii
 

SKUTOČNÝ PRÍBEH: Lekári nechceli, aby rodila. Napriek tomu má onkologicky choré dievča zdravú dcéru

„Nemôžem piť malinový sirup, pripomína mi chemoterapiu,“ usmieva sa Martina Mišányová (44).

07. októbra 2018, 10:00
V nemocniciach
strávila rok, nemá
však zlé spomienky.
Na rozdiel od jej
mamy Anny, ktorá
si viac ako jej dieťa
uvedomovala, akú
nebezpečnú chorobu
má dcéra.

V nemocniciach strávila rok, nemá však zlé spomienky. Na rozdiel od jej mamy Anny, ktorá si viac ako jej dieťa uvedomovala, akú nebezpečnú chorobu má dcéra.

Autor: Ján Dzúr, Archív M.M.

Ako školáčku ju často trápila bolesť brucha. Keď bolesť neustávala, išla párkrát aj s mamou na vyšetrenia k obvodnej lekárke. Tá však správne neurčila diagnózu, až napokon vtedy deväťročnú Martinu odviezla z domu do nemocnice záchranka. „S nádorom obličky som skončila na detskej onkológii v Banskej Bystrici. Je to dávno, a tak si z nej pamätám len holé steny, biele plášte lekárov a sestričky, ktoré mi dávali infúziu. Doteraz však nemôžem piť malinový sirup, ten mi stále pripomína chemoterapiu,“ spomína po rokoch Martina Mišányová. Dnes je z nej mama dospelej dcéry, no pred tridsiatimi piatimi rokmi patrila k prvým pacientom detskej onkológie v Banskej Bystrici.

Najsmutnejšia medicína

Ide o najstaršie pracovisko tohto druhu na Slovensku. „Detská onkológia kedysi patrila k najsmutnejším medicínskym odborom. Niektoré nádory sa malým pacientom za jediný deň zdvojnásobili, iné sa rozosiali po celom tele. Až osemdesiat percent z nich prichádzalo do nemocníc v pokročilom štádiu choroby,“ hovorí zakladateľ detskej onkológie na Slovensku, Svetozár Dluholucký. Našťastie, je to už minulosť. V súčasnosti klinika dosahuje osemdesiatpercentnú úspešnosť liečby, rovnako ako iné špičkové pracoviská v Európe, pri niektorých diagnózach ešte vyššiu.

Počas tridsaťpäťročnej histórie sa na detskej onkológii v Banskej Bystrici liečilo takmer tisícpäťsto pacientov. Dnes je jej pokračovateľom Klinika pediatrickej onkológie a hematológie Slovenskej zdravotníckej univerzity v Detskej fakultnej nemocnici Banská Bystrica. Už to nie sú ponuré steny ako kedysi. A s deťmi – na rozdiel od minulosti – chodia do izieb plných farieb ležať aj ich mamy.

Dva uhly pohľadu

Jedna z prvých malých pacientiek však nemá na svoju liečbu zlé spomienky. „V nemocniciach som strávila skoro rok, ale bola som dieťa a žiadne obavy som necítila. Skôr sa vo mne prebudila zvedavosť. V Prahe, ktorá bola vtedy súčasťou Československa a kde mi napokon vybrali jednu ľadvinu, bol šestnásťročný chlapec. Páčil sa mi, na jeho meno a priezvisko si dokonca dodnes spomeniem,“ usmieva sa Martina Mišányová. Horšie to znášala jej mama Anna, ktorá pri spomienkach na minulosť stále plače. Keď jej oznámili dcérkinu diagnózu, podlomili sa jej kolená. Do záhrady, v ktorej predtým trávila hodiny, dvanásť mesiacov nevošla.

Sad za ten čas zarástol a spustol, no bolo mi to jedno. V hlave som mala len Martinu, za ktorou som každý deň chodila do nemocnice. Našťastie, v práci som mala skvelého vedúceho. Vždy mi povedal, neponáhľaj sa od nej, ja sa o všetko postarám."

Šťastný príbeh

Martinin príbeh má, našťastie, happy end: „Dnes nemám žiadne zdravotné obmedzenia. Dokonca, hoci lekári mi to neodporúčali, ako dvadsaťdvaročná som sa stala mamou. Dcérka sa narodila zdravá a prirodzeným spôsobom. Je dospelá, nedávno odišla aj s priateľom do Francúzska,“ povie Martina. Vyučila sa za krajčírku, má malú firmičku, v ktorej šije oblečenie pre deti. Vie, že bez lekárskej opatery by veľkú šancu na kvalitný život nemala.

„Aj vďaka tomu, čím som si prešla, milujem život a dobre naladených ľudí. Netrápim sa nad malichernosťami,“ uzatvára Martina. Má odzbrojujúci úsmev a v poslednom čase rada chodí do hôr, dokonca si s partiou trúfla aj na zaistené cesty po stene skaly: ferraty. Jej šťastný príbeh nech je nádejou pre asi dvesto detí a mladistvých, ktorí za rok na Slovensku ochorejú na onkologickú chorobu…

VIDEO Rozlúčka s Janou Kocianovou: Slová ľútosti, mystický zážitok a gospel. Úctu vzdal aj Karel Gott

VIDEO: Z univerzity odišla na učňovku. TOTO je príbeh cukrárky, ktorá očarila aj Simu Martausovú

FOTO: Ako starne sex symbol? Kedysi najatraktívnejšia žena sveta oslávi zajtra 84-té narodeniny

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Zachraňovali bábätká: Thomas Puskailer urobil toto GESTO!

Do charitatívneho predaja perníkov prispel spevák vlastnými rukavicami....
 

ŠTEKLIVÉ ZÁBERY známych krások: Sú sexi, no trochu inak...

Nie je všetko o XXS modelkách a tieto ženy to do bodky potvrdzujú!
 

Moniku Hilmerovú upokojoval lekár. Priznala, z čoho mala strach

Monika Hilmerová (44) si pripomenula svoje tehotenstvo a priznala, že...
 

7 FAKTOV o chrípke, ktoré by ste radšej ani nechceli vedieť

Na Slovensku zomrie na následky chrípky v priemere až 800 ľudí ročne.
 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 
 
SKUTOČNÝ PRÍBEH: Lekári nechceli, aby rodila. Napriek tomu má onkologicky choré dievča zdravú dcéru
Ján Dzúr