Tip redakcii
 

Nezlomil ho ani úraz miechy. Aleš, ktorý vyrába unikátne šiltovky, má za sebou NEUVERITEĽNÝ príbeh

To, čo pokazili lekári v Londýne, naprávali Slováci.

24. júna 2018, 10:00
Svoje čiapky
berie na výlety
po Slovensku
aj cudzine.

Svoje čiapky berie na výlety po Slovensku aj cudzine.

Autor: Archív

Mal dvadsať rokov. Študoval na vysokej škole a počas prázdnin medzi prvým a druhým ročníkom sa na mesiac vydal do Anglicka. „Som jedináčik, išlo o prvú cestu, na ktorú som vyrazil bez rodičov,“ začína rozprávanie Aleš. Sedíme spolu na pešej zóne v Ružomberku a neprejde minúta, aby na neho ktosi priateľsky nezakričal alebo ho neprišiel ťapnúť po pleci. Vtedy v Londýne sa na svet pozeral zvedavými očami. Videl pulzujúcu metropolu plnú ľudí a krásnej architektúry, v ktorej si chcel zlepšiť angličtinu a popri tom zarobiť nejakú libru.

„Dva dni pred návratom na Slovensko som v Londýne išiel pomôcť kamarátovi na stavbu umývať okná. Vystúpil som na rebrík, ktorý bol opretý o dom. Rebrík sa pošmykol, mne vymrštilo nohy do vzduchu. Spadol som asi z trojmetrovej výšky na dlažbu. Keď som sa prebral zo šoku, nevedel som pohnúť spodnou časťou tela. Zlomil som si chrbticu a mal ťažký úraz miechy,“ pokračuje Aleš. Expresne rýchlo k nemu priletel vrtuľník, nemal však kde pristáť. Do nemocnice ho napokon odviezla záchranka.

Necítil si nohy

Ružomberčan dodnes nevie prečo, ale operovali ho až na ôsmy deň po úraze, hoci podobné prípady si vyžadujú okamžitý zákrok. Za ten čas jeho rodičia takmer skolabovali. „Anglickí lekári ma povzbudzovali, že stihnem začiatok zimného semestra, po prevoze na Slovensko sa však môj zdravotný stav začal komplikovať. Bolo mi zle, trápili ma vysoké horúčky,“ opisuje Aleš Rauš. Ďalšie vyšetrenia ukázali, že jedna zo skrutiek, ktorými mu v Londýne zafixovali tri stavce, je navŕtaná nakrivo. Hrozilo, že mladík v lepšom prípade strávi zvyšok života na vozíku, v horšom zomrie.

„Chybu Angličanov nakoniec naprávali Slováci, doktori Kónya a Lohnert, v nemocnici v Nových Zámkoch. Po tejto operácii som si opäť začal cítiť nohy aj od kolien nadol, čo je v prípade môjho úrazu po takom dlhom čase zázrak,“ dodá Ružomberčan. Prvého pol roka strávil v posteli a na invalidnom vozíku. Popri tom cvičil a čítal motivačnú literatúru o ľuďoch, ktorí sa dostali z ťažkých stavov. Pred spaním si potom predstavoval, ako sa mu reparuje miecha.

Dva roky vývoja

Vedel, že každý takýto úraz aj ľudský organizmus je iný. No vždy bol optimista, a tak si aj teraz povedal, že pád z rebríka ho nezlomí. Dnes chodí bez cudzej pomoci, používa len barly a ortézy. Začal bicyklovať, hrať hokej na sánkach, s asistentmi liezť do hôr. Popri tom vyskúšal rôzne profesie, ktoré mu dovoľoval jeho zdravotný stav. No vždy ho to najviac ťahalo ku kreatívnemu priemyslu, móde, dizajnu a moderným technológiám. Pri prezeraní jednej zo stránok s nápadmi na webe zistil, že všade sú šiltovky.

Ale žiadna nemala drevený šilt!“ doplní Aleš. Nápad bol na svete, no ako ho dostať do konečnej podoby a napokon ku klientom? Dva roky strávil tým, že vyvíjal drevený šilt, ktorý by bol nielen zahnutý, ale aj kvalitne prišitý k látke. Aby sa nelámal, netlačil, súčasne nebol príliš hrubý. „Ďalšie mesiace mi trvalo, kým som systémom pokus – omyl našiel jeho správny tvar,“ rozpráva Aleš. Nakoniec presviedčal nábytkárske firmy, aby šilty zaradili do výroby. Nie vždy uspel a keď aj áno, s malými sériami ho obvykle zaradili na koniec reťazca.

Deväť dodávateľov

Keď už sa mu biznis mal rozbehnúť, zo zvedavosti sa opäť mrkol na internet. Podobné čapice zrazu vyrábali aj inde! „Cúvnuť som nechcel. Konkurenčné produkty som pokúpil, aby som tie svoje ešte vylepšil,“ opisuje Aleš. Dnes sa na výrobe jednej jeho originálnej čapice podieľa deväť dodávateľov zo Slovenska a z Česka. Drevo na šilty, či už slovenské, alebo exotické, nakupuje sám v skladoch. Niekoľkomesačná cesta k finálnemu výrobku vedie cez lisovňu, frézovanie a dielňu, kde ho Aleš ručne šmirgľuje, tmelí, povrchovo upravuje a napokon kontroluje.

Jeho šiltovka má vnútri schované vrecko na drobnosti a ako zrejme jediný v strednej Európe pripravil aj ženské strihy čapíc. Sú užšie a veselšie. Látku, drevo a kožené upnutie sa snaží farebne čo najviac zladiť. Jeho šiltovky obľubujú rôzne vekové skupiny aj komunity, medzi ktorými nechýbajú športovci, speváci a umelci. „Za všetkých spomeniem rapera Tona Suchotu, Jozefa Rezníka zo skupiny Walter Schnitzelsson, speváčku Julien, DJ-ov Spinhandzu a Mashu z Írska,“ vyratuje Aleš.

Vážme si život

„To sú ľudia, ktorí sa chcú odlišovať a podporujú lokálne výrobky,“ hovorí mladý muž. Jeho výrobky majú ekologický rozmer, časť zisku z predaja čiapok venuje na výsadbu nových stromov. Kde sa vidí o desať rokov? „Verím, že budem obklopený rodinou, zážitkami z cestovania a dobrými ľuďmi,“ uzatvára. Svoje čiapky balí do škatule, ktorá pripomína peň a po otvorení vonia. Hoci Aleš práve prežíva šťastné obdobie života, nezabudne zdôrazniť, že si máme vážiť a užívať každý nový deň aj nepatrné momenty. Stačí totiž málo a všetko sa zvrtne...

TAKTO vyzerá cudnosť! Medzi top exotické krásky sveta sa z celebrít dostala iba Shania Twain

Zuzana Vačková vešia na sociálnu sieť čoraz odvážnejšie fotky. TAKTO fanúšikovia pomenovali jej prsia!

FOTO: Žije v komnatách, ktorými kráčal Jean Reno. TEJTO žene budete jej povolanie závidieť!

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

VIDEO: Lucia je vdova s deviatimi deťmi. TENTO sen splnila nebohému manželovi

Už konečne nebýva v podnájme, ale tak ako sníval muž, ktorého vlani pochovala....
 

Chrípka dostane tehotnú ženu ľahšie a zaútočí na placentu. Ochrana je pritom jednoduchá

Gynekológ vysvetľuje, prečo by sa mali dať tehotné ženy zaočkovať proti...
 

Rozvodoví cirkusanti: Vittekovci, Vera Wisterová aj Nora Kabrheľová robia okolo seba rozruch v dobrom aj v zlom

Bičanovci nie sú jediní, ktorí nedokázali dôstojne zvládnuť svoj rozchod....
 

LUNÁRNY KALENDÁR od 19.11 do 26.11.2018: Blížia sa skvelé dni, ale pozor na hádky

Tendencia riešiť viac seba než iných je pre vás mimoriadne prospešná, nemá...
 

FOTO: Dojímavá rozlúčka s Mariánom Geišbergom († 64). Všetci plakali, ale zazneli aj spomienky, ktoré smútiacich rozosmiali

Herec zomrel pred týždňom 10.11.2018 a jeho rodina aj kolegovia stále nedokážu...
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
Nezlomil ho ani úraz miechy. Aleš, ktorý vyrába unikátne šiltovky, má za sebou NEUVERITEĽNÝ príbeh
Ján Dzúr