Tip redakcii
 

Pôrod Adriany Sklenaříkovej je na spadnutie, no o milované bábätko takmer prišla. Boli to minúty hrôzy!

„Vždy som mala pocit, že som vnútorne mladá a môžem mať dieťa, kedykoľvek budem chcieť. Ale vôbec to tak nebolo,“ povedala Adriana Sklenaříková (46), ktorá má za sebou ťažké straty.

31. júla 2018, 20:00
Adriane tehotenstvo veľmi pristane.

Adriane tehotenstvo veľmi pristane.

Autor: Profimedia.sk

Vo svojom živote mala všetko. Krásu, nohy „až do neba“, milujúceho manžela, peniaze a aj tak jej niečo chýbalo. Bábätko. Hoci to, že je čas založiť si rodinu, pocítila až po štyridsiatke, nikdy si nemyslela, že práve ona s tým bude mať problém. Hrozilo, že sa mamou nestane nikdy. Aspoň tak to naznačovali okolnosti. Adriana však zabojovala a pomohla jej aj veľká dávka šťastia.

Bolesť, plač a nakoniec šťastie

„O dieťa sme sa snažili päť, šesť rokov. Myslím, že som si vždy hovorila, že som vnútorne mladá a môžem mať dieťa, kedykoľvek budem chcieť. Ale nakoniec to tak vôbec nebolo. Keď som mala štyridsaťdva alebo štyridsaťtri rokov, navštívila som gynekológa, aby skontroloval, či je všetko v poriadku,“ prehovorila na túto citlivú tému modelka pre francúzsku televíziu TF1. Verdikt lekárky ju viac ako zaskočil. „Môj manžel sa opýtal, koľkopercentnú šancu máme na bábätko a doktorka odpovedala že štyri-, päť-, šesťpercentnú. Bola som v šoku. Plakala som a hovorila si, že je nemožné, aby sme neuspeli. Bolo to hrozné. Naozaj hrozné, pretože som to nečakala. Hovorili sme si, že tá doktorka sa pomýlila, že to tak nie je,“ so smútkom si zaspomínala Adriana. Napokon podstúpila tri umelé oplodnenia. Dve z toho boli neúspešné, vyšiel až tretí pokus. „O tom, koľko máme za sebou neúspechov, keď sme to skúšali prirodzenou cestou, ani nehovorím!“ povedala. 

Planý poplach

 

S jej aktuálnym tehotenstvom to však nevyzeralo ružovo a aj v tomto prípade hrozilo, že o malé šťastie v brušku príde. Adrianu totiž zastihlo počas pracovnej cesty v Laponsku krvácanie a strach o náhlu stratu bábätka prišiel opäť. „Išla som tam k dvom gynekológom a tí na ultrazvuku nevideli nič. Myslela som si, že je koniec. Ale napokon sa ukázalo, že bábätko sa vo mne udržalo,“ priznala veľmi otvorene. Adrianino dievčatko sa môže narodiť každú chvíľu, preto je veľmi ostražitá. Tvrdí, že vzhľadom na všetko, čo už prežila, nemôže byť pokojná. Uvedomuje si, že to nie je príliš dobrý prístup, no inak to nevie. Nečudo, veď už zažila radostné očakávanie a plánovanie, ktoré sa zmarilo a odtrpela si to na vlastnej koži.

Dvojité šťastie

Manželka vplyvného marakéšskeho podnikateľa Andrého Ohaniana (55) sa však zatiaľ teší z malej neterky. Jej sestra Natália priviedla na svet koncom mája Stellu. Adriana bola dokonca pri Natáliinom pôrode. Netajila, že sa o sestru dosť bála, pretože ju videla prvýkrát trpieť. Nezabrala jej totiž epidurálka a modelka tak naživo uvidela, čo žena zažíva na pôrodnej sále, keď nejde všetko tak, ako sa naplánuje.

„Som úzkostlivá a mám z pôrodu strach. Snažím sa však samu seba upokojiť, nemyslieť na to. A potom si hovorím, že to zvládnem ako každá iná žena,“ prezradila v rozhovore pre televíziu. Modelka sa dotkla aj témy veku. Predsa len, s Andrém sa stanú rodičmi v pomerne zrelom veku. Túto vec si plne obaja uvedomujú, no nemyslia na to, pretože dcérku chcú zahŕňať láskou. Bez ohľadu na to, či majú dvadsať alebo päťdesiat rokov. „Napríklad ja som mala mladých rodičov, ale od môjho otca sa mi nedostávalo lásky, ktorú som potrebovala. To si v sebe nesiem ako veľkú traumu. Radšej by som mala staršieho, ale milujúceho otca,“ odkryla svoju trinástu komnatu kráska. Podľa vypočítaného termínu by mala porodiť v polovici augusta.

Ako na to?

Opýtali sme sa MUDr. Lucie Ďurčekovej z kliniky reprodukčnej medicíny v Martine:

Aký je postup, keď sa pár rozhodne pre umelé oplodnenie?

Ako prvá je vstupná konzultácia, kde sa urobí pacientke ultrazvuk, aby sme vyhodnotili stav jej vaječníkov. Urobia sa krvné odbery, kde nás zaujímajú hlavne hormóny ženských orgánov, štítna žľaza, produkcia protilátok proti spermiám a sexuálne prenosné ochorenia. Na základe výsledkov vyhodnotíme, či je umelé oplodnenie možné alebo nie. Niekedy má aj tridsaťročná pacientka výsledky, akoby bola v menopauze, vtedy je možné použiť vajíčka inej ženy – darkyne. Podobne je to aj pri mužských spermiách, aj tie sa môžu darovať.

Môže sa teda stať aj taká situácia, že žena vlastne vynosí dieťa, ktoré s ňou nemá geneticky nič spoločné? V prípade, že sa použijú darované embryá a aj spermie od iného muža?

Áno, dá sa aj to. Darcovia však musia spĺňať prísne podmienky. Koľko umelých oplodnení hradí pacientke poisťovňa? Každá žena na Slovensku má nárok na preplatenie troch umelých oplodnení od poisťovne do jej 39. roka života. Ak je pacientka staršia, potom je už samoplatkyňou.

Koľko stojí v tomto prípade jedno umelé oplodnenie?

Okolo 2 500 – 3 000 eur.

Je stanovený nejaký limit, koľko umelých oplodnení môže žena absolvovať?

Nie je, ale ak je neúspešných pokusov viacero, vieme vyhodnotiť, či to treba skúšať ešte raz alebo treba pristúpiť k darcovstvu či inej alternatíve. Na klinike máme internú dohodu, že pacientky po 48. roku už neprijímame ani na vstupné konzultácie, je to už trošku boj proti prírode.

Čo musí pacientka absolvovať pred umelým oplodnením? Ako vyzerá jej hormonálna liečba?

Pacientka si musí štandardne okolo desať až dvanásť dní pichať do brucha injekcie s cieľom nastimulovať vaječníky. Z nich sa potom v celkovej anestézii odoberajú vajíčka, ktoré sa oplodňujú partnerovou spermiou.

Tento zákrok sa už odohráva mimo tela pacientky?

Áno a embryá sa stále mimo organizmu nechávajú rásť tri až šesť dní a potom sa vkladajú do maternice.

Koľko embryí sa štandardne vkladá do tela potenciálnej matky?

V 95 percentách jedno a v tých zvyšných si dávajú vkladať dve. Viac sa už dnes nevkladá.

Zvyšné oplodnené embryá sa potom dajú odložiť pre prípad, že umelé oplodnenie nevyjde na prvýkrát?

Áno, mrazia sa pri teplote mínus 200 stupňov Celzia a môžu byť zamrazené aj roky. Ich kvalitu to neovplyvňuje.

Autor: Michala Cabanová

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Nikto nechce ustúpiť: Hana Gregorová a jej deti sa stále navzájom ignorujú. Na vine je škandalózny milenec

Dcéra a syn Hane Gregorovej (66) návrat k Ondřejovi Koptíkovi neodpustili....
 

Pozrite sa na bobra a nahé prsia škandalóznych oslávenkýň!

Celebritné sexice Kim Kardashian a Amber Rose sa narodili v ten istý deň...
 

Lucia Kurilovská nám prezradila svoju slabosť: Pozrite, čoho má plnú skrinku!

Rektorka Akadémie Policajného zboru a právnička v jednej osobe Lucia Kurilovská...
 

VIDEO: Meghan a Harry v Austrálii valcujú prísny protokol. Prednosť má láska!

Kráľovná Alžbeta II. sa zrejme chytá za hlavu, ale dvojica sa nenechá zväzovať....
 

Páni, takto vyzerala herečka Karin Haydu pred pár rokmi? Spoznali by ste ju...

Vždy sa pýšila sexi postavou, po štyridsiatke je však vyslovene útla.
 

Vaše diétne tipy

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 
 
Pôrod Adriany Sklenaříkovej je na spadnutie, no o milované bábätko takmer prišla. Boli to minúty hrôzy!
Michala Cabanová