Tip redakcii
 

Televízny kuchár Ivan Rusina kedysi vážil 150 kíl! Až po TOMTO zážitku sa radikálne zmenil

Ešte nedávno si kvôli obezite nevedel zaviazať šnúrky, dnes zvláda maratóny.

26. júla 2018, 13:00
Takto vyzerá sympatický kuchár dnes a takto vyzeralo jeho predošlá podoba.

Takto vyzerá sympatický kuchár dnes a takto vyzeralo jeho predošlá podoba.

Autor: Archív I.R.

Hoci je Ivan vyučený strojár, v šou Moja mama varí lepšie účinkoval rekordných deväťdesiatkrát, v programe Masterchef pred dvomi rokmi skončil tretí. Po jeho televíznej premiére v deväťdesiatych rokoch mu však do spevu nebolo. Bolo to na Miss Slovensko, kde sa kráľovnou krásy chcela stať aj Jana Kirschnerová. „Manželka si večer zapla televízor a skoro jej vypadli oči. V prvom rade na Miss sedel chlap s farebnou plastovou kamerou na krku a pripadal jej ako ja. Keď pochopila, že som to naozaj ja chvíľu sme mali tichú domácnosť,“ chichoce sa Ivan Rusina.

Ako sa tam dostal? Vraj bol akurát na maródke a išiel si do lekárne po lieky. Stretol však kamarátov fotografov, ktorí sa chystali na Miss do Žiliny. Sadol si k nim do auta a aby zapadol do partie, na benzínovej pumpe si kúpil detský plastový fotoaparát a zavesil si ho na krk. „Pri vstupe do sály si ochranka od každého reportéra pýtala meno novín, kde pracuje. V tej chvíli som si nevedel na žiadne spomenúť, tak som povedal: Rusina, redakcia Matematické tabuľky!“ spomína s úsmevom dnes dobre známy televízny kuchár. Nie všetko v živote mu však prešlo takto ľahko.

Pol výplaty za tabak

Bol silný fajčiar, nevynechal žiadny žúr a keďže jedával iba po nociach, pred šiestimi rokmi vážil neuveriteľných stoštyridsaťpäť kilogramov. Svoju obezitu neriešil, ani s desiatkami kilogramov nadváhy mu nechýbalo sebavedomie: „Podnikal som, naháňal sa za peniazmi. Cez deň mi na prežitie stačila cigareta a káva. O desiatej večer som sa zvalil pred televízor a na jeden šup zhltol kilo párkov. A k nim pár krajcov chleba, kopu horčice a pol fľaše uhoriek,“ nezakrýva Ivan, že na jeho stole nikdy nesmel chýbať bôčik, mastné kolená, jedlá zahustené múkou. Ešte horšie bolo fajčenie: „Za mesiac som len na tabak minul polovicu výplaty. Bez cigarety som sa nepohol, za deň som ich vyfajčil šesťdesiat,“ priznáva.

Zdravotné problémy

Extrémny životný štýl sa však začal podpisovať na jeho zdraví. Bol stále unavený, kašľal, nevládal vyjsť po schodoch ani si zaviazať šnúrky na topánkach. Trikrát denne ho premohol spánok, podlamovali sa mu nohy. Tlak mal stoosemdesiat na stodvadsať a neveril, že sa kedysi vošiel do svadobného obleku. Zmeniť spôsob života však nedokázal až do chvíle, keď sa v noci začal dusiť: „Prvý raz som nad záchvatom neutíchajúceho kašľa mávol rukou, druhý som sa už poriadne preľakol. Hrozilo, že zomriem.“

Prešiel na paleo

Ivan zo dňa deň sekol nielen s ponocovaním, ale aj s cigaretami, alkoholom aj partiou, s ktorou sa schádzal. Žúry sa stali minulosťou. Vedel, že potrebuje radikálnu zmenu. Pred šiestimi rokmi si po prvý raz v živote obul bežecké topánky a vyrazil na hrádzu Váhu. Zastal po tristo metroch. „Boleli ma kĺby, necítil som si svaly, zapálili sa mi šľachy. Pripadal som si ako storočný, ale behu som sa už nevzdal. Keď som zvládol tri kilometre, zdalo sa mi, že som vytrvalec.“ Začal jesť menej a častejšie, schudol tridsaťpäť kilogramov, no nižšie sa dostať nevedel. Až keď prešiel na paleo stravu, pri ktorej vysadil cukry, tuky aj škrob, schudol na súčasných deväťdesiatpäť kilogramov. „Meriam skoro dva metre, pri mojej výške už nižšia hmotnosť nevyzerá zdravo. Kedysi som pripravoval len guľáš a fazuľovú polievku, dnes najradšej vymýšľam vlastné recepty. Čoskoro vyjdú aj knižne,“ pochváli sa Ivan, ktorý má dnes v Liptovskom Mikuláši školu varenia, štyrikrát do týždňa si zabehne dvadsaťjeden kilometrov, cíti sa lepšie ako tridsaťročný a vrátila sa mu chuť do života.

Prišiel o vodičák

Zbavil sa však všetkých nerestí? „Neviem si odpustiť zalievanú kávu. Po šiestich rokoch som si zo zvedavosti tiež potiahol z cigarety. Chcel som vedieť, čo to so mnou urobí. Oblial ma hnus,“ tvrdí Ivan. Na svadbe v Turčianskych Tepliciach, kde varil, po dlhočiznej pauze okúsil aj kvalitné víno. Dal si pár deci a išiel preparkovať auto na parkovisku bližšie k hotelu. „Zastavili ma policajti a tak im hovorím: Chlapi, ja som pil! Celebrita – necelebrita, vzali mi vodičský preukaz. Takže krútim pedálmi na bicykli. Ale na nič sa nesťažujem, každá rana osudu ma niekde posunie. Jazdu na bicykli beriem ako tréning,“ uzatvára Ivan, ktorý sa na svoju búrlivú minulosť pozerá s úsmevom a život už berie s pokorou.

Nákupný vozík medailí

Prázdniny vraj strávi vo svojej škole varenia, na jeseň ho však zrejme čaká cesta za Slovákmi do Ameriky. Bude pre nich variť a popritom si istotne pôjde zabehať. Na Slovensku a v okolitých krajinách už zvládol aj maratóny, z ktorých medaily hádže do nákupného košíka. A hoci sa ešte nedávno spotil pri chôdzi na schodoch, už je z nich pekná kôpka. Rovnako ako z akcií, kde kuchtil...

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Gizka Oňová v súboji s mladučkou sokyňou! Ako to dopadlo?

Upečte si sladkú maškrtu, ktorú obľubuje aj najznámejšia televízna svokra....
 

V štýle celebrít: Trendy minisukňu nosia známe krásky, pozrite sa ako ju kombinujú

Apríl sa nesie v znamení oteplenia a slnečných dní, skráťte svoje sukne...
 

Angelina a Brad: Ešte sa nerozviedli, no už ich ktosi utešuje. Aj keď zahmlievajú, milencov neutajili

Rozvodové ťahanice Angeliny Jolieovej (43) a Brada Pitta (55) je témou...
 

Spoveď manželky ťažko chorého režiséra Jiřího Menzela. Čo urobila s deťmi vážna situácia?

„Keby neboli dievčatá ani ja, myslím, že by tu už dávno nechcel byť,“ hovorí...
 

Smutná Veľká noc ambiciózneho Ibrahima Maigu. TOTO odkazuje všetkým Slovákom

Spevák a herec s politickými ambíciami sa zveril so zážitkom z minulosti....
 

Vaše diétne tipy

Prekonajte jarnú únavu sorbetom z púpavy: Pripraviť túto ľadovú delikatesu nie je zložité

Púpavový sorbet je chutný a zdravý a práve teraz je ideály čas na jeho prípravu....
 

Aj päťdesiatnička môže zostať štíhla. Prestaňte sa vyhovárať na vek a spomalený metabolizmus!

To, že päťdesiatničky priberajú, má inú príčinu. Stačí robiť TOTO a matróna...
 

FOTO: Aj Dominika Mirgová sa už môže pýšiť sexi fotkami. Schudla 8 kíl, ale so slzami

Dominika Mirgová (27) schudla za tri mesiace na svoju vysnívanú hmotnosť....
 

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 
 
Televízny kuchár Ivan Rusina kedysi vážil 150 kíl! Až po TOMTO zážitku sa radikálne zmenil
Ján Dzúr