Tip redakcii
 

VIDEO: Prišla o nervy aj vlasy! TOTO prežíva mama, ktorej synovi spolužiak PRESTRELIL hlavu

„Žiadajte dôsledné vyšetrenie prípadu,“ odkazuje rodičom postreleného žiaka zo Spišskej Novej Vsi pani Antónia (59).

10. marca 2019, 10:00
ZŠ Nejedlého v  Spišskej Novej Vsi sa pýši širokou
ponukou športov pre deti. Na streleckom krúžku sa však stalo nešťastie.

ZŠ Nejedlého v Spišskej Novej Vsi sa pýši širokou ponukou športov pre deti. Na streleckom krúžku sa však stalo nešťastie.

Autor: Ján Dzúr, archív

Každý rok sa na slovenských školách stane asi desaťtisíc úrazov. Prípad, ktorý sa nedávno odohral v Spišskej Novej Vsi na ZŠ Zdenka Nejedlého, však patrí k výnimočným. Počas vyučovania pri neodbornej manipulácii so vzduchovkou brok zo zbrane zasiahol obočie siedmaka Gabriela. Jeho zranenie si vyžiadalo letecký prevoz do Košíc a následný zásah neurochirurgov.

A hoci podľa posledných informácií je chlapec mimo ohrozenia života, nikto zatiaľ netuší, ako sa celý príbeh skončí. Aké muky prežívajú príbuzní školáka, vie pani Antónia, ktorá sa doteraz nespamätala z toho, čo sa stalo jej synovi. „Správy o streľbe na Spiši ma preniesli do roku dvetisíctri, do čias, keď sa mi zrútil svet. Opäť ma oblial pot, chytila som sa za srdce, prišlo mi zle,“ zaspomína si pani Antónia. V práci si vtedy našla desať zmeškaných hovorov. „Keď som telefón zdvihla posledný raz, hlas v ňom ma hnal na chirurgiu. Že tam leží môj Majko, ktorého postrelili,“ vracia sa k prípadu. Zhovárame sa za kuchynským stolom, kde je časopis s krížovkou, pár jabĺk a lieky, ktoré od tých čias berie...

PÁD LIETADLA v Etiópii: Martin Hrnko si dva týždne pred smrťou splnil sen

Medzi obočím a spánkom

Jej syn nechcel spolužiakovi napáliť akčné filmy a ten sa vraj rozhodol, že mu to neodpustí. Za miesto pomsty si vybral strelecký krúžok! Keď učiteľ počas neho odišiel k dverám, na ktoré ktosi zaklopal, kľakol si k Majkovi. Mieril na spánok, chlapček však v poslednej chvíli pootočil hlavu. Guľka mu tak do lebky vletela medzi obočím a spánkom.

„V nemocnici sa ma pýtal, koľko mu ešte zostáva času! Snažila som sa ho povzbudiť, hoci som vedela, že ani tá najväčšia kapacita netuší, ako dlho sa dá žiť s prestrelenou hlavou,“ zalesknú sa v očiach pani Antónie veľké slzy. Dva dni po tragédii jej lekári oznámili, že jej syna budú operovať. „Už ležal na sále, keď si ma opäť zavolali. Kolégium jedenástich odborníkov zvážilo všetky pre a proti. Napokon sa rozhodli zákrok nevykonať,“ pokračuje pani Antónia. Brok sa nachádzal len milimeter od očného centra, pri operácii hrozilo, že jej dieťa oslepne. Lekári zvažovali aj iné alternatívy, ale hrozby boli zakaždým príliš veľké. Majko sa napokon zázračne dostal z najhoršieho, celé roky však mával silné a ťažké migrény.

Posunul sa o milimetre

Miestami býval chlapec agresívny, trápili ho prudké svalové kŕče, prestával vidieť. Občas vraj mával také bolesti, že od žiaľu lámal ceruzky. Ďalší šok jeho rodina zažila, keď sa mu brok v hlave asi o dva milimetre posunul a žiadny lekár nevedel povedať, čo bude nasledovať. Našťastie, teraz sa zdá všetko v poriadku.

„Syn vyštudoval strednú školu, dávno je dospelý. Našiel si robotu, ktorú miluje a pracuje dvesto kilometrov odo mňa. Nepije, nefajčí, nefláka sa, no neustále žije v neistote a v obavách. Musel sa vzdať športu, ktorý miloval. Nesmie spadnúť ani si neopatrne udrieť hlavu. Vždy keď mi neočakávane zavolá a povie, že sa so mnou potrebuje porozprávať, užijem magnézium. Bojím sa, či sa jeho zdravotný stav nezhoršil,“ tvrdí pani Antónia. Mariánovi, ktorý stále chodí na pravidelné lekárske prehliadky, súd za spôsobenú traumu päť rokov po tragédii priznal odškodné vo výške jeden milión sedemstotisíc korún, dnes asi 59-tisíc eur.

Plní žiaľu

„Žiadali sme skoro raz toľko. Ale advokáti neustále hľadali dôvody, ako nám peniaze nevyplatiť,“ podotkne pani Antónia. Časť synovi odložila, veľkú sumu minula za jeho vyšetrenia: cestovné, stravné, lieky. Myslí si, že hoci rodičia postreleného siedmaka zo Spiša sú teraz plní žiaľu, mali by žiadať dôsledné vyšetrenie prípadu. Aby vraj nedopadli ako ona...

Prišla o prácu

„Celé roky svojho života si nepamätám a občas sa sama seba pýtam, ako som ich vlastne prežila. Sme poškodení, ale obstáli sme najhoršie. Škola, ktorá dookola vypisovala, že naše odškodné ju zlikviduje, z neho zaplatila len časť. Zvyšok zatiahlo ministerstvo – to tiež vybavil jeden politik. Nikoho zo zodpovedných nepotrestali, ani strelca, ani učiteľa, ktorý viedol strelecký krúžok,“ presviedča nás pani Antónia. Kvôli neustálym návštevám lekárov prišla o stabilnú prácu, dnes je aj kvôli narušenej psychike na čiastočnom invalidnom dôchodku. Vypadali jej vlasy, zhoršil sa jej zrak, pre neustále obavy o zdravie syna má problémy so žalúdkom.

Kto je zodpovedný?

  • „Športová príprava na školách sa zväčša realizuje v spolupráci so športovými zväzmi, v tomto prípade by to bol Slovenský strelecký zväz,“ odpísali nám z ministerstva školstva na otázku, kto je zodpovedný za úrazy na školských krúžkoch. Aj v prípade, že si škola zabezpečuje športovú prípravu vlastnými vyučujúcimi, je povinná rešpektovať pokyny súvisiace so zabezpečením športovej streľby.
  • Na koľko žiakov má dohliadať tréner na školských krúžkoch? Ministerstvo školstva odporúča presný počet študentov. Kým pri kolektívnych športoch stačí jeden kouč na 12 – 15 dievčat a chlapov, pri individuálnych je to oveľa menej. Najmenej, po 5 žiakov, má mať tréner krúžku gymnastiky a streľby.
  • Za päť rokov narástol počet úrazov na školách asi o 1 500 prípadov, učiteľky sa bránia aj tým, že deti sú čoraz nedisciplinovanejšie, dospelých nerešpektujú a oporu hľadajú v rodičoch, ktorí im držia stranu! Najčastejšie sa stretávajú s prípadmi, keď spolužiak strčil do spolužiaka, ten stratil rovnováhu, udrel sa hlavou do stoličky, a tým si vyrazil zub, rozťal čelo alebo si pri páde nešťastne zlomil ruku.

Čo robiť po úraze?

Ak žiakovi úraz spôsobil neprítomnosť v škole v trvaní najviac tri dní, ide o neregistrovaný školský úraz. „Registrovaný školský úraz je úraz, ktorý je dôvodom neprítomnosti žiaka v škole trvajúcej viac ako 3 dni a to na základe stanoviska ošetrujúceho lekára, alebo ide o úraz, v dôsledku ktorého nastane smrť žiaka. Škola v tomto prípade spisuje záznam o registrovanom školskom úraze a prizve zákonného zástupcu k jeho spísaniu,“ vysvetľuje Andrea Pivarčiová z MŠ SR. V zmysle školského zákona má dieťa alebo žiak právo na náhradu škody. Prax je taká, že väčšina škôl uzatvára na začiatku školského roka poistnú zmluvu s komerčnou poisťovňou na úrazové poistenie. Ak ho nemá, odškodnenie zaplatí škola alebo jej zriaďovateľ zo svojho rozpočtu.

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Už nesmúti: Lucia Mokráňová sa odsťahovala od exfrajera a začína nový život! Sklamal ma...

Exfarmárka si povedala dosť. Zbalila psa, krabice a prenajala si nový...
 

Ten je pekný vtáčik! Kouč Vojtek by si mohol podať ruku s multioteckom Kollárom

Rocker má zdá sa rovnaký koníček – plodiť deti. Má až päť potomkov.
 

Jahodová liečba: Ak sa vyberiete na medvedí cesnak, natrhajte si do zásoby aj listy lesných jahôd

Listy lesných jahôd majú v bylinkárstve významné miesto. Patria totiž...
 

OTESTUJTE SA: Je tvorivosť súčasťou vášho života?

Nedokážete bez nej žiť alebo sa málokedy dostanete k činnosti, ktorá vás...
 

FOTO: Nosili ho aj prespanky! TENTO kúsok odevu Slovákovi odhalil minulosť jeho vyvolenej!

V Bratislave si môžete pozrieť fenomén tradičnej ľudovej kultúry.
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
VIDEO: Prišla o nervy aj vlasy! TOTO prežíva mama, ktorej synovi spolužiak PRESTRELIL hlavu
Ján Dzúr