Tip redakcii
 

Hľadáte tip na výlet? Navštívte český zámok, ktorý plaší démonov

Lovecký zámok Doudleby nad Orlicí je celoročne obývaný. Žije v ňom jeho správca Petr Dujka, ktorému v žilách prúdi modrá krv.

04. augusta 2018, 09:00
Život na zámku je romantický, ale
poriadne nákladný.

Život na zámku je romantický, ale poriadne nákladný.

Autor: Hana Horváthová

Prehliadnuť zámok v Orlických horách alebo doň netrafiť hádam ani nie je možné. Grafitovú fasádu, ktorá skôr pripomína koberec než stenu, vytvorili talianski majstri. Štvorcové i okrúhle vzory však nie sú náhodné. Ich kombinácia má odpudzovať démonov.

Ľahnite si na podlahu

Vo veľkej sále Petr Dujka čaká, kým si všetci návštevníci ľahnú na zem, kochajú sa pohľadom na stropnú fresku, a vysvetľuje maľbu. „Dívate sa na svadobnú hostinu kráľa Pélea s morskou bohyňou Thetis. Pozvali na ňu všetky bohyne okrem Eridy. Vznešená žena, ktorá zosobňovala hádky, neostala svojej povesti nič dlžná. Urazila sa a keď všetci hodovali, hodila medzi hostí jablko s nápisom: „Pre tú, ktorá je najkrajšia.“ Jeden z rohov miestností zdobia barokové kachle. Mimochodom, druhé najväčšie v Česku. „Vmestia sa do nich tri kubíky dreva. Prikladá sa z vonkajšej ochodze. Aby rozkúrili viac miestností, rozpaľujú sa niekoľko dní. Nie je jednoduché ani zhasiť v nich poslednú tlejúcu iskierku,“ hovorí dnes pracujúci dôchodca, ktorý celý život prežil v Prahe.

Zvonivé tehly

To, že Taliani sa pohrali s každým detailom, ukazuje Petr Dujka na osemmetrových komínoch. Renesančné ornamenty sú aj na nich. „Máme ich dvanásť, každý však potrebuje opravu. Zatiaľ sa nám podarilo financovať len jeden, keďže stál viac ako milión českých korún. Treba ich rozobrať, postaviť starou technikou a zo zvonivých tehál.“

Farmári na nádvorí

Niekdajší údržbár v jednej z pražských nemocníc a neskôr majiteľ siete českých trafík a kaviarní vracia zámockému sídlu ducha minulosti. Zvoláva regionálnych farmárov, aby rozložili svoje stánky na nádvorí a pochválili sa tým, čo sa im podarilo vypestovať, vyrobiť. V bývalej zámockej sýpke otvoril prírodovedné múzeum. Ide o najväčšie súkromné múzeum v republike. Nakúpil aj dvesto domácich zvierat. Do jeho súkromného krídla síce turisti nemajú možnosť nahliadnuť, ale keď prídete na nádvorie a pozriete sa doprava, uvidíte dvere do Petrovho zámockého bytu. Šľachtická rodinná rada Majiteľkou zámku je na papieri jeho dcéra. Ani ona, ani jeho dve vnúčatá doň však často nezavítajú.

„Dcéra je učiteľka, ale verím, že raz bude mať viac času aj chuti zveľaďovať to, čo som začal. Nechce mi dávať ani vnuka na prázdniny. Vraj by pri mne zvlčil,“ smeje sa vášnivý lovec. Drží síce nad celým areálom kontrolu, k dôležitým rozhodnutiam však prizýva aj ostatných členov rodiny nevynímajúc mamu Eleonoru, ktorá pochádza zo šľachtického rodu Bubnovcov z Litíc. Mimochodom, šľachtičná budúci rok oslávi deväťdesiatku. „Dúfam, že zdravie jej ešte bude slúžiť a vystrojím pre ňu veľkú oslavu. Hoci už desať rokov hovorí, že umiera. Veľkolepé slávnosti, kde má byť v centre pozornosti, nemá rada.“

Platí celá rodina

„Často počúvam – Ty sa máš, ty máš zámok! A ja na to – Ty sa máš, lebo ty ho nemáš! Ak si myslíte, že ráno vstanem a už ma obskakuje služobníctvo ako niekdajších majiteľov pred znárodnením, musím sa smiať. Je to poriadna drina a mám pocit, že sa nikdy neskončí. Udržať interiéry v stave, aby z toho mali niečo ďalšie generácie, a zveľaďovať okolie, si vyžaduje veľa času a energie. O peniazoch nehovoriac. Prevádzka ma ročne vyjde na pol milióna českých korún, sem-tam sa mi podarí získať nejaké dotácie a inak do tejto bezodnej zámockej studne tečú rodinné úspory,“ vraví Pražan s modrou krvou.

Schody k nebesiam

Zámok nie je jedinou zastávkou, ktorá v Královohradeckom kraji stojí za zmienku. Takmer do nebies vedie 153 takzvaných svätých schodov k pútnej kaplnke Homol. Šestnásť odpočívadiel na nich symbolizuje počet Zdravasov a Otčenášov v ruženci. Barokovým majstrom dielo zadala grófka Eleonora z Ugarte. Zrejme by jej ani nenapadlo, že raz na tento vrchol budú putovať veriaci z celej krajiny a stane sa stredoeurópskym unikátom.

Autor: Hana Horváthová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 
 
Hľadáte tip na výlet? Navštívte český zámok, ktorý plaší démonov
Hana Horváthová