Tip redakcii
 

Oáza pre telo i dušu: Termálne Švajčiarsko by ste mali skrátka zažiť!

V pohraničných oblastiach Švajčiarska blízko Lichtenštajnska a Talianska leží kraj horúcich prameňov. Liečivú vodu tam chodia piť aj zámožní Dubajčania.

04. marca 2018, 09:00
V tunajšej teplej liečivej vode sa dá nielen relaxovať, no môžete
ju aj piť. Nielen ako minerálku, varí sa tu z nej pivo.

V tunajšej teplej liečivej vode sa dá nielen relaxovať, no môžete ju aj piť. Nielen ako minerálku, varí sa tu z nej pivo.

Autor: Hana Horváthová, Andrea Badrutt

Príbeh kúpeľného mesta Bad Ragaz sa začal písať v roku 1240, keď štyri kilometre od centra našli poľovníci termálny prameň s teplotou 36,5 stupňa Celzia. Svoj objav zvestovali mníchom z neďalekého benediktínskeho kláštora v Altes Bad Pfäfers.

Stále stoja

Rehoľníci nenechali nič na náhodu a liečivé účinky vody začali testovať na miestnych obyvateľoch, ktorí si k nim chodili po liečivé bylinky. Keďže prameň vyviera v hlbokej rokline Tamina, pacientov v plachtách a plátenných košoch spúšťali na lanách a nechali ich tam ponorených vo vode niekoľko dní a nocí. Mnohým z nich to však pomohlo. O necelých tristo rokov začal v kraji ordinovať prvý skutočný doktor Paracelsus a ten považoval termálnu vodu za jeden z hlavných liekov, ktorý predpisoval pacientom. Stopy po najstarších barokových kúpeľoch sú dodnes na pôvodnom mieste. V kláštore, ktorému kedysi mnísi zasvätili svoje životy, je zriadené múzeum. Zachovala sa aj baroková kaplnka, v ktorej sa modlili.

Pivo z termálnej vody

K zdroju, odkiaľ prameň vyviera, vedie pomedzi mohutné skaly takmer polkilometrový drevený chodník. Ďalšou možnosťou, ako 36,5-stupňovú vodu ochutnať, je návšteva miestnych kúpeľov Grand Resort Bad Ragaz. Okrem toho, že ju nalievajú vo všetkých reštauráciách, varia z nej aj pivo. Výroba je v porovnaní s klasickým chmeľovým nápojom o čosi lacnejšia, keďže voda je už zohriata prírodou. Počas detoxikačných pobytov ju svojim klientom odporúča piť aj lekár Christian Hoppe.

„Pravidelným pitím sa vďaka vysokej koncentrácii minerálov a stopových prvkov organizmus očisťuje. Mojimi klientmi sú napríklad ľudia zo Spojených arabských emirátov. Nielen vďaka úprave stravy, ale aj tejto vode skôr cítia úbytok na váhe. Samozrejme, musia sa hýbať. Voda má však aj močopudné účinky, preto nie je vhodná na túru do hôr,“ varuje.

Obed v dvojtisícmetrovej výške

Bolo by škoda ostávať len v jednom kantóne, keď švajčiarske vlaky zastavujú i v najmenších dedinkách. Aby bolo cestovanie lacnejšie, oplatí sa kúpiť si Swiss pass. Za štvordňový lístok zaplatíte približne 220 eur. Okrem všetkých prostriedkov verejnej dopravy si zároveň kúpite aj vstup do vyše štyristo múzeí. Presun z Bad Ragaz do dediny Scuol vzdialenej osemdesiat kilometrov trvá necelé dve hodiny.

Najlepší výhľad na cieľovú oblasť Engadin je z nadmorskej výšky 2 146 metrov, kam vedie kabínková lanovka. Stanica Motta Naluns je štartom turistických chodníkov, ale aj príležitosťou na typický regionálny obed. Aj keď v hlavnej úlohe je švajčiarsky syr, nejde o fondue. Populárnejšie sú syrové halušky so zeleninou pizokel. Tým, ktorí majú chuť na sladkú verziu, ponúkajú toto sýte jedlo s jablkovou alebo brusnicovou omáčkou.

Život bez stresu

V dedine Scuol je aj čo obdivovať. Pri prechádzke po historických uličkách má človek pocit, že je v múzeu pod šírym nebom. Domy majú rovnaké len hrubé múry a malé okná, líšia sa však výzdobou. Vlastníci stavieb, poväčšine zámožné talianske rodiny, vyškrabávali zvieracie aj rastlinné motívy do bielej omietky. Ornamenty mali majiteľov charakterizovať. V uliciach Scuolu intenzívne cítiť neďaleké Taliansko. A to nielen v jazyku a poznávacích značkách na autách Talianov, ktorí denne dochádzajú do Švajčiarska za prácou, ale aj v bezstresovom prístupe domácich.

Najviac Scuolčanov možno stretnúť v kúpeľoch, kam prúdi liečivý prameň z neďalekého lesa. Je osemnásťkrát bohatší na magnézium, sodík, draslík a železo než bežné minerálne vody. Ak sa vám zažiada trošku histórie v podobe hradu, o päť kilometrov ďalej stojí na skalnatom kopci stredoveká pevnosť Tarasp. Historické dokumenty o nej píšu už v jedenástom storočí. Postavili ho talianski baróni, ktorí na území vlastnili značnú časť pôdy. Dnes je stavba v rukách súkromníkov, ale časť z nej je sprístupnená verejnosti. Majitelia dali niektorým komnatám pôvodný šat, a tak dýcha vynovenou minulosťou.

Kúpeľné rarity. Viete, že v Piešťanoch ľudí vozili v rikšiach a dnes zničenú Korytnicu volali slovenské Karlove Vary?

VIDEO Mužom vstup zakázaný! Oddýchnite si na ostrove, ktorý je výlučne pre ženy!

FOTO Spoznajte krajiny inak ako obvykle: TAKTO vyzerajú z vtáčej perspektívy!

Autor: Hana Horváthová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Oáza pre telo i dušu: Termálne Švajčiarsko by ste mali skrátka zažiť!
Hana Horváthová