Tip redakcii
 

VIDEO: Postavili ju zo zlata, no menila sa na trosky. Najkrajšiu slovenskú kalváriu zachránili aj sestry Vášáryové

Štiavnický barokový skvost nedávno svietil na listine najohrozenejších pamiatok sveta. Aj zásluhou vandalov.

11. novembra 2018, 09:00
Pohľad od tajchu
Ottergrund v časoch, keď
Kalvária ešte na opravu
čakala...

Pohľad od tajchu Ottergrund v časoch, keď Kalvária ešte na opravu čakala...

Autor: Ján Dzúr

Kamkoľvek sa v Banskej Štiavnici pohnete, vždy ju budete mať na očiach. Kalvária, ktorá stojí na kopci Scharffenberg, teda Ostrý vrch, je jedným zo symbolov mesta. Vidno ju zo všetkých kútov starodávnej baníckej metropoly, no ešte pred desiatimi rokmi bola v troskách a zablúdil k nej máloktorý turista. Dnes je to iné. Kalvária, ktorú kedysi zaradili na Zoznam sto najohrozenejších pamiatok sveta, sa v polovici októbra opäť zaskvela do krásy. Po rekonštrukcii Horného kostola je väčšina z nej opravená a návštevníci pribúdajú.

Ako na dlani

Za tie roky si pamätám dva páriky, ktoré sa zoznámili na brigáde pri oprave kaplniek. Neskôr sa dali dokopy a po čase sa vrátili ako manželia, raz už aj s bábätkom,“ usmieva sa Martin Macharik, muž, ktorý stál za znovuzrodením štiavnického vŕška viery. Na kalváriu hľadíme od tajchu, ktorý sa volá Ottergrund, a pripadá nám akoby na Ostrom vrchu stála odjakživa. Horný kostol a pod ním jednotlivé zastavenia kalvárie sa vŕšia ďaleko pred nami, no máme ju ako na dlani.

Z darov ťažiarov

Štiavnická kalvária má sedemnásť zastavení, tri kostoly, Žalár aj Svätý hrob. Za ich zrodom stojí František Perger (1700 – 1771), jezuita zo západných Čiech. Po zastávkach v Budíne a v Košiciach sa na pár rokov usadil v Banskej Štiavnici, metropole, ktorá všetky jeho predošlé pôsobiská skryla do vrecka. Vtedy najväčšie a najvýznamnejšie slobodné kráľovské mesto Uhorského kráľovstva prežívalo zlatý vek a na ničom nešetrilo. Perger svoje životné dielo vybudoval z darov bohatých ťažiarov, hodnostárov i bežných baníckych rodín.

Donátorky herečky

Ako prvý vznikol Horný kostol, postupne pribúdali ďalšie stavby a kaplnky, ktorých usporiadanie nie je obvyklé. Banskoštiavnická kalvária sa začína už v Nazarete, odkiaľ Ježiš odchádza, aby verejne začal svoje dielo vykúpenia. Prvé tri kaplnky zanikali v rozširujúcej sa mestskej zástavbe, preto ich neskôr premiestnili. Viaceré si za sumu tisíc eur na rok adoptovali rodiny zo Slovenska, donátorom jednej sú Štiavničanky Milka a Magda Vášáryové.

Skazou blízka minulosť

„Horný kostol je vysoký asi dvadsať metrov, pri inštalovaní zlatých sĺnc museli ísť horolezci na jeho samý vrchol. Rovnako balansovali aj pri nasadzovaní hromozvodov. Rizikovou prácou bolo tiež vozenie materiálu, svoju životnú púť tu skončili tri terénne autá. Ja som tam raz odtrhol koleso a viackrát som mal pocit, že už to neubrzdím,“ opisuje rekonštrukciu Martin Macharik. Na najkrajšej slovenskej kalvárii kedysi pracovali miestni murári, tesári, kamenári, ale aj drevorezbári či maliari.

Päťtisíc dobrovoľníkov

V časoch tureckých výbojov stála na Scharffenbergu strážna veža, ktorá vystríhala Štiavničanov pred nepriateľom. Najväčšiu skazu však kalvárii priniesla nedávna minulosť, keď sa stala obeťou ľudskej zloby. Oltár, ktorý je dnes v Hornom kostole, bol pred pätnástimi rokmi len hromadou triesok. Kaplnky boli ošarpané, prístupové cesty zarastené a nebezpečné. Na ich oprave pracovalo asi dvesto odborníkov, na brigádach sa za jedenásť rokov vystriedalo päťtisíc dobrovoľníkov.

FOTO VNÚTRI: Rytmus pobozkal Jasminu na nečakanom mieste. A potom POKĽAKOL...

VIEME PRVÍ: Herec Tomáš Maštalír sa tajne oženil. TOTO je jeho krásna manželka!

Vojvodkyňa Meghan IGNORUJE Victoriu Beckham pre TENTO dôvod!

Autor: Ján Dzúr

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
VIDEO: Postavili ju zo zlata, no menila sa na trosky. Najkrajšiu slovenskú kalváriu zachránili aj sestry Vášáryové
Ján Dzúr