Tip redakcii
 

Chcete splodiť dieťa? Týchto 7 látok pomôže mužovi rozhýbať spermie

Muži, ktorí predvádzajú na plážach svoje umelo nafúknuté svaly, môžu mať problém s plodnosťou.

26. júla 2018, 09:00
Ak si muž pichá testosterón
vo veľkých nekontrolovaných
dávkach viac ako tri mesiace, môže
byť poškodenie nezvratné.

Ak si muž pichá testosterón vo veľkých nekontrolovaných dávkach viac ako tri mesiace, môže byť poškodenie nezvratné.

Autor: Profimedia.sk

Vtiahnuť brucho, vypučiť svaly – nech potenciálne záujemkyne vidia, že majiteľovi tohto tela sa oplatí venovať pozornosť. Dámy, môžeme si nahovárať, čo chceme, aj nás príroda vybavila prirodzeným záujmom o pekne stavanú kostru. Silný muž – lovec nám pomohol prežiť, vedel nás zabezpečiť, ochrániť a splodiť deti. Dnes síce podľa psychológov maskulínny muž môže byť skôr spájaný s agresivitou a snahou dominovať, ale už ani nepotrebujeme, aby nám dotiahol mamuta do jaskyne, ale aj tak sa na vyšportované telo pozrieme sa rady.

Kontroverzné praktiky pred pôrodom: Otáčať deti nasilu v bruchu matky?

Dva hormóny

Ak vám imponujú vypracované svaly a chcete si raz založiť rodinu, mohlo by vás zaujímať, z čoho sa vášmu objektu túžby nafúkli. Muži, pre ktorých sú svaly modlou, si totiž nezriedka pomáhajú rôznymi podpornými prostriedkami. Podľa MUDr. Martina Hrivňáka, PhD., napríklad aj dodávaním mužského hormónu testosterónu. „Muži si ho pichajú aj trikrát týždenne, obrazne povedané, tečie im aj ušami,“ hovorí. Dodávanie testosterónu bez kontroly môže byť nebezpečné. Prečo? Lekár vysvetľuje mechanizmus, v ktorom hrajú hlavnú úlohu dva hormóny: „Tvorbu spermií v semenníkoch riadi folikulostimulačný hormón. Druhý hormón, luteinizačný, ten zasa riadi tvorbu testosterónu v semenníkoch. Oba hormóny sa tvoria v podmozgovej žľaze, ktorá reguluje ich činnosť. Tá, ak zistí, že muž má v tele priveľa testosterónu, automaticky zníži jeho tvorbu, veď načo by ho produkovala. V tom prípade sa zníži hladina luteinizačného hormónu až na minimum alebo ho prestane úplne tvoriť. Lenže prestane sa tvoriť aj folikulostimulačný hormón a teda aj spermie. To je problém.“ Skrátka, oba hormóny sú na seba naviazané a ovplyvňujú sa. Keď spadne jeden, stiahne so sebou aj druhý. Podmozgová žľaza sa oklamať nedá.

Výčitky

Doktor Hrivňák si v ambulancii vypočuje aj hádky partnerov, ktorí sa snažia priviesť na svet dieťa. Muži majú jednoducho predstavy, že zmeniť životosprávu má iba partnerka. „Keď muži priznajú, že neprestali brať testosterón alebo iné prípravky na budovanie svalovej hmoty, ženy sú nešťastné, vyčítajú im, že nedodržali slovo, snažia sa len ony,“ hovorí. Dobrou správou je, že ak sa muži prestanú dopovať, hladina hormónov sa môže upraviť a spermie sa začnú tvoriť. „Ak si však muž pichá vysoké dávky testosterónu viac ako tri mesiace, môže to byť trvalý problém.“

Meghan to chce, Harry ODMIETA. Ak s tým čerstvá manželka neprestane, má problém

Nestačí im sex

Nadopovaní muži majú aj iné problémy. „Tým, že majú vysokú hladinu testosterónu, majú aj vysoké libido, teda chuť na sex a na tento stav si zvyknú. Keď sa hladina hormónov znormalizuje, často im už nestačí na to, aby mali chuť na sex. Je to skrátka nebezpečná vec,“ hovorí lekár a vyvracia tak častý mýtus o tom, že testosterón rovná sa zvýšená plodnosť. Efekt môže byť úplne opačný. Zistenie, že sú neplodní, nesú muži potom veľmi ťažko. Nezriedka vraj v ambulancii pri tejto správe odpadnú! „Je to pre nich veľký stres, narušenie sebavedomia,“ hovorí MUDr. Hrivňák.

Včelia kašička to nenapraví

 • Muži často netušia, čo by mali robiť, aby podporili svoju plodnosť – MUDr. Martin Hrivňák sa už stretol aj s tým, že niektorí užívali včeliu materskú kašičku, ginko bilobu či prípravok na zvýšenie erekcie.
 • Ženám odkazuje, aby tiež nenútili nosiť mužov čisto bavlnenú bielizeň, nútili ich v lavóre ochladzovať semenníky či zakazovali bicykel: „Ten by mohol byť problémom vtedy, ak má muž chronický zápal prostaty či problémy s močením alebo bolesti v rozkroku.“ Rovnako plodnosť nezvýši ani zeler, ktorý im servírujú: „Hovorí sa, že zeler zvyšuje chuť na sex. Hoci to nebolo vedecky dokázané, aj tak mnohí nevedia, že ide o listy zeleru, nie o buľvu.“
 • ak ako žene pred plánovaným otehotnením odporúčajú gynekológovia užívať kyselinu listovú, alebo celý komplex vitamínov namiešaných v správnom pomere vo výživových doplnkoch, to isté by mal podstúpiť aj muž. Na trhu je prípravok na podporu plodnosti aj pre nich. „Obsahuje správnu kombináciu antioxidantov, aminokyselín a vitamínov, konkrétne myo-inozitolu, L-karnitínu, L-arginínu, zinku, selénu, vitamínu E a kyseliny listovej,“ hovorí andrológ.

Ktoré látky muž potrebuje?

 • myo-inozitol: dôležitá úloha pri prenose hormónov v bunke a medzi bunkami
 • vitamín E a kyselina listová: menia alebo potláčajú tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť spermie
 • selén: zabezpečuje normálny vývoj semenníkov, podporuje pohyblivosť, počet a kvalitu spermií
 • zinok: zúčastňuje sa na delení buniek, z ktorých sa tvoria spermie, dôležitý pre dozrievanie spermií a zachovanie zárodočného tkaniva
 • L-karnitín: aminokyselina zapojená do metabolických procesov, ktoré ovplyvňujú zrenie spermií
 • L-arginín: dôležitý pre veľa procesov v semenníkoch a penise, obsahujú ho jadrá spermií, nevyhnutý pri delení buniek.
 • kyselina listová: eliminuje voľné radikály, dôležitá pri raste a množení buniek

Po roku to treba riešiť

 • Ak sa páru ani po roku pravidelných nechránených stykov nepodarilo počať dieťa, mal by sa dať vyšetriť aj muž. Ak má žena viac ako 35 rokov, treba prísť aj po pol roku.
 • Vyšetrenie je namieste, aj keď má žena opakované spontánne potraty alebo muž prekoná akékoľvek ochorenie, ktoré môže mať vplyv na plodnosť.

Autor: kač

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Chcete splodiť dieťa? Týchto 7 látok pomôže mužovi rozhýbať spermie
kač