Tip redakcii
 

Jiří Pomeje sa snažil vyhladovať nádor, takmer sa zadusil. Tvrdé slová onkológa o asistovanej samovražde

Ak telo vysilené chorobou aj liečbou nedostane živiny, môže sa to skončiť tragicky.

10. januára 2018, 13:00
Jiří
Pomeje sa rozhodol bojovať s rakovinou pomocou hladovky.

Jiří Pomeje sa rozhodol bojovať s rakovinou pomocou hladovky.

Autor: Profimedia, Archív

Keď český herec a producent Jiří Pomeje koncom roka oznámil, že urobí alternatívny pokus boja s agresívnym nádorom hrtana, rozdelil ľudí na dva tábory – jedni hovorili o hazarde so životom, druhí verili, že to zaberie. Pomeje odmietol operáciu, ktorá by ho pripravila o hlas: „Rozhodol som sa, že tú sviňu nechám vyhladovať,“ oznámil a začal so 42-dňovou hladovkou.

Osobná spoveď muža, ktorého takmer zabil vlastný tuk. Napísal o tom knihu

Predčasný optimizmus

Jeho boj s chorobou čajmi a so zeleninovými šťavami nakrúcala na video jeho manželka, úspešná díždejka Andy (29). Začínal na 112 kilách, na konci mal o dvadsaťpäť menej. Pred Vianocami sa tešil, že tretina nádoru na jednej hlasivke zmizla a zatiaľ teda nemusí ísť na operáciu. Otec štvorročnej dcéry Aničky bol veľký optimista. Priznal však, že po 44 dňoch je ťažké opäť začať jesť.

Zápal pľúc

Vianočná radosť sa však zmenila na nočnú moru – vyhladovaný a zoslabnutý Pomeje skončil v nemocnici so zápalom pľúc. Onkológovia už predtým dvíhali varovný prst, teraz skonštatovali, že hladovka devastuje imunitu a liečba zápalu pľúc môže byť komplikovaná. Tak sa aj stalo. Pomejeho, ktorý sa začal dusiť, museli operovať. Prerezali mu priedušnicu, urobili tracheotómiu.

BOJ O ŽIVOT v priamom prenose. Jiří Pomeje, ktorý má rakovinu hrtana, točí emotívne videá. Naskakujú z nich zimomriavky

Asistovaná samovražda

Známy český onkológ Oskar Andrysek svojho času prirovnal dlhú hladovku k asistovanej samovražde. Je pravda, že nádor je živé tkanivo a ak mu krv prestane dodávať živiny, prestane rásť. Lenže telo v procese hladovky najskôr začne spaľovať tuk a potom prichádza na rad svalstvo. A svalom je aj srdce, svalstvo je v dýchacích cestách! Hladovka môže poškodiť zdravé tkanivá viac ako cytostatiká a zmeny sú už nezvratné.

Jeden z experimentov ukázal, že zdravé väzivové bunky v tkanivách v laboratórnych podmienkach uhynuli do 24 hodín, rakovinové bunky z čreva, pankreasu a pečene odolali až 48 hodín. Najviac vydržali hladovať najmalígnejšie bunky. S trochu zveličenia sa dá povedať, že skôr zomrie človek ako nádor...

Smutná spoveď nevyliečiteľne chorej Slovenky: Musím si plánovať smrť! Ako sme na tom s hospicmi?

Žiadne dôveryhodné dáta

„Neverím v žiadnu hladovku či pitie štiav alebo vo vylúčenie mäsa zo stravy v rámci prevencie alebo liečby rakoviny. Som vedec, vychádzam z výsledkov klinických štúdií a opakujem, v tomto smere neexistujú žiadne dôveryhodné dáta,“ povedal nám skúsený onkológ Patrik Palacka, ktorý sa často stretáva s otázkami pacientov aj o hladovke.

Po hladovke

„Jirka sa hladovkou rakoviny nezbavil! Iba sa zastavila…“ napísala na Facebook Pomejeho žena Andy a dodala: „Táto cesta môže mať veľa rizík, a preto sa do nej nepúšťajte, ak je váš stav ohrozený (nízka hmotnosť, zlý tlak, metabolické problémy a tak ďalej). Jirka mal nadváhu a žiadne ďalšie zdravotné komplikácie. Momentálne je to, žiaľ, inak.“

Pomejeho stav je podľa českého Blesku momentálne oveľa lepší ako pred pár dňami. Jeho manželka Andy potvrdila, že dokonca už mohol vstať z nemocničnej postele, ale v krku musí mať stále zavedenú trubičku na dýchanie a tiež ešte nemôže prehĺtať, preto je na vnútrožilovej výžive.

Bielkoviny sú potrebné

  • Niektoré esenciálne živiny podávané v neprimerane veľkých dávkach môžu byť nielen neúčinné, ale aj toxické – napríklad betakarotén.
  • Treba pamätať, že aj niektoré kombinácie liekov a rastlinných výťažkov môžu ublížiť.
  • Účinok populárneho vitamínu B17 nebol vedecky potvrdený.
  • Menej je niekedy viac – prekračovanie denných odporúčaných dávok potravinových doplnkov nie je žiaduce, pretože môžu negatívne ovplyvniť protinádorovú liečbu.
  • Pacient potrebuje dostatok bielkovín, omega-3 mastných kyselín, ktoré sú schopné zabrániť chudnutiu a vyčerpaniu. Treba pamätať na to, že úbytok svaloviny sa týka aj srdca a dýchacieho svalstva!
  • Niektoré onkologické ochorenia spúšťajú metabolické procesy, ktoré spôsobujú, že pacient extrémne chudne a je zle vyživovaný. Práve vtedy lekári hľadajú spôsob, ako mu dodať živiny, aby mu nezlyhal imunitný systém a obnovovali sa mu tkanivá, aby ho vôbec mohli liečiť. Ak by sa začal sám ešte pokúšať vyhladovať nádor, bola by to katastrofa.

Autor: kač
 


 

Vaše diétne tipy

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

To najlepšie z kúpeľní! Pripomeňme si intímne triky najkrajších Sloveniek

Po celý rok vám známe krásky prezrádzali triky pre krásne telo, pleť a vlasy....
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.