Tip redakcii
 

Každý rok zažije 2500 slovenských mužov ŠOK z nepríjemnej diagnózy. Signalizuje ju aj bolesť v hornej časti stehien

Ak sa váš drahý nevie odhodlať ísť k urológovi, je na vás, aby ste ho k nemu vyhnali. Možno mu zachránite život.

17. februára 2018, 15:00
Rakovina prostaty je zákerná v tom, že v skorých štádiách sa nijako nehlási a nespôsobuje ani problémy. Keď však muž začne zatvárať oči pred zjavnými príznakmi, môže sa „prečakať“ až do metastatického štádia.

Rakovina prostaty je zákerná v tom, že v skorých štádiách sa nijako nehlási a nespôsobuje ani problémy. Keď však muž začne zatvárať oči pred zjavnými príznakmi, môže sa „prečakať“ až do metastatického štádia.

Autor: Getty Images

Aj my ženy sa podľa štatistík staráme o svoje zdravie biedne – gynekológovia by nás vo svojich ambulanciách chceli vidieť častejšie. Muži sú však na tom ešte horšie. Opýtajte sa vo svojom okolí, ktorý z nich zašiel dobrovoľne preventívne k urológovi. Náš malý prieskum dopadol katastrofálne – páni tvorstva väčšinou reagovali zdvihnutým obočím: Načo?!

TOTO ste vedeli? Za sexi chraplákom môže byť aj nebezpečný HPV vírus

Preventívky nie sú populárne, ale vždy sa nájde vážny dôvod na odklad návštevy lekára aj vtedy, keď už je problém. Vyšetrenie moču, ultrazvuk či röntgen pritom nebolia. Rovnako ani vyplnenie dotazníka…

Urológovia presviedčajú mužov, že aj nutné vyšetrenie cez konečník trvá iba chvíľu a je to pre nich naozaj rutina. Hanba nie je namieste. Pri preventívke si môže napríklad urológ všimnúť v semenníkoch hrčku, ktorú muž, ktorý si ich pravidelne nevyšetruje, nemusí zbadať. Rakovina semenníka, ktorá sa často objavuje u mužov medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou, totiž nebolí.

Aj bolesti v bedrách

Samozrejme, veľa riskujú muži, ktorí ignorujú aj svoje ťažkosti. Urológ MUDr. Vladimír Baláž, PhD., upozorňuje, že lekára rozhodne treba navštíviť pri:

  • potrebe často močiť najmä v noci
  •  ťažkostiach zadržať moč
  • probléme začať močiť
  • bolestiach a pálení pri močení
  • pocite nedostatočného vyprázdnenia mechúra
  • krvi v moči alebo v semene
  • bolestiach v krížovej oblasti, v oblasti bedier či v hornej časti stehien

Nádor prostaty

Diagnóz, ktoré stoja za problémami, môže byť veľa – od zápalu až po nádor. Medzi najčastejšie zhubné nádory patrí karcinóm prostaty a, žiaľ, čísla pribúdajú. Každý rok oznámia lekári túto diagnózu okolo dvetisícpäťsto mužom. „Prostata ako žľaza pohlavného ústrojenstva obklopuje vrchnú časť močovej rúry a jej hlavnou funkciou je vytvárať tekutinu, z ktorej po zmiešaní so spermiami a s ďalšími látkami vzniká ejakulát. O karcinóme hovoríme vtedy, keď sa bunky tejto žľazy začnú rýchlo deliť a vytvoria sa aj tam, kde ich telo nepotrebuje. Tieto nadbytočné bunky vytvárajú hmotu tkaniva, ktorú nazývame nádor,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.

Uvarte mu brokolicu

Rakovina prostaty je zákerná v tom, že v skorých štádiách sa nijako nehlási a nespôsobuje ani problémy. Keď však muž začne zatvárať oči pred zjavnými príznakmi, môže sa „prečakať“ až do metastatického štádia. Pri ňom už nie sú prognózy optimistické. Liečba karcinómu prostaty je veľmi individuálna – možno bude potrebný skalpel, chemoterapeutiká, ale existuje aj alternatíva, že lekári sa rozhodnú pre metódu pozorovania.

Je síce náročné žiť s vedomím, že sa v tele niečo deje, ale je možné, že muž bude dlhšie bez liečby s vedľajšími príznakmi, len bude častejšie chodiť na kontrolu. Dámy, ak vám teda záleží na vašom šťastí, posmeľte svoju polovičku. Ak vás má rada, urológa neodmietne. A večer mu navarte ľahko stráviteľné jedlo – brokolica, kapusta alebo kaleráb obsahujú indol-3 carbinol, ktorý prostatu chráni.

Autor: kač

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Každý rok zažije 2500 slovenských mužov ŠOK z nepríjemnej diagnózy. Signalizuje ju aj bolesť v hornej časti stehien
kač