Tip redakcii
 

MARIHUANU zoženiete rýchlejšie ako pizzu. Ak budete ale chcieť prestať, môžete mať problém zohnať psychiatra

Čoraz viac ľudí chce prestať s fajčením trávy, tvrdí odborník.

03. júla 2018, 17:00
Tráva nie je taká neškodná ako sa traduje, hovorí odborník.

Tráva nie je taká neškodná ako sa traduje, hovorí odborník.

Autor: Profimedia.sk

„V Kanade sa mi žije fantasticky, má to však jednu podstatnú jednu chybu. Dá sa v nej veľmi ľahko zohnať marihuana. Moja devätnásťročná dcéra už pre ňu skončila na psychiatrii a musela nechať školu. Keby nebolo marihuany, ktorá sa tam akceptuje, sme tam veľmi šťastní,“ povedal nám Slovák, ktorý sa pre lukratívnu pracovnú ponuku presťahoval za oceán pred piatimi rokmi.

Z toho, že kanadský parlament nedávno schválil legalizáciu používania marihuany nielen na lekárske, ale aj na rekreačné účely, nie je nadšený. Jeho dcéra si bude môcť už na jeseň objednať marihuanu od výrobcov s licenciou cez internet alebo ju kúpiť v obchode. Na verejnosti bude môcť mať pri sebe až 30 gramov konope, z ktorých sa dá vyrobiť asi tridsať jointov. Na balkóne si bude môcť polievať štyri rastliny marihuany.

Tamara Šimončíková Heribanová o živote v Lisabone: Vojdete do obchodu a predavač vás šokuje...

Zisk pre štát

Liberálny kanadský premiér Justin Trudeau (46) sa teší, že do štátnej kasy pribudne viac peňazí. „Pre naše deti bolo až príliš ľahké zaobstarať si marihuanu a pre zločincov zhrabnúť zisk. Teraz to zmeníme,“ napísal na Twitteri s tým, že obchodovanie bude regulované. Podľa BBC minú Kanaďania za marihuanu za rok v prepočte asi 3,9 miliardy eur.

Nad faktom, že na balení marihuany bude varovanie pred zdravotnými následkami, či bude zakázaná cielená reklama na mladých ľudí, sa slovenský otec len pousmeje. Dúfa, že lekári jeho dcére zo závislosti pomôžu, aj keď má strach, že už môže byť v niektorých ohľadoch neskoro. Je možné, že sa u nej začína rozvíjať duševná porucha. Či by sa to stalo aj bez experimentovania s marihuanou, je ťažké povedať, lekári však upozorňujú, že „tráva“ môže spustiť napríklad schizofréniu.

Agresivita aj plač

„Marihuanou sa síce človek smrteľne nepredávkuje, mýtom však je, že nemôže vyvolať závislosť. Vyvoláva,“ hovorí MUDr. Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí. Látka THC, ktorú rastlina obsahuje, dokáže vyvolať pocit uvoľnenia, lenže neskôr môžu prevážiť negatívne účinky – nervozita, problémy s pamäťou, pozornosťou. „Marihuana môže vyvolávať halucinácie. Človek vidí nereálne veci, ktoré môžu byť príjemné, ale aj veľmi nepríjemné. Môže mať úzkostné stavy s výbuchmi plaču,“ hovorí lekár. Abstinenčnými príznakmi sú zasa nespavosť, agresivita či nechutenstvo.

Nechcú vyhľadať pomoc

To, že marihuana nie je neškodná, dokazuje aj nárast ľudí, ktorí by s ňou radi prestali. „Podľa svetového prieskumu Global Drug Survey by asi tretina pravidelných užívateľov chcela znížiť užívanie alebo prestať. U nás však len dve percentá z nich chcú vyhľadať odbornú pomoc,“ hovorí MUDr. Okruhlica. Obavy z toho, že by užívateľ bol kriminalizovaný, alebo by unikli osobné údaje z centier či od psychiatrov, sú podľa neho zbytočné, preto sa netreba obávať vyhľadať pomoc psychiatra alebo v centre pre liečbu drogových závislostí.

Priznáva však, že podľa prieskumu nie je jednoduché dostať sa so závislosťou k psychiatrovi. Ak sa to aj podarí, na prvý termín na vyšetrenie sa čaká aj jeden a pol mesiaca. „Vo viacerých krajinách majú tiež anonymné internetové či telefonické poradne, alebo webové aplikácie na samodiagnostiku problémov s kanabisom, ktoré vedia naviesť človeka postupnými krokmi na to, aby sa zbavil problému. U nás niečo také neexistuje,“ konštatuje lekár. Žiaľ, nič prekvapujúce. Kiež by sa dal problém vyriešiť slovami: „Najlepšie je ani nezačať.“

Neviete, čo je v jointe

„Marihuana je najužívanejšou a najdostupnejšou nelegálnou drogou v dospelej všeobecnej populácii. Ak viete, kam sa máte obrátiť, zoženiete ju skôr ako pizzu,“ konštatuje psychológ Mgr. Boris Rášo. Upozorňuje však, že nikdy neviete, akú marihuanovú cigaretu kúpite: „V rastline môže byť päť percent THC, ale aj dvadsať. Čím silnejšia koncentrácia, tým väčšie môže byť riziko poruchy psychiky a správania, môžu sa prejaviť psychotické poruchy alebo sa môže spustiť aj schizofrénia u tých, ktorí majú k nej predispozíciu. Samozrejme, závisí to aj od dĺžky, frekvencie a množstva užívania.“ Jeho kolegyňa Mgr. Simona Selepová upozorňuje, že na „ulici“ predávané jointy môžu obsahovať zvyšky rôznych typov syntetických hnojív alebo aj iné psychoaktívne látky.

Ako sa lieči?

„K liečbe často prinútia ľudí narušené vzťahy s rodinou, priateľmi či v práci, ale aj problémy s pamäťou, pozornosťou či koncentráciou. Impulzom k liečbe môže byť aj hospitalizácia na urgentnom príjme po užití vysokej dávky marihuany,“ hovorí psychológ Mgr. Boris Rášo.

Liečba je ušitá na mieru – buď ambulantná, alebo lôžková, využívajú sa skupinové či individuálne terapie, ambulantné kontroly alebo aj lieky. Netreba sa báť závislosti od liekov, majú hlavne pomôcť prekonať abstinenčné príznaky a podávajú sa v malých množstvách. Niekomu stačí pár sedení, iný chodí dlhšie, no odporúčaný čas liečby je aspoň rok.

 

Autor: KAČ

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
MARIHUANU zoženiete rýchlejšie ako pizzu. Ak budete ale chcieť prestať, môžete mať problém zohnať psychiatra
KAČ