Tip redakcii
 

Viete, aký je rozdiel medzi sprejmi do nosa? Budete prekvapení

Vírusy majú rady teplo a sucho, neuľahčujte im, aby sa do vás pustili. Vyznáte sa v roztokoch?

05. februára 2019, 09:00
Kvapky do nosa
s tzv. vazokonstrikčným
účinkom, teda také, ktoré
rýchlo dokážu stiahnuť
opuch, môžu spôsobovať
závislosť a sucho v nose.
Používajte ich iba 7 dní.

Kvapky do nosa s tzv. vazokonstrikčným účinkom, teda také, ktoré rýchlo dokážu stiahnuť opuch, môžu spôsobovať závislosť a sucho v nose. Používajte ich iba 7 dní.

Autor: Profimedia.sk

V mrazoch máme tendenciu pootvoriť kohútik na radiátore, aby sme sa poriadne zohriali. Mnohí až natoľko, že si doprajeme v byte či dome takú teplotu, aby sme aj v zime mohli chodiť v tričku. Chyba. Za šírenie viróz totiž môžu aj prekúrené miestnosti, v ktorých sa sústreďuje viac vírusov a baktérií. „Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývacej miestnosti udržiavať optimálnu teplotu,“ hovorí RNDr. Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Vďaka správnej teplote sa posilňuje imunitný systém a tiež sa kvalitne vyspíte. Ale pozor, nič netreba preháňať: „Teplota v spálni by nemala klesnúť pod šestnásť stupňov.“

Aby hlava nebolela

Prekúrená miestnosť nie je len nepriateľom slizníc, ktoré sa vysušujú a znižuje sa tak ich obranyschopnosť. Odborníčka varuje, že príliš vysoká teplota je zodpovedná aj za bolesti hlavy, únavu a vyčerpanosť. „Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ,“ hovorí RNDr. Miklánková. Ženy by mali mať na pamäti, že prílišné sucho v byte neprospieva pokožke – ktorá z nás chce byť vráskavá skôr, ako nemusí?

Ošetrujte nos správne

Vyplachovanie nosa slanou vodou je účinné na zvlhčenie nosa aj pri liečbe nádchy. Vyznáte sa v tom, aký roztok je vhodný na suchý nos?

Hypotonický roztok – koncentrácia soli (NaCl) je v ňom nižšia ako v bunkách ľudského tela, teda menej ako 0,9 percenta. Môžu ho používať ľudia so suchou sliznicou nosa na pravidelné oplachy a zvlhčenie ako prevenciu proti chrastám, ale aj pri nádche a infekcii horných dýchacích ciest, či nosohltana.

Izotonický roztok – je to fyziologický roztok s takým množstvom NaCl, ktoré zodpovedá vnútornému zloženiu nášho tela (0,9 percenta chloridu sodného – NaCl). Neuvoľní síce nos tak ako hypertonický roztok, ale nedráždi a je vhodný ako pravidelná nosná hygiena, aj prevencia pre dospelých a deti. Roztok pomôže zriediť hlieny a vysmrkať.

TIP: Urobte si ho aj doma: 2,7 g kuchynskej soli + 300 ml prevarenej vody s teplotou 37 stupňov Celzia (alebo 9 g soli na 1 liter vody). Tento roztok nalejte do fľaštičky s rozprašovačom alebo do nosnej kanvičky.

Hypertonický roztok – je to roztok, v ktorom je koncentrácia soli vyššia ako v bunkách nášho tela. Nepoužíva sa na bežné oplachovanie nosa, ale iba pri opuchu nosa, keď sliznica zadržiava vodu. Slaný roztok ju vytiahne a nosu sa uľaví, odpuchne. Roztok síce nezaberá tak ako kvapky či sprej s účinnou látkou na odpuch nosa, ale zasa ho môžete používať tak dlho, ako potrebujete. Nevzniká od neho závislosť.

Ako kúriť?

  • Miestnosť, v ktorej dlhšie sedíte: 22 – 26 °C
  • Vstupná hala: 18 – 20 °C
  • Chodby a schodiská: 15 – 18 °C
  • Kúpeľňa: 22 – 24 °C
  • Spálňa: 16 – 20 °C
  • Spálňa, kde spí novorodenec: 20 °C
  • Spálňa pre malé deti: 18 – 20 °C

Autor: kač

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Kalkulačka kalórií

Koľko ste zjedli?

Chcete udržať denný príjem kalórií na uzde? Vypočítajte si energetickú hodnotu svojho jedla.
 
 
Viete, aký je rozdiel medzi sprejmi do nosa? Budete prekvapení
kač