Úplatky: Brali úradníci aj lekári, najviac ponúkali podnikatelia a pacienti

29. októbra 2010, 09:30
Tip redakcii

Z vašich reakcií už vieme, že len málokto na Slovensku nemá skúsenosť s úplatkárstvom. Pozreli sme sa preto, ako sa v tomto smere činí Úrad boja proti korupcii. Trestné stíhanie pre korupciu začal minulý rok v 238 prípadoch, najviac sa v nej vezú úradníci a pacienti.

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Autor: Archív

Protikorupčný úrad vlani za úplatkárstvo obvinil 258 ľudí. Celkovo prevzali úplatky v sume 152 181 eur. Ľudia však núkali oveľa viac – až 386 966 eur. Úplatky najčastejšie núkali podnikatelia a pacienti. U oboch skupín ich policajti obvinili viac ako 60. Peniaze najviac brali úradníci verejnej správy, bolo ich obvinených desať. V rukách polície skončilo aj sedem lekárov.

Podľa veku bolo v tejto trestnej činnosti najviac namočených páchateľov od 31 do 40 rokov. Podľa správy úradu sa spôsoby páchania trestných činov korupcie každoročne vyvíjajú. Páchatelia pri prijímaní úplatku postupujú obzvlášť obozretne.

Občerstvenie a kolky

Peniaze nežiadali priamo. V niektorých oblastiach, ako napríklad zdravotníctvo, ide dlhodobo o zaužívanú prax a úplatky sa dávajú automaticky. Často sa o úplatku nehovorí konkrétne, ale používjú sa výrazy ako občerstvenie či kolky.

Obvinení z dávania úplatku:

Podnikateľ  - 64 prípadov
Pacient  - 60 prípadov
Nezamestnaný  - 33 prípadov
Invalid  - 20 prípadov
Cudzinec  - 9 prípadov
Konateľ spoločnosti  - 8 prípadov
Vodič  - 6 prípadov

Obvinení z brania úplatku:

Zamestnanec verejnej správy - 10 prípadov
Lekár - 7 prípadov
Zamestnanec spoločnosti - 3 prípady
Ďalší: riaditeľ nemocnice, obvodného úradu, dopravného inšpektorátu, riaditeľ údržby železničnej infraštruktúry, konateľ spoločnosti, riaditeľ odštepného závodu, mestský policajt, inšpektor obchodnej inšpekcie, člen rybárskej stráže (Zdroj: Úrad boja proti korupcii)

Aké úplatky dávajú Slováci? Dali ste polícii, lekárom či úradníkom všimné, aby váš problém vyriešili? Napíšte nám anonymne svoje skúsenosti, zostavíme slovenský sadzobník úplatkov a spýtame sa kompetentných, čo s tým plánujú urobiť!

Napíšte nám!

 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/IVAN ŠUPLATA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Úplatky: Brali úradníci aj lekári, najviac ponúkali podnikatelia a pacienti
Plus JEDEN DEŇ/IVAN ŠUPLATA